Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicę miasta skrywa Dom Turka. Instytut Pileckiego pokaże ją w Muzeum Obławy Augustowskiej

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Starostwo augustowskie przekazało Instytutowi Pileckiego pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych na terenie dawnego Domu Turka. 

Dom Turka to dawna siedziba NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa, miejsce kaźni wielu Polaków. To tam przywożono aresztowanych podczas Obławy Augustowskiej, która była największą akcją skierowaną przeciwko Polakom po zakończeniu II wojny światowej. Za dwa lata w kamienicy, która skrywa tajemnice miasta zostanie otwarty Dom Pamięci Obławy Augustowskiej.

- Mamy już całą wizualizację jak będzie wyglądała zabytkowa kamienica. Mamy także projekt ściany, gdzie będą imiona i nazwiska ofiar Obławy Augustowskiej. Mamy także projekt budynku administracyjnego, który będzie znajdował się w głębi podwórza, a tam będzie sala konferencyjna oraz kawiarnia, która będzie nawiązywał do przedwojennej kawiarni, która się tam mieściła - opowiadała prof. Magdalena Gawin, dyrektora Instytutu Pileckiego.

od 16 lat

(źródło: TVP3 Białystok)

Starosta augustowski przekazał dziś (17 stycznia) pozwolenia na przebudowę, rozbudowę, wykonanie prac remontowo-konserwatorskich oraz zmianę sposobu użytkowania tzw. Kamienicy Domu Turka.

- To decydujący krok. Ten dokument, to pozwolenie na przebudowę, rozbudowę Domu Turka umożliwia wykonanie zasadniczych prac i doprowadzenie tego obiektu do momentu, kiedy powstanie tam Muzeum Obławy Augustowskiej, miejsca tak długo wyczekiwanego. Na pewno stanie się ono wizytówką miasta - podkreślał Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego.

Po remoncie Dom Turka stanie się centralnym punktem pamięci o ofiarach Obławy Augustowskiej.

- Na parterze będzie taka sala, gdzie będziemy opowiadać o współczesności i tam planujemy pokazywać wystawy czasowe. Chcemy żeby to traumatyczne doświadczenie stało się częścią naszej historii, ale żeby wyjść z traumy w sposób ostateczny. Chcemy żeby przede wszystkim młodzi ludzie wychodzili z muzeum nie przerażeni, ale wzmocnieni tym doświadczeniem - tłumaczyła prof. Gawin.

Prace konserwatorskie już trwają, te budowlane rozpoczną się z początkiem lutego i potrwają według harmonogramu do końca roku.

- W 2024 roku będą toczyły się prace związane z produkcją i montażem wystawy stałej, która będzie sercem tej instytucji, która powstaje w Augustowie. Zależy nam na tym, aby prace prowadzić maksymalnie szybko, jednak musimy pamiętać, że obiekt jest bardzo trudny, zabytkowy, nasycony historią i chcemy zachować jak najwięcej z oryginalnego wyglądu tego budynku - podkreśla Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej.

Muzeum będzie także miejscem upamiętnienia ofiar Obławy Augustowskiej. Przed wejściem do Domu Turka będzie ustawiony monument, gdzie będą widniały nazwiska wszystkich znanych do tej pory ofiar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna