MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tanie podręczniki do szkoły średniej? W ten sposób zaoszczędzisz nawet 800 zł

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Początek roku szkolnego to czas, kiedy rodzice uczniów szkół średnich muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zakup podręczników. Niestety, w przeciwieństwie do szkół podstawowych, podręczniki do liceum czy technikum nie są darmowe, a ich ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak więc zaoszczędzić i nie zrujnować domowego budżetu? Sprawdź, jak sprytnie zdobyć podręczniki i nie przepłacić.

Spis treści

Zmiana w podstawie programowej, a podręczniki

Podręczniki do szkół średnich nie należą do najtańszych. Koszt całego zestawu podręczników do pierwszej klasy liceum może wynieść nawet 800 zł. Doliczając ceny ćwiczeń, koszty mogą być jeszcze wyższy. Zmiany w podstawie programowej zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie ma potrzeby wymiany podręczników. W roku szkolnym 2024/2025 oraz w następnych latach uczniowie będą mogli używać obecnych podręczników. Wydawcy dostarczą nauczycielom, którzy korzystają z ich podręczników, informacje o tym, które części obecnie wydanych podręczników będą wykraczać poza zakres zmniejszonej podstawy programowej.

Jak zaoszczędzić na podręcznikach do szkoły średniej?
Jak zaoszczędzić na podręcznikach do szkoły średniej? Lucyna Nenow / Polska Press

Przeczytaj też: Jak nauczyciele oceniają zmiany w oświacie na nowy rok szkolny? „Rządzący nie mają pojęcia o tym, co się dzieje w szkołach”

Wykorzystaj platformy internetowe i social media

Internet pełen jest miejsc, gdzie możesz znaleźć używane podręczniki w znacznie niższych cenach niż w tradycyjnych księgarniach. Serwisy takie jak Allegro, OLX czy dedykowane platformy edukacyjne oferują szeroki wybór książek używanych, często w bardzo dobrym stanie. Wiele osób sprzedaje całe komplety podręczników, co pozwala zaoszczędzić jeszcze więcej.

Warto również dołączyć do grup na Facebooku, gdzie rodzice i uczniowie z danego miasta lub szkoły wymieniają się informacjami na temat dostępnych podręczników. Niektóre grupy oferują nawet opcję wymiany książek, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób z ograniczonym budżetem. Zdarza się, że podręczniki są oddawane za darmo lub za symboliczną opłatą, by zrobić miejsce na nowe.

Sprawdź możliwość wypożyczenia podręczników

Nie każdy wie, że niektóre biblioteki publiczne oraz szkolne oferują możliwość wypożyczenia podręczników na cały rok szkolny. Chociaż dostępność poszczególnych tytułów może być ograniczona, warto zorientować się, czy w twojej okolicy istnieje taka opcja. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, zwłaszcza w przypadku drogich podręczników do przedmiotów specjalistycznych. Warto zapytać także nauczycieli, czy szkoła współpracuje z organizacjami, które oferują podręczniki na zasadzie wypożyczenia lub wynajmu.

Korzystaj z podręczników w wersji elektronicznej

W dzisiejszych czasach wiele wydawnictw oferuje swoje podręczniki również w wersji elektronicznej, co często wychodzi znacznie taniej niż zakup tradycyjnej książki. E-podręczniki mają wiele zalet – są lżejsze, można je łatwo przeszukiwać, a także zaznaczać fragmenty tekstu bez ryzyka uszkodzenia książki. Co więcej, dostęp do takich podręczników można dzielić na różne urządzenia, co pozwala na naukę w dowolnym miejscu. Warto poszukać ofert na stronach wydawnictw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna