Te budowle na Podlasiu zyskały nowy blask i zachwycają turystów. Zobacz najpiękniejsze zabytki w regionie. To prawdziwe perełki! 18.04.2021

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Udostępnij:
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków pochwalił się efektami prac konserwatorskich przeprowadzonych w 2020 roku. Zostały one sfinansowane z budżetu PWKZ. Spośród kościołów, cerkwi, czy też pomników wybraliśmy najciekawsze podlaskie budowle, które zostały odrestaurowane w ubiegłym roku.

W 2020 roku przekazano 2,2 miliona złotych na prace restauracyjne w 55 zabytkowych obiektach znajdujących się w województwie podlaskim. Są wśród nich jedynie trzy obiekty świeckie. Najwięcej wydano natomiast na remont Domu Staromiejskiego w Supraślu. Na ten cel PWKZ przeznaczył 170 tysięcy złotych.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Turośli

Kościół w Turośli został wybudowany w I połowie XIX wieku. Wzniesiono go z drewna na planie krzyża łacińskiego. W 1945 roku kościół został poważnie uszkodzony i odbudowano go w latach powojennych. Od kilku lat w zabytkowej świątyni prowadzone są liczne prace remontowe. W ubiegłym roku przeprowadzono tam konserwację ambony i chrzcielnicy znajdujących się wewnątrz kościoła. Prace konserwatorskie wykonano w oparciu o dokładne badania obiektów. W tym roku prace są kontynuowane, a konserwacji zostanie poddany XIX-wieczny ołtarz boczny.

Cerkiew pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach

Cerkiew pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Pasynkach została wybudowana w 1891 roku. Jest ona charakterystycznym przykładem prawosławnego budownictwa sakralnego na planie krzyża greckiego z wieżą - kruchtą z przełomu XIX i XX wieku. W architekturze świątyni widoczne są wpływy typowe dla pogranicza polsko-białoruskiego. Prace obejmowały m.in. renowację podmurówki, remont dachu z częściową wymianą orynnowania, przegląd konstrukcji ścian i podwalin, remont szalówki ścian, stolarki okiennej i drzwiowej. Na prace remontowe przyznano 35 tysięcy złotych.

Ruiny kościoła św. Antoniego w Jałówce

Położony tuż przy polsko-białoruskiej granicy kościół został wybudowany w latach 1910-1915, z tego samego okresu pochodzi również ogrodzenie świątyni. W 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie, podkładając ładunki wybuchowe, wysadziły część świątyni, która do dzisiaj nie została odbudowana.

Prace zabezpieczające, wykonane na podstawie pozwolenia Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obejmowały wykonanie stabilizacji fragmentów sklepień, murów oraz łuków. Zabezpieczone przed korozją zostały także korony murów z izolacją pionową w części byłego prezbiterium i zakrystii ruin kościoła. To pierwsze tego typu prace w regionie, polegające na zabezpieczeniu zabytkowych ruin. Na prace konserwatorskie i restauratorskie przeznaczono 30 tysięcy złotych.

Kościół pw. św. Barbary w Kramarzewie

Kościół wzniesiony w 1739 roku należy do nielicznej grupy drewnianych barokowych świątyń powstałych około połowy XVIII wieku na pograniczu mazowiecko-podlaskim. W latach 80. XX wieku świątynia została przeniesiona z Radziłowa do oddalonego o kilka kilometrów Kramarzewa. Prace remontowe obejmowały konserwację szalunku na elewacji północnej i wschodniej oraz konserwację stolarki okiennej i stolarki drzwiowej. Kościół w Kramarzewie jest wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego od 1958 roku. Na prace przy zabytku przyznano 55 tysięcy złotych.

Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu

Cenny obiekt budownictwa monumentalnego został wzniesiony w latach 1503-1510. W połowie XVI wieku ściany pokryto bizantyńskimi freskami autorstwa serbskiego malarza Nektariusza. W 1944 roku świątynia została wysadzona przez wojska niemieckie. W wyniku eksplozji budynek został prawie całkowicie zniszczony, zachowały się jedynie mury przyziemne i piwnice. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, w 1953 roku ruiny cerkwi pobazyliańskiej zostały wpisane do rejestru zabytków. Budynek cerkwi jest rekonstrukcją wzniesioną na zachowanych fundamentach z XVI wieku.

Obecnie od 2016 roku trwa proces odtwarzania XVI-wiecznych fresków w cerkwi Zwiastowania NMP w Supraślu. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku pod koniec ubiegłego roku odebrali prace konserwatorskie prowadzone przy ścianie wschodniej i północnej nawy głównej oraz dwóch filarach. Na prace przyznano dotację w wysokości 70 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie