Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak świętowali swój jubileusz [FOTO]

Paweł Chojnowski [email protected]
Potężny 36-tonowy czołg T-55 bez problemów przejechał po samochodach z auto-szrotu, pozostawiając po sobie sprasowane wraki. Publiczność była zachwycona militarnymi pokazami.
Potężny 36-tonowy czołg T-55 bez problemów przejechał po samochodach z auto-szrotu, pozostawiając po sobie sprasowane wraki. Publiczność była zachwycona militarnymi pokazami. P. Chojnowski
W nietypowy sposób władze gminy uczciły 20-lecie jej istnienia. Na piknik militarny przybyły tłumy mieszkańców.

Piknik militarny w Zambrowie

Duża gmina

Duża gmina

Gmina Zambrów rozciąga się na powierzchni 298 km kw., co stanowi 40 proc. powierzchni pow. zambrowskiego. Zamieszkuje ją 8830 mieszkańców w 72 miejscowościach (sołectw jest 71). To gmina rolnicza, ale są tu też atrakcje turystyczne: rezerwat "Grabówka", średniowieczny kurhan k. Cieciork, młyn w Zbrzeźnicy, czy kościół w Tabędzu.

Pierwszy raz w życiu mogłem przejechać się czołgiem. Wstrząsów niemal się nie czuje, ale jest bardzo głośno - opowiadał Andrzej Sasinowski ze Starego Krajewa. - Córka Tasia przejechała się z kolei amfibią.

Przejażdżka zabytkowymi pojazdami z Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie była co prawda płatna, ale każdy, kto wczoraj przybył do Starego Zakrzewa na piknik pancerny, mógł podziwiać te maszyny w akcji. Zwłaszcza pokaz niszczenia wraków przez czołg wzbudził powszechny zachwyt. Nie zabrakło także pokazów kawalerzystów, motocyklistów oraz wojskowej grochówki.

Tuż obok, w Szkole Podstawowej w Starym Zakrzewie, odbyła się uroczysta sesja rady gminy Zambrów.

- Do 1991 r. miasto i gmina były jednym samorządem - opowiadał Kazimierz Dmochowski, wójt gminy Zambrów. - Były jednak problemy z podziałem budżetu. Większość radnych była z miasta, głosowali np. zazwyczaj za budową dróg miejskich, a nie na wsiach. Stąd inicjatywa rozdzielenia miasta i gminy - tłumaczył.

Podczas prezentacji osiągnięć gminy wójt przedstawił historię budowy dróg, sieci wodociągowej, remontów szkół, czy - co dziś brzmi archaicznie - inwestycji podłączenia telefonów do 50 wsi.
Chociaż gmina ma charakter rolniczy, wójt podkreślał również jej walory turystyczne i przyrodnicze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna