Praca w Polsce. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy?
Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +11 proc. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na bieżący kwartał. Podczas gdy 27 proc. badanych przedsiębiorstw mówi o planach zatrudnienia nowych pracowników, 17 proc. prognozuje redukcje etatów.
Jednocześnie, blisko co druga firma (54 proc.) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 2 proc. nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał – wynika z raportu ManpowerGroup, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od lipca do końca września.
Te branże szukają pracowników
Od lipca do września najbardziej optymistyczne plany zatrudnienia wskazały firmy reprezentujące sektor produkcji przemysłowej, IT & technologii, telekomunikacji, komunikacji i mediów oraz budownictwa – komentuje dla Strefy Biznesu Magdalena Krysta, menedżer regionalny w firmie rekrutacyjnej Manpower.
Jak wyjaśnia, w praktyce oznacza to, że właśnie w tych obszarach firmy będą poszukiwać najwięcej nowych pracowników i tam możemy oczekiwać najwięcej ofert pracy. – Zatem osoby, które myślą o rozpoczęciu kariery w jednej z tych branż będą miały ku temu dobre warunki – wskazuje.
Sytuacja sprzyja zamianie pracy
Zgodnie z planami firm, latem sytuacja na rynku będzie sprzyjała osobom poszukującym nowej pracy. Wielu nowych pracowników będą poszukiwać również restauracje i hotele, a także firmy z branży finansów, bankowości, ubezpieczeń i nieruchomości.
– Większe potrzeby rekrutacyjne to także większa rywalizacja o kandydatów. Firmy aktywizują się pod kątem działań marketingowych – mówi Krysta i dodaje, że firmy podejmują dodatkowe działania mające na celu „uatrakcyjnienie ich ofert pracy”. Jako przykład ekspertka podaje rozbudowany pakiet benefitów.
– Z drugiej strony obserwujemy, że firmy są bardziej otwarte na kompromisy w obszarze pozyskiwania nowych pracowników. Coraz częściej są świadome faktu i akceptują to, że na rynku brakuje kandydatów o pożądanych kompetencjach. Dlatego obniżają swoje oczekiwania – wyjaśnia. – Dotyczy to zarówno pracowników produkcyjnych jak i tzw. białych kołnierzyków – podsumowuje.
Zadowolenie z pracy
Ponad 70 proc. pracowników jest zadowolonych z pracy, tylko niecałe 28 proc. obawia się jej utraty, prawie 55 proc. spodziewa się podniesienia wynagrodzenia, a 61 proc. rozważających zmianę pracy lub obawiających się jej utraty planuje zmianę zawodu – wynika z kolei z Barometru Rynku Pracy, opublikowanego przez Gi Group.
Jednocześnie mimo zauważalnych pozytywnych trendów w obszarze wzrostu zatrudnienia i planów rekrutacyjnych, ponad 40 proc. firm boryka się z trudnościami ze znalezieniem pracowników, a 4 na 10 odczuwa skutki kryzysu gospodarczego.
– Pozytywne myślenie o obecnej pracy nie wyklucza rozważań o nowej. Ponad 1/3 pracujących Polaków planuje zmianę miejsca zatrudnienia w ciągu dwóch lat. Widać tu bardzo proaktywną i zmotywowaną postawę – komentuje Marcos Segador Arrebola, Prezes Zarządu Gi Group Poland S.A. – 53,2 proc. osób przewidujących utratę pracy lub jej zmianę już teraz szuka nowej, a 61,3 proc. jest gotowych się przekwalifikować – dodaje.