MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie szkodniki iglaków dają się we znaki w ogrodach i lasach. One są wyjątkowo dokuczliwe [lista]

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy lustruje lokalne lasy pod kątem obecności węgorka sosnowca. Zagrożenie dla Polski jest poważne, bo węgorkowi szczególnie odpowiada sosna zwyczajna, najpowszechniejsza w polskich lasach (ok. 60 proc.).Szkodniki są już obecne w naszych ogrodach i lasach. Choroby drzew i krzewów przysparzają ogrodnikom i leśnikom wielu zmartwień. Które szkodniki są najpowszechniejsze wśród iglaków? Zobacz w naszej galerii >>>>>Listę najpowszechniejszych szkodników opracował Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy lustruje lokalne lasy pod kątem obecności węgorka sosnowca. Zagrożenie dla Polski jest poważne, bo węgorkowi szczególnie odpowiada sosna zwyczajna, najpowszechniejsza w polskich lasach (ok. 60 proc.).Szkodniki są już obecne w naszych ogrodach i lasach. Choroby drzew i krzewów przysparzają ogrodnikom i leśnikom wielu zmartwień. Które szkodniki są najpowszechniejsze wśród iglaków? Zobacz w naszej galerii >>>>>Listę najpowszechniejszych szkodników opracował Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. pixabay.com
Podróżujące po świecie szkodniki roślin trafiają również nad Wisłę. Teraz bronimy się przed bardzo groźnym węgorkiem sosnowcem. Choroby drzew i krzewów przysparzają ogrodnikom i leśnikom wielu zmartwień. Które szkodniki są najpowszechniejsze wśród iglaków? Zobacz w naszej galerii.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy lustruje lokalne lasy pod kątem obecności węgorka sosnowca. Ostatnie badania odbyły się w marcu w Nadleśnictwie Brodnica, w miejscowościach: Borek, Gać, Tarczyska i Zaborowo.

Węgorek sosnowiec przybył do Portugalii w 1999 r. z Ameryki Północnej, najprawdopodobniej na statku z drewnem. Od tego czasu wyrządził ogromne szkody na Półwyspie Iberyjskim.

- Opanował ponad milion hektarów lasów sosnowych w Portugalii – informuje PIORiN. - Na zwalczanie tego szkodnika w Portugalii i Hiszpanii wydano ponad 120 mln euro.

Zagrożenie dla Polski jest poważne, bo węgorkowi szczególnie odpowiada sosna zwyczajna, najpowszechniejsza w polskich lasach (ok. 60 proc.).

- Węgorek działa szybko, prowadząc do zasychania całych drzew w przeciągu 30-40 dni – informuje WIORiN Bydgoszcz. - Szkodnik ten nie jest widoczny gołym okiem, szukamy więc objawów, które mogłyby wskazywać na jego występowanie. Sygnałem zwiastującym może być żółkniecie i więdnięcie igieł oraz zasychanie pojedynczych gałęzi.

Węgorek sosnowiec podlega obowiązkowi zwalczania na terenie Unii Europejskiej. PIORiN kontroluje transporty drewna do Polski. Dzięki temu unieszkodliwili węgorka sosnowca, który trafił do portu w Gdyni w skrzyniach z chińskimi chłodziarkami.

- O każdym podejrzeniu, że może to on wyrządza szkody w naszym lesie lub ogrodzie należy powiadamiać wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa lub prezydenta miasta, burmistrza, wójta – uczula Inspekcja.

Warto z nimi współpracować, bo szkodniki już obecne w naszych ogrodach i lasach dokuczają wystarczająco. Listę najpowszechniejszych opracował Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Takie szkodniki iglaków dają się we znaki w ogrodach i lasach. One są wyjątkowo dokuczliwe

Szkodniki są już obecne w naszych ogrodach i lasach. Choroby drzew i krzewów przysparzają ogrodnikom i leśnikom wielu zmartwień. Które szkodniki są najpowszechniejsze wśród iglaków? Zobacz w naszej galerii:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie szkodniki iglaków dają się we znaki w ogrodach i lasach. One są wyjątkowo dokuczliwe [lista] - Gazeta Pomorska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna