MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takich wazonów z PRL szukają kolekcjonerzy - zdjęcia, aktualne ceny. Kryształowe, porcelanowe, z kolorowego szkła

(S)
Wideo
od 12 lat
Obiektem pożądania przez kolekcjonerów są obecnie przedmioty z PRL-u. W tych czasach wyprodukowano wiele kryształów, naczyń z porcelany i kolorowego szkła. Szczególnie wazony cieszą się dziś dużym zainteresowaniem. Niektóre to kolekcjonerskie perełki. Warto poszperać w piwnicy, szafach, na strychu. Unikaty z kryształu, także tego kolorowego oraz porcelany, można w 2024 roku sprzedać i dobrze na nich zarobić. Zobacz zdjęcia i ceny wazonów z PRL poszukiwanych przez kolekcjonerów staroci. Takich teraz na sklepowych półkach nie znajdziesz!

Kryształy i porcelana z PRL-u

Niegdyś schowane głęboko do szaf lub wyrzucone, dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością i zyskują na wartości. Poszukiwacze staroci są w stanie zapłacić za nie majątek. Mowa o kryształowych i porcelanowych wazonach z lat 70., 80. i 90. W czasach PRL szczególnie kryształowe wyroby wielu uważało za piękne i eleganckie, wręcz za synonim luksusu. U progu XXI wieku uznane za kiczowate, dzisiaj wracają do łask.

Kryształy były kiedyś uznawane za rzemieślnicze dzieła sztuki. Wytwarzane w renomowanych polskich fabrykach kryształy te odzwierciedlają długą tradycję szklarską w Polsce. Ich precyzyjne rzeźbienie, piękne wzornictwo i doskonała jakość sprawiają, że są one doceniane zarówno przez kolekcjonerów, jak i przez osoby poszukujące wyjątkowych, często w stylu vintage, ozdób do swojego wnętrza.

W PRL-u modna była też porcelana, która dziś przeżywa renesans. Takie naczynia są obiektem zainteresowań kolekcjonerów. Te unikalne dzieła sztuki przyciągają uwagę wzornictwem. Są połączeniem tradycji rzemiosła ceramicznego i estetyki folklorystycznej. W latach 50. i 60. XX wieku powstały liczne zakłady ceramiczne i fabryki porcelany, które wytwarzały przedmioty codziennego użytku, ale także wyjątkowe dzieła artystyczne. Fajans cechował się charakterystycznymi motywami i wzorami. Na porcelanowych wyrobach przedstawiano często sceny z życia wiejskiego, elementy folkloru, zwłaszcza ludowe wzory, które stały się popularne w tamtym czasie. Produkowano serie naczyń czy zestawy stołowe w największych zakładach w Ćmielowie, Chodzieży, Bolesławcu czy Włocławku.

Skąd popularność kryształów i porcelany?

W ostatnich latach można zaobserwować rosnącą popularność kryształów z PRL na rynku kolekcjonerskim. Istnieje wiele powodów, dla których kryształy te są tak poszukiwane. Przede wszystkim, są one wyjątkowymi pamiątkami z okresu PRL – niektórzy czują do nich po prostu sentyment, przypominają lata dzieciństwa, młodości bądź szczęśliwego czasu rodzinnego. Ponadto, kryształy te są w ograniczonej ilości, ponieważ produkcja została zakończona po upadku poprzedniego ustroju. To czyni je jeszcze bardziej pożądanymi przez kolekcjonerów.

Zobacz też: Mieszkania PRL. Oto jak dawniej mieszkaliśmy. Tak wyglądały pokoje, kuchnia, łazienka w latach 60., 70. i 80.

Kryształy z PRL nie tylko cieszą się popularnością wśród pasjonatów staroci, ale również stają się atrakcyjną inwestycją finansową. Wraz z upływem czasu dostępność kryształów z PRL maleje, a ich wartość rośnie, co sprawia, że są one znakomitą opcją inwestycyjną dla osób zainteresowanych rynkiem sztuki i kolekcjonerstwem.

Ceramika i porcelana z PRL-u są cenne dla kolekcjonerów z kilku powodów:

  • Po pierwsze, stanowią one ważny dokument historyczny i świadectwo tamtej epoki. Dla wielu miłośników staroci jest to swojego rodzaju podróż w czasie.
  • Po drugie, stare porcelanowe naczynia mają duże walory artystyczne. Wiele z tych przedmiotów było projektowanych przez utalentowanych artystów i rzemieślników. Ich prace cechują się często wysokim poziomem wykonania i dbałością o detale. Dlatego wyroby ceramiczne nadal zachwycają swoją estetyką i stanowią cenne dzieła sztuki.
  • Po trzecie, peerelowskie naczynia, wazony, figurki są również cenione ze względu na swój charakter kolekcjonerski. Wiele z tych przedmiotów było produkowanych w ograniczonych seriach lub w konkretnych okresach czasu, co sprawia, że stają się one unikatowe i trudno dostępne. Z biegiem lat wiele z nich zostało utraconych lub zniszczonych, co tylko podnosi ich wartość dla kolekcjonerów.

Te wazony PRL mają największą wartość

Oryginalne i dobrze zachowane egzemplarze starych wazonów mogą osiągać wysokie ceny na rynku. Te najpopularniejsze pochodzą z największych wytwórni porcelany w Polsce. Masz takie w domu? Nie wyrzucaj! Możesz sporo zarobić.

  1. Jedne z najdroższych wazonów, które można znaleźć na portalu OLX, to te z Huty Ząbkowice zaprojektowane przez Jana Drosta. Unikatowy szklany wazon 'Asteroid" z lat 70. wyceniony jest na 14 000 zł!
  2. Obiektem pożądania są też takie z kolorowego szkła, szczególnie w różowym i żółtym odcieniu.
  3. Furorę robią również porcelanowe "Pikasiaki". Ich cena sięga dziś kilku tysięcy złotych.
  4. Nie mniej kosztują kryształowe, siermiężne wazony, w których światło mieni się tysiącami barw.

Czytaj też:

  1. Biżuteria PRL w 2024 roku - tyle dziś kosztuje. Zobacz zdjęcia i ceny. Taka jest poszukiwana przez kolekcjonerów staroci
  2. Zabawki i gry czasów PRL. W to bawiły się i grały dzieci 50 lat temu. Popularne zabawki, planszówki i gry zręcznościowe
  3. Znaczki pocztowe PRL. Takich teraz poszukują kolekcjonerzy rzadkich pamiątek z lat 60., 70. i 80.
  4. Banknoty PRL. Stare pieniądze mogą być bardzo cenne, takich szukają kolekcjonerzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski