MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te niebezpieczne aplikacje podszywają się pod ChatGPT. Na co uważać? Zobacz, jak oszuści próbują wyłudzić pieniądze

Kacper Derwisz
Zobacz, na jakie aplikacje należy uważać oraz w jaki sposób nie dać się oszukać cyberprzestępcom.
Zobacz, na jakie aplikacje należy uważać oraz w jaki sposób nie dać się oszukać cyberprzestępcom. Sarota / OpenAI / materiały prasowe
W cyfrowych sklepach z aplikacjami często pojawiają się niebezpieczne programy, które obiecując szereg ciekawych funkcji, zachęcają nieświadomych użytkowników do ich pobierania. W ostatnich miesiącach zauważyć można spory popyt na czatboty oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT, więc cyberprzestępcy obrali je sobie na cel. Wypuszczają na rynek fałszywe aplikacje, które w pewien sposób próbują wyłudzić od użytkownika pieniądze. Zobacz, na co uważać.

Spis treści

Jakie aplikacje są niebezpieczne?

Niebezpiecznymi aplikacjami nazywamy takie, które w jakiś sposób zagrażają ich użytkownikowi. Może się to dziać nieświadomie, np. z wykorzystaniem wirusów lub z udziałem atakowanej osoby. Tego typu programy pojawiają się co jakiś czas w sklepach Google Play oraz Apple App Store, jednak eksperci od cyberbezpieczeństwa starają się regularnie prześwietlać ofertę i wyłapywać takie, które mogą wyrządzić szkody.

Fałszywy ChatGPT

Najnowszym trendem wśród podejrzanych aplikacji są takie, które podszywają się pod ChatGPT, czyli niezwykle popularny model językowy od firmy OpenAI, który niedawno został wydany w formie programu na urządzenia mobilne. Zwiększone zainteresowanie czatbotem starają się wykorzystywać cyberprzestępcy, próbując wyciągnąć pieniądze od nieświadomych użytkowników.

– Osoby szukające aplikacji ChatGPT w sklepach Apple App Store i Google Play mogą natknąć się na programy typu fleeceware, które w darmowych wersjach dosłownie bombardują użytkowników reklamami. W ten sposób ich twórcy wymuszają wykupienie subskrypcji na fałszywe usługi. Liczą na to, że ofiary albo nie zwrócą uwagi na pozornie niskie koszty abonamentu, albo zapomną, że w ogóle go mają – mówi Sean Gallagher, główny badacz zagrożeń w firmie Sophos.

W ten sposób oszuści przemycają swoje aplikacje do oficjalnych sklepów w systemach Android i iOS, stojąc na krawędzi tego, co dozwolone jest w ich regulaminach.

Na co uważać?

Zespół Sophos X-Ops zbadał kilka aplikacji fleeceware rzekomo bazujących na modelu ChatGPT:

  • W niektórych przypadkach nieuczciwi deweloperzy wykorzystywali podobnie brzmiącą nazwę, na przykład „ChatGBT”, aby zwiększyć widoczność programu w Google Play lub App Store;
  • Jedna z fałszywych aplikacji, „Ask AI Assistant” dla systemu iOS, oferowała użytkownikom tygodniową subskrypcję w wysokości 6 dolarów (około 25 zł) po zaledwie trzydniowym darmowym okresie próbnym, na czym oszuści zarobili tylko w marcu 2023 roku ponad 10 tysięcy dolarów;
  • Przychody z „Genie”, innego programu udającego ChatGPT, oferującego abonamenty na 7 dni lub rok, wyniosły aż milion dolarów.

Jak podaje firma Sophos, wszystkie fałszywe aplikacje zostały już zgłoszone zarówno do Apple, jak i Google. Użytkownicy, którzy już je pobrali, powinni postępować zgodnie z wytycznymi sklepów dotyczącymi anulowania subskrypcji. Trzeba pamiętać, że samo usunięcie aplikacji fleeceware z telefonu nie anuluje wykupionego abonamentu.

– Najlepszą ochroną przed oszustami jest świadomość i edukacja. Użytkownicy zawsze powinni dokładnie czytać regulaminy i to, co jest napisane „drobnym drukiem”, zanim zdecydują się na wykupienie subskrypcji na daną usługę. Warto pamiętać, że aplikacje można zgłaszać do Apple i Google, jeśli ma się podejrzenie, że deweloperzy zarabiają na nich, używając nieuczciwych metod – przypomina Gallagher. – Część z opisywanych aplikacji fleeceware została już usunięta, ale wciąż będą pojawiać się kolejne – ostrzega ekspert.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna