Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty urosną w niemal każdym ogrodzie. Poznajcie bodziszki, ich gatunki i zasady uprawy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Bodziszki to kwiaty, które urosną w prawie każdym ogrodzie i niemal nie wymagają pielęgnacji.
Bodziszki to kwiaty, które urosną w prawie każdym ogrodzie i niemal nie wymagają pielęgnacji. Hans (Pixabay.com)
Bodziszki to ładne rośliny, które są łatwe w uprawie. Jedne chętnie rosną w słońcu, inne w cieniu. Podpowiadamy, jakie bodziszki warto uprawiać i jak o nie zadbać.

Bodziszki może nie należą do najbardziej efektownych kwiatów ogrodowych, ale mają bardzo wiele uroku. Są też wytrzymałe na różne warunki i łatwe w uprawie. Jednak ich różne gatunki mają różne wymagania i trzeba je wziąć po uwagę, sadząc te rośliny. Ale to oznacza też, że mamy bodziszki na słońce, do cienia i na stanowiska półcieniste. Małe, średnie i duże. Takie, które pięknie wkomponują się w rabatę kwiatową, i takie, które ozdobią skalniak, a także leśny zakątek ogrodu. Żadne nie będą wymagały specjalnych starań, poza odpowiednim wyborem i zapewnieniem podstawowych warunków uprawowych.

Bodziszki - kuzyni pelargonii

Bodziszki mają kilkaset gatunków i rosną na większości kontynentów. W Polsce można spotkać kilkanaście gatunków, a kilka z nich jest uprawiana jako rośliny ozdobne. Dodatkowo w ogrodach można też sadzić kilka innych gatunków.

Bodziszki (Geranium) są dość blisko spokrewnione z pelargoniami i choć nie kwitną tak okazale, można dopatrzyć się podobieństw w kształcie liści i kwiatów. Po angielsku i niemiecku pelargonie bywają potocznie nazywane „geranium” (czyli łacińską nazwą bodziszka). Kiedyś te rośliny zaliczano do jednego gatunku, jednak od dawna są rozdzielane.

Natomiast nazwa "geranium" pochodzi od greckiej nazwy żurawia (geranos, γερανός), bo owoce bodziszków mogą kojarzyć z dziobem tego ptaka. Zresztą angielska potoczna nazwa bodziszków to właśnie cranesbill.

Jak wyglądają bodziszki

Bodziszki mają liście mniej lub bardziej powcinane (klapowane lub pierzastosieczne), osadzone na wyraźnych ogonkach. Liście niektórych gatunków pięknie przebarwiają się jesienią na pomarańczowo i czerwono. Coraz popularniejsze są również odmiany o kolorowych i wzorzystych liściach.

Kwiaty bodziszków mają zróżnicowaną wielkość, ale zawsze składają się z pięciu płatków. W centrum kwiatu znajduje się efektowny słupek, otoczony dziesięcioma (najczęściej) pręcikami. Płatki mają różne kolory, często są żyłkowane. Kwiaty wyrastają na szypułkach i najczęściej są bardzo liczne, co rekompensuje ich delikatny wygląd.

Bodziszki w ogrodzie – uprawa i wymagania

Bodziszki należą do mało wymagających roślin i udają się nawet początkującym ogrodnikom. Można je sadzić w kompozycjach z innymi kwiatami, albo w grupach jednogatunkowych. Jednak pamiętajmy, że żeby bodziszki wyglądały ładnie, powinno być ich co najmniej kilka. Samotny bodziszek nie zrobi żadnego efektu. Te rośliny dobrze rozrastają się i można je wykorzystać do zadarniania powierzchni.

Bodziszki nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Dość dobrze znoszą suszę oraz mróz. Można je zasilać kompostem lub nawozem do roślin kwitnących, dzięki czemu będą kwitły naprawdę obficie (dotyczy to szczególnie większych gatunków). Bodziszki mogą rosnąć na różnych ziemiach, ale zdecydowanie nie lubią miejsc podmokłych. Najbardziej im służą przepuszczalne ziemie o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie. Niektóre bodziszki muszą mieć słońce, inne nie – tę informację podajemy przy opisie poszczególnych gatunków.

Kiedy bodziszki przekwitną warto je przyciąć – pędy ścina się w połowie wysokości. Dzięki temu wypuszczą nowe liście, a niekiedy nawet – zakwitną ponownie (choć mniej obficie).

Większość roślin lubi lekko kwaśną ziemię. Ale są też takie, które najlepiej rosną na ziemi zasadowej lub o obojętnym odczynie.

Rośliny z zasadami. Poznaj kwiaty i krzewy, które lubią wapi...

Rozmnażanie bodziszków

Bodziszki najłatwiej rozmnażać przez podział kęp. Należy ją wykopać i podzielić (lub ostrym szpadlem oddzielić część bez wykopywania całości). Bodziszki mają mocne i długie korzenie, więc w czasie wykopywania może dość do ich uszkodzenia. Jednak łatwo regenerują się i niewiele wystarczy, żeby sadzonka ukorzeniła się. Bodziszki dzieli się wiosną.

Te rośliny można też rozmnażać przez wysiew nasion, jest to jednak dość uciążliwe (wschodzą bardzo długo, potrzebują też stratyfikacji). Natomiast dość często bodziszki rozsiewają się same – ich nasiona są dosłownie wystrzeliwane przez roślinę. Nie są uciążliwe, ale jeśli chcemy zapobiec niekontrolowanemu rozsiewaniu, zetnijmy je zanim nasiona zaczną dojrzewać.

Popularne gatunki bodziszków

Bodziszki różnią się wyglądem i wielkością, a także pewnymi wymaganiami. Oto wybrane gatunki bodziszków.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te kwiaty urosną w niemal każdym ogrodzie. Poznajcie bodziszki, ich gatunki i zasady uprawy - e-Ogródek

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna