Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak gimnazjaliści wypadli podczas egzaminu [WYNIKI POWIATÓW]

Urszula Ludwiczak [email protected]
Przeciętny podlaski gimnazjalista za rozwiązanie zadań z jęz. polskiego otrzymał 64 proc. możliwych do zdobycia punktów, z matematyki - 49 proc.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Czytaj też: To bardzo nietypowy zawód, ale ciekawy
To wyniki podobne do średniej krajowej. Najlepiej w województwie na egzaminie wypadli uczniowie z Białegostoku.

Poradzili sobie całkiem dobrze

Tegoroczny egzamin gimnazjalny przeprowadzony był według nowych zasad. W części humanistycznej gimnazjaliści rozwiązywali odrębne zestawy zadań z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie, a w części matematyczno-przyrodniczej: oddzielne zestawy zadań z matematyki oraz przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii).

W trzeciej części egzaminu uczniowie musieli zmierzyć się z zestawem zadań z języka obcego nowożytnego (albo tylko na poziomie podstawowym, albo na poziomie podstawowym i rozszerzonym).
- Nowa forma egzaminu dała gimnazjalistom lepszą okazję wykazania się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami, co pomoże im dokładniej poznać swoje mocne i słabe strony i lepiej wybrać dalszą ścieżkę kształcenia - zaznaczają przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

- Egzamin gimnazjalny w nowej formule umożliwia bowiem określenie, w jakim stopniu uczeń opanował kluczowe dla dalszego rozwoju umiejętności złożone takie jak m.in. krytyczne myślenie, precyzyjne rozumowanie oraz analizowanie przebiegu zjawisk. Wyniki egzaminacyjne pierwszego rocznika absolwentów zreformowanego gimnazjum pokazują, że gimnazjaliści zupełnie dobrze poradzili sobie z zadaniami nowego typu.

Argumentowanie - tak, krytyczna analiza - już nie

Np. duży odsetek gimnazjalistów opanował jedną z najtrudniejszych umiejętności matematycznych - rozumowania i argumentowania. Uczniowie poradzili sobie też z większością zadań, wymagających czytania i interpretowania mapy oraz czytania ze zrozumieniem, zarówno w języku polskim, jak i obcym (i na poziomie podstawowym, i na rozszerzonym). Ale słabiej poszło np. z chemią, gdzie trzeba było wykazać się umiejętnością krytycznej analizy wyników doświadczenia. W przypadku języków obcych nowożytnych gorzej było też z umiejętnością tworzenia wypowiedzi pisemnej. Z matematyki były z kolei problemy z wykonywaniem działań na potęgach.

W Białymstoku najlepiej

Podlascy gimnazjaliści na tle Polski nie wypadli źle. Średni wynik uzyskany przez uczniów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 63 proc., wśród mieszkańców dawnego woj. białostockiego najlepiej wypadli tu białostoczanie (72,5 proc.), najsłabiej - uczniowie z powiatu monieckiego (59,1 proc.). Podlasianom nieźle poszły też egzaminy na poziomie podstawowym z rosyjskiego (65 proc.) czy hiszpańskiego (71 proc.), nieco gorzej - niemieckiego (57 proc.).

Za rozwiązanie zadań z zakresu języka polskiego gimnazjaliści uzyskali średnio 64 proc. punktów, w dawnym woj. białostockim najlepiej wypadli tu mieszkańcy Białegostoku (67 proc.), najsłabiej - powiatu bielskiego (60,1 proc.). Średnia z historii i wiedzy o społeczeństwie to 61 proc., tu też najlepsi okazali się uczniowie z Białegostoku, najgorzej poszło młodym ludziom z powiatu monieckiego. Za rozwiązanie zadań z zakresu matematyki gimnazjaliści uzyskali średnio 49 proc. punktów, przedmiotów przyrodniczych - 51 proc.

Z 38 publicznych i niepublicznych gimnazjów w Białymstoku najwyższe noty uzyskali uczniowie z PG nr 32, gdzie średnia z części humanistycznej to 88,8 proc, a z matematyczno-przyrodniczej - 83 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna