Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica upamiętniająca dzieci z białostockiego getta

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Tablica upamiętniająca dzieci z białostockiego getta
Tablica upamiętniająca dzieci z białostockiego getta materiał szkoły
Budynek szkoły przy ul. Fabrycznej 10 to miejsce, w którym w sierpniu 1943 roku Niemcy umieścili żydowskie dzieci, zamordowane potem w obozie w Auschwitz. By uczcić ich pamięć, w Zespole Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” uroczyście odsłonięto tablicę, upamiętniającą najmłodsze ofiary hitlerowców.

Na tablicy znajduje się napis w trzech językach (polskim, angielskim i hebrajski) o treści: „W tym budynku w dniach 17-20 sierpnia 1943 roku niemieccy okupanci umieścili około 1200 dzieci z białostockiego getta. Stąd wraz z opiekunami zostały wywiezione do Getta Theresienstadt na terenie dzisiejszych Czech. Następnie wysłano je do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz – Birkenau, gdzie 7 października 1943 roku zostały zgładzone. Cześć ich pamięci”. Dodatkowo na tablicy znajdują się dwa kody QR. Jeden z nich odnosi się do tekstu Anny Buchowskiej: „Te dzieci są moje!” Losy białostockiego transportu dziecięcego z 5 października 1943 r. w relacjach świadków (Studia Podlaskie tom XVI Białystok 2006), które były inspiracją do powstania tablicy. Drugi kod to dostęp do imiennej listy dzieci z getta, znajdującej się na stronie Yad Vashem.

- Kamienica przy Fabrycznej 10 od lat kojarzona jest ze szkołą, ale pamiętać należy, że to miejsce oddycha historią – mówiła podczas uroczystości odsłonięcia tablicy Marta Białobrzeska, dyrektorka Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10”. - Teraz słychać tu szmery rozmów, śmiech młodych ludzi, odgłosy zamykanych i otwieranych drzwi. Kiedyś było inaczej. Budynek, przed którym stoimy, stał się świadkiem historii w jej najmroczniejszym wymiarze. Spotykamy się, bo chcemy pamiętać o wojnie, białostockim getcie i dzieciach przetrzymywanych tu w 1943 roku. Dzieci z listy terezińskiej miały z pewnością marzenia, które nigdy nie zostały zrealizowane. Spotykamy się, bo chcemy ocalić od zapomnienia jednostki, których życie skończyło się, zanim zdążyło osiągnąć pełnię. Musimy pamiętać. Historia determinuje ludzkie życie, co więcej zło, może wrócić. Albert Camus w swojej powieści stwierdził: „Bakcyl dżumy nie umiera nigdy”, a współczesny świat nam o tym przypomina.

Tablica została ufundowana przez Fundację Edukacji „Fabryczna 10” w Białymstoku – organ prowadzący szkołę i rodziców uczniów szkoły.

Zobacz także:
Odsłonięcie tablicy przy Fabrycznej 10 upamiętniającej dzieci żydowskie z białostockiego getta (zdjęcia)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tablica upamiętniająca dzieci z białostockiego getta - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna