Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te objawy powinny cię zaniepokoić. Mogą świadczyć o nowotworze głowy i szyi. A wczesne wykrycie to szansa na przeżycie

luk
Lekarze przestrzegają by nie lekceważyć objawów, które trwają ponad 3 tygodnie
Lekarze przestrzegają by nie lekceważyć objawów, które trwają ponad 3 tygodnie Anatol Chomicz
Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W woj. podlaskim rocznie na tego typu nowotwór zapada 400-500 osób, problem co roku narasta.

Rak głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głównie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Pod względem występowania zajmują 6 miejsce w Polsce.

Niepokojąca plamka

- W maju zauważyłam na policzku od wewnątrz plamkę. Taką białą, wyglądała na aftę. Posmarowałam kilka razy żelem, zapomniałam – opowiada Anna Kołowska. - Po 2-3 tygodniach sobie przypomniałam, pomyślałam zerknę co się dzieje. Patrzę, a plamka powiększyło się, a na wierzchu pojawiły się takie wypryski drobne. To nie było duże, może jak 10 groszy. Pojechałam prywatnie do znajomej stomatolog, tylko spojrzała, od razu kazała do lekarza, bo to niebezpieczne, żeby nie lekceważyć. Poszłam do lekarza rodzinnego, dał skierowanie do chirurga onkologa, następnego dnia już byłam na wizycie. Ten specjalista skierował mnie do chirurgii szczękowo-twarzowej, następnego dnia tam pojechałam. Pobrano mi próbki do badań. Ale jeszcze nikt nie mówił, że to może być rak.

Diagnoza przyszła po dwóch tygodniach.

- Okazało się, że to rak policzka – opowiada pani Anna. – Od razu zaczęło się leczenie. 14 czerwca miałam zabieg i przeszczep policzka. Potem zaczęłam radioterapię, właśnie ją skończyłam.

Pani Anna przyznaje, że diagnoza była szokiem. Nigdy wcześniej nie słyszała, że jest taka choroba, jak nowotwór policzka.

- Myślałam, że na tą zmianę lekarze mi cos dadzą, albo najwyżej wytną i już – opowiada kobieta. – Nic mnie nie bolało, jedyne co niepokoiło trochę to wygląd tej plamki. Skąd się wziął ten nowotwór, nie wiem. Może od protezki, a może od tego, że paliłam papierosy? – zastanawia się.

Wie jedno – zareagowała szybko i trafiła w dobre ręce. Jest pod opieką poradni chirurgii szczękowo-twarzowej i radiologicznej.

Niestety, lekarze przyznają, że ciągle zbyt wiele osób, które obserwują u siebie niepokojące objawy, bagatelizuje.

- Problem jest bardzo poważny, bo pacjenci zgłaszają w zbyt późnym stadium zaawansowania choroby, co szansę na przeżycie powyżej 5 lat daje tylko 60 proc. chorych – mówi dr hab. Ewa Sierko, onkolog radioterapeuta z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - A wczesne rozpoznanie szansę przeżycia u 80-90 proc. pacjentów.

WIDEO: Anna Chrapusta: Stany przednowotworowe mogą zmienić się w nowotwór, np. pod wpływem ekspozycji na słońce

Zwłaszcza, że leczenie jest zawsze skojarzone, to zabiegi chirurgiczne, radioterapia i leczenie systemowe pod kontrola onkologów klinicznych.

- Dla pacjentów najważniejsze hasło to 1 objaw przez 3 tygodnie – mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii UMB.

Co powinno zaniepokoić:

  • ból języka
  • nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i /lub czerwone lub biały plamy w jamie ustnej
  • ból gardła
  • utrzymująca się chrypka
  • ból i /lub trudności w połykaniu
  • wyczuwalny guzek w szyi
  • zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.

Jeżeli te objawy utrzymują się przez ponad 3 tygodnie pacjent powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego, laryngologa, chirurga szczękowego lub chirurga stomatologicznego.

Anna Kołowska nie spodziewała się, że zmiana na policzku to może być rak. Na szczęście szybko zgłosiła się do lekarza
Anna Kołowska nie spodziewała się, że zmiana na policzku to może być rak. Na szczęście szybko zgłosiła się do lekarza Anatol Chomicz

- Nie każdy z tych objawów jest objawem nowotworu, ale każdy powinien być zweryfikowany przez lekarza – mówi doc. Sierko.

- To nie banał, że wcześnie rozpoznany nowotwór daje możliwość lepszego leczenia – dodaje dr Jarosław Łuczaj z Kliniki Otolaryngologii UMB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna