MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takiej waloryzacji emerytur KRUS jeszcze nie było. Od kiedy emerytura rolników będzie wyższa? Prezydent podpisał ustawę

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przeczytaj, jak zmieni się w 2023 roku sposób wyliczania emerytury rolniczej.
Przeczytaj, jak zmieni się w 2023 roku sposób wyliczania emerytury rolniczej. pixabay.com
Emerytury rolnicze od 1 marca 2023 czeka ważna zmiana, a waloryzacja może zaskoczyć ubezpieczonych. KRUS będzie liczyć świadczenia po nowemu. - Od 2023 roku będzie jednakowo waloryzowana emerytura rolnicza i emerytura powszechna. Nadrobimy rok 2022 - zapowiada Henryk Kowalczyk. Ile wyniesie emerytura z KRUS w 2023? Poznaj wyliczenia.

Spis treści

Emeryci co roku czekają na marcową waloryzację, która ma im rekompensować rosnące koszty życia. W 2023 roku zmiana będzie większa niż do tej pory.

Rada Ministrów przyjęła 20 grudnia projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. 13 stycznia Sejm PR uchwalił projekt ustawy, zgodnie z którym rolnik-emeryt co miesiąc otrzyma świadczenie nie mniejsze niż najniższa emerytura wypłacana z ZUS i w 2023 roku będzie to nie mniej niż 1588,44 zł. Ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Senat RP 9 lutego 2023 r. przyjął bez poprawek. 20 lutego ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Waloryzacja i zmiana w emeryturach rolniczych. Te najniższe w 2023 roku będą jak z ZUS

- Wyrównujemy uprawnienia emerytalne rolników z osobami ubezpieczonymi w systemie powszechnym - ogłosił jeszcze w grudniu 2022 roku minister rolnictwa podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że jeżeli świadczenie emerytalne rolnika jest niższe od najniższej emerytury ZUS, KRUS podwyższy emeryturę do najniższej z urzędu.

- Waloryzowane emerytury w systemie ZUS i KRUS, łączenie oraz zbiegi emerytur też są ważną kwestią. Jeżeli ktoś wypracuje 25 lat, będzie uprawniony do otrzymywania emerytury rolniczej w wysokości minimalnej emerytury z ZUS - mówi minister rolnictwa.

Emerytury ZUS i KRUS mają być waloryzowane bardzo podobnych schematem, dzięki czemu waloryzacja nie będzie już mniejsza dla rolników.

Zmieni się również zliczanie składek w przypadku zbiegu emerytur. Jeśli ktoś wypracował 25 lat w połączeniu, płacił pewien czas składki w KRUS, potem w ZUS lub odwrotnie, nieważne w którym systemie, ale łącznie przez 25 lat, będzie mógł otrzymać co najmniej najniższą emeryturę.

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2023 roku?

Przedstawiciele rządu zapowiadają, że emeryci, którzy mają niższe emerytury, będą mieli od 1 marca 2023 r. podwyższone świadczenia o 250 zł. Wskaźnik procentowy w ostatecznej wysokości mamy poznać w lutym, kiedy wiadomy będzie wskaźnik średniorocznej inflacji za rok 2022 i wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Najniższe świadczenia zostaną podwyższone do kwot:

  • 1588,44 zł ma wynosić najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna;
  • 1191,33 zł ma wynosić najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Poza tym rząd planuje wypłacić w 2023 roku trzynastą i czternastą emeryturę.

Tak będzie wyliczana emerytura z KRUS od 2023 roku

Emerytury rolnicze mają urosnąć dzięki powiązaniu emerytury podstawowej w KRUS z najniższą emeryturą z ZUS.

MRiRW: Dzięki temu w 2023 r. emerytura podstawowa w KRUS wynosiłaby tyle, co 90% minimalnej emerytury z ZUS, czyli 1430 zł. Ponadto rolnicy będą mogli uzyskiwać dodatek do emerytur rolniczych.

Obecnie kwoty emerytur z KRUS i ZUS różnią się na niekorzyść rolników. Po waloryzacji w marcu 2022 r. rolnicza emerytura podstawowa wynosi 1084,58 zł, a minimalna emerytura z ZUS – 1338,44 zł brutto. Różnica wynosi więc 253,86 zł.

Jak podaje resort rolnictwa, w 2023 r. emerytura minimalna z ZUS miałaby wzrosnąć do 1588,44 zł. Dzięki temu emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (90 proc. minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS).

Będzie też można uzyskać dodatek do emerytur rolniczych, co ma zapewnić mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej oraz dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe z tytułu:

  • prowadzenia – oprócz działalności rolniczej – dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha.

Wyrównanie emerytur ma zatrzymać ludzi na wsi

Premier Mateusz Morawiecki: - Minimalna emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składki, nie może być niższa niż ta, która jest naliczona w systemie ZUS.

Taką zmianę argumentuje wyrównywaniem szans tak, żeby wieś nie wyludniała się, a tym samym była miejscem do życia, w którym jak najwięcej osób będzie chciało zostać. Wskazywał również na to, że Polska wieś jest gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego w całym kraju.

- Dzisiaj spłacamy dług wdzięczności wobec jej mieszkańców. Wiemy, jak ciężka jest praca na wsi i staramy się, żeby wszystkim rolnikom przekazać więcej bezpieczeństwa i stabilności - przekazał szef rządu.

Budżet państwa będzie to kosztowało ponad 2 mld złotych. Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez KRUS w III kwartale 2022 roku to 770 061 emerytur, a przeciętne miesięczne świadczenie 1 533,40 zł.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takiej waloryzacji emerytur KRUS jeszcze nie było. Od kiedy emerytura rolników będzie wyższa? Prezydent podpisał ustawę - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna