MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcze antyinflacyjne będą przedłużone? Rzecznik rządu zapowiada decyzje w tej sprawie

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
PAP
PAP
Inflacja w Polsce. Rzecznik rządu: Jesteśmy gotowi na to, by dalsze działania podejmować, ale też musimy zachować stabilność między działaniami osłonowymi a takimi, które mogłyby podwyższać inflację. (zdjęcie ilustracyjne)
Inflacja w Polsce. Rzecznik rządu: Jesteśmy gotowi na to, by dalsze działania podejmować, ale też musimy zachować stabilność między działaniami osłonowymi a takimi, które mogłyby podwyższać inflację. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Maciej Jeziorek / Polskapresse
- Jak wiemy inflacja dotyka różnych sektorów w różny sposób, jeżeli chodzi o procentowy udział inflacji. Niektóre sektory mają wyższą, niektóre niższą - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Polityk dodał ponadto, do kiedy będą funkcjonowały tarcze antyinflacyjne. Jednocześnie Müller podkreślił, że "musimy zachować stabilność między działaniami osłonowymi a takimi, które mogłyby podwyższać inflację".

Rzecznik rządu Piotr Müller podczas piątkowej konferencji prasowej był pytany, czy rząd jest już przygotowany na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok. Według projekcji NBP inflacja w 2023 r. sięgnie 18,8 proc.

"W tej chwili wchodzi ustawa, która przedłuża funkcjonowanie tarczy antyinflacyjnej do końca października tego roku. Od samego początku zapowiadaliśmy, że będziemy co kilka miesięcy analizować aktualną sytuację na rynku, jeżeli chodzi o inflację" - zaznaczył Piotr Müller.

Rzecznik rządu: tarcze antyinflacyjne będą funkcjonowały do czasu, kiedy to będzie niezbędne

"Jak wiemy inflacja dotyka różnych sektorów w różny sposób, jeżeli chodzi o procentowy udział inflacji. Niektóre sektory mają wyższą, niektóre niższą. W związku z tym chcemy mieć takie narzędzie, które pozwala w dynamiczny sposób dostosowywać te niezbędne działania państwa do tego, aby faktycznie walczyć z inflacją w miejscach, gdzie ona jest wyższa. I dlatego taki przegląd robimy co jakiś czas" - wyjaśnił.

Dodał, że "decyzje co do zakresu obowiązywania tarczy będą podejmowane za około dwa miesiące".

"To czy zostanie ona przedłużona (...) jako rozwiązanie - to widzimy po (...) projekcjach (NBP - PAP), że to będzie niezbędne. Zakres jej funkcjonowania to jest kwestia tego przeglądu, który regularnie przeprowadzamy. Czyli generalnie tarcze antyinflacyjne będą funkcjonowały do czasu, kiedy to będzie niezbędne, natomiast ich zakres będzie dostosowywany do sytuacji w poszczególnych sektorach gospodarki" - podkreślił Müller.

Przypomniał, że w tej chwili tarczą objęte są różne sektory: rynek gazowy, energetyczny, paliwowy, żywnościowy, kwestie związane z nawozami - wymienił.

Inflacja w Polsce. Rząd monitoruje sytuację

"Te wszystkie tarcze zostały w taki sposób wprowadzone, że obejmują różnego rodzaju obszary funkcjonowania państwa, również przez dodatki osłonowe, przez różnego rodzaju dopłaty. Na ten moment uznaliśmy, że te sektory są najważniejsze. Zakładam, że one będą w dużej mierze się pokrywały w przyszłości, ale nie mogę wykluczyć, że pewne modyfikacje będą po prostu niezbędne, bo sytuacja na jesieni może być inna i być może jakiś inny sektor będzie potrzebował dodatkowego wsparcia" - zaznaczył rzecznik rządu.

Pytany, czy rząd będzie wprowadzał dodatkowe programy chroniące obywateli przed wysoką inflacją, Müller wymienił dotychczasowe działania, jak tarcze antyinflacyjne, dodatek osłonowy i wakacje kredytowe.

Działania muszą być "sektorowe, wyważone, skierowane do grup, które naprawdę tego potrzebują"

"Jesteśmy gotowi na to, by dalsze działania podejmować, ale też musimy zachować stabilność między działaniami osłonowymi a takimi, które mogłyby podwyższać inflację" - podkreślił.

Dodał, że muszą to być działania sektorowe, wyważone, skierowane do grup, które naprawdę tego potrzebują. Podał przykład wakacji kredytowych, zaznaczając, że jest to pomoc sektorowa a nie dla całego rynku kredytów w Polsce.

Tarcze antyinflacyjne, w tym m.in. zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i gaz, obniżony VAT na energię elektryczną i paliwa, zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej, zostały przedłużone do 31 października.

lena

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarcze antyinflacyjne będą przedłużone? Rzecznik rządu zapowiada decyzje w tej sprawie - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna