Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te liście pobudzają aktywność seksualną

(ika)
Mięta doskonale sprawdza się również jako składnik sałatek owocowych.
Mięta doskonale sprawdza się również jako składnik sałatek owocowych.
Poczujesz miętę przez rumianek do... mięty.

Pobudza aktywność seksualną pomaga przy niestrawności i przeziębieniu. Lista zastosowania liści i ekstraktów z mięty jest bardzo długa. Początki ich zastosowań datuje się na epokę antyczną. Mięty pieprzowej - na XVII wiek.

Wyhodowano ją w Anglii, a w czasach teraźniejszych jest uprawiana w całej Europie. Jej zapachowi przypisywano właściwości oczyszczające, bywała suszona i spalana dla zapewnienia domowi pomyślności na nowy rok. Umieszczona w poduszce zapewniała spokojny sen i powodowała prorocze wizje. Była spalana w obejściu po śmierci jego gospodarza, gdyż pomagała "uprzątnąć" pozostałości po chorobach i negatywnych energiach. Połączona z innymi ziołami wzmacniała miłość i płodność.

Według greckiego mitu mięta zawdzięcza swą nazwę łacińskiemu słowu Mentha, a ta z kolei pochodzi od imienia nimfy Minty. Została ona zamieniona przez zazdrosną Persefonę w roślinę. W starożytnym Rzymie uczniowie filozofów nosili na głowach wieńce uplecione z liści mięty, uważano bowiem, że jej zapach pobudza mózg do szybszego myślenia. Silnie rozkrzewiająca się roślina najlepiej czuje się w umiarkowanych klimatach Europy, Azji i Afryki, choć na dużą skalę uprawia się ją również w Chinach, Indiach oraz Brazylii.

Dziś mięta jest przede wszystkim uznanym ziołem leczniczym. Stosuje się ją przede wszystkim w schorzeniach na tle trawiennym, w chorobach wątroby oraz dróg żółciowych. Mięta hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych oraz przynosi ulgę w przypadku kolki. Jest również skutecznym lekarstwem na wzdęcia.
Mięta ma szerokie zastosowanie. Począwszy od herbat czy suszonych liści, przez nalewki, aż na kroplach miętowych skończywszy. Liście mięty działają w ten sposób, że usprawniają pracę jelit poprzez wytwarzanie żółci oraz wydzielanie soku żołądkowego.

Są również stosowane jako środek wiatropędny. Olejek miętowy ma działanie uspokajające. Mięta skutecznie radzi sobie też z takimi objawami jak: nieżyt nosa, nieżyt gardła oraz oskrzeli. Przy przeziębieniu używa się mięty do inhalacji. Przydatna jest też przy bólach głowy. Należy wtedy wcierać od 3- kropli mięty dowolnego rodzaju w skronie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna