Spis treści
Dlaczego niektóre ptaki odlatują na zimę?
Ptaki, które migrują w cieplejsze miejsca, robią to przede wszystkim ze względu na niskie temperatury w Polsce, które mogą uniemożliwić im przetrwanie. Innym powodem jest brak odpowiedniego pożywienia w zimnych miesiącach. Wybierają się więc w miejsca, które tego pożywienia im dostarczą.
Różne ptaki żywią się m.in. owadami, nasionami, a nawet orzechami czy sokami roślin, których jesienią zaczyna brakować, a zimą nie ma ich wcale.
Ptaki odlatują, bo nie mają wystarczającej ilości pokarmu w okresie zimowym. Zbiorniki wodne zamarzają, płazy, gady i gryzonie zaszywają się w bezpiecznych kryjówkach, owady hibernują, a rośliny są ukryte pod śnieżnym puchem. Zmniejszona obfitość pokarmu, niewystarczająca ilość czasu na jego zdobycie, a tym samym ilość energii potrzebnej do przetrwania sprawia, że ptaki muszą wyruszyć w daleką i pełną niebezpieczeństw podróż – wyjaśniają Lasy Państwowe.
Wszystko wskazuje jednak na to, że Polsce jest im całkiem dobrze, ponieważ po kilku miesiącach w dalekich krajach, gdzie mogą wygrzewać piórka, zbliża się pora gniazdowania, składania jaj i wychowywania potomstwa, dlatego ponownie wracają, aby móc u nas założyć rodzinę.
Nie jest do końca jasne, skąd ptaki wiedzą, że pora ruszać w podróż, albo dokąd konkretnie lecieć. Niektórzy ornitolodzy wymieniają tutaj ptasią intuicję, która uaktywnia się, kiedy zmienia się temperatura powietrza i światło słoneczne nie jest już tak silne, jak podczas lata i to popycha ptaki to wyruszenia w podróż.
Dokąd odlatują ptaki?
Niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów już w sierpniu, a są i takie, które czekają z tym nawet do listopada. Zazwyczaj mówi się, że celem ich wędrówki jest Afryka i tam faktycznie odlatuje najwięcej ptaków, ale są i takie, które wybierają południową Europę.
Niektóre gatunki, takie jak dziwonia czy pliszka cytrynowa, za cel swojej podróży obrały Azję. Co ciekawe, kilka migrujących gatunków nie odlatuje z Polski, a do niej przylatuje na zimę – wśród nich są m.in. jemiołuszka i czeczotka.
Te ptaki zostają z nami nawet zimą
Zimą wciąż możemy obserwować wiele ptaków, a jeśli pogoda jest sroga, możemy pomóc, przygotowując im karmniki i dostarczając odpowiedniego pożywienia. Te ptaki zostają z nami na zimę:
- wróble,
- mazurki,
- kosy,
- rudziki,
- gawrony,
- kawki,
- gołębie,
- trznadle,
- jemiołuszki,
- sikorki,
- gile,
- dzięcioły.
Jakie ptaki odlatują do cieplejszych krajów?
Warto zauważyć, że ptaki nie przylatują i odlatują zawsze tego samego dnia. Co prawda pora roku jest zbliżona, ale zdarza się, że pojawiają się w kraju lub go opuszczają później lub wcześniej niż zwykle. Pogoda ma tutaj duże znaczenie.
Istotnym sygnałem jaki rejestrują jest zmieniająca się długość dnia. Odlot poprzedzony jest szeregiem przygotowań. Skrzydlaci podróżnicy przed wylotem intensywnie żerują i gromadzą zapas tłuszczu, a także często przechodzą pierzenie tzn. wymieniają stare oraz nierzadko zniszczone pióra na nowe. Wyruszają w podróż podczas sprzyjającej aury, ponieważ podczas niepogody straciłyby zbyt dużo energii na walkę z wiatrem i deszczem – dodają Lasy Państwowe.
Wśród tych, które odlatują znajdują się:
- bociany,
- jaskółki,
- jerzyki,
- szpaki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?