MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te samochody to bat na piratów. Wyciągają 250 km/h, nikt nie ucieknie

Urszula Bisz [email protected]
Nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami to bardzo dobry oręż do walki z kierowcami, którzy lubią przycisnąć pedał gazu. Wszystkie ich „dokonania” na drodze są rejestrowane. Nagrania stanowią dowód wykroczenia, czy przestępstwa.
Nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami to bardzo dobry oręż do walki z kierowcami, którzy lubią przycisnąć pedał gazu. Wszystkie ich „dokonania” na drodze są rejestrowane. Nagrania stanowią dowód wykroczenia, czy przestępstwa. A. Zgiet
Jak zapewnia szef podlaskiej drogówki, piraci będą mieli się czego obawiać.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Czytaj też: Ćwierć miliona osób straci wkrótce pracę?

Blisko 16 mln zł trafi do nas ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Za te pieniądze zostaną przebudowane drogi powiatowe. Do województwa podlaskiego trafi też sześć nowoczesnych, szybkich i "po zęby" wyposażonych nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Piraci drogowi nie będą mieli szans, żeby przed nimi uciec.

Poprawa bezpieczeństwa ściany wschodniej

Wszystko to będzie możliwe dzięki umowie w sprawie realizacji projektu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", która zostanie dziś podpisana w Białymstoku. Opiewać będzie na kwotę dokładnie 15.827.135 zł.

Projekt będzie realizowany na terenie całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem dwóch województw: podlaskiego i lubuskiego (bo są najbardziej niebezpieczne pod względem wypadków drogowych). W każdym z nich wytypowano po trzy powiaty. U nas będą to: siemiatycki, wysokomazowiecki i suwalski. Na położonych tam lokalnych drogach liczba wypadków drogowych była bardzo wysoka w stosunku do liczby tam zamieszkujących osób.

Celem głównym tych działań ma być poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. wśród najbardziej zagrożonych grup uczestników ruchu drogowego, tj. kierujących jednośladami, osób starszych i pieszych.

Będzie mini rondo, nowe przejścia i chodniki

To właśnie pod ich kątem zaplanowane są inwestycje drogowe w wymienionych wcześniej powiatach.
Na przykład w Siemiatyczach u zbiegu ulic Kościuszki i Armii Krajowej wybudowane ma być mini rondo. To bardzo ważna inwestycja szczególnie dla lokalnych mieszkańców, ponieważ w tym miejscu często dochodzi do wypadków. Nieraz biorą w nich udział tiry i cysterny dojeżdżające do położonych w okolicy przedsiębiorstw.

To nie jedyna przebudowa, jaka ma być sfinansowana za pieniądze ze Szwajcarii. Przy wielu drogach lokalnych wybudowane zostaną chodniki, tam, gdzie obecnie ich nie ma, a przejścia dla pieszych zostaną tak przebudowane, by były bezpieczniejsze i widoczne z daleka.

Planowane są też inwestycje związane z przejazdami kolejowymi. Wszystkie przeprowadzone będą tam, gdzie jest niebezpiecznie. Większość nowych rozwiązań drogowych wprowadzonych będzie w okolicy szkół i "Orlików".

Zła infrastruktura drogowa nie jest jednak jedynym czynnikiem powodującym wypadki. Bardzo duże znaczenie ma czynnik ludzki i dlatego pieniądze zostaną też przeznaczone na walkę z piratami drogowymi.

Już wiosnąna naszych drogach

- W marcu 2013 r. do naszego województwa ma trafić sześć nieoznakowanych pojazdów z wideorejestratorami - powiedział kom. Paweł Maciejuk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Trzy trafią do komend powiatowych w Siemiatyczach, Suwałkach i Wysokiem Mazowieckiem. Trzy będą przekazane do komendy podlaskiej i będą patrolować najniebezpieczniejsze trasy naszego województwa.

Jak zapewnia szef podlaskiej drogówki, piraci będą mieli się czego obawiać. Nowe samochody mają być szybsze i lepsze nawet od najnowszego nieoznakowanego radiowozu podlaskiej policji. Mitsubishi lancer ma prawie 300 KM i jeździ 250 km/h.

- Nowe pojazdy włącznie z wyposażeniem będą kosztowały ok. 300 tys. zł każdy - mówi kom. Maciejuk.
Dodaje jednak, że radiowozy i przebudowywane drogi to nie jedyne działania w ramach projektu przygotowywanego przez Komendę Główną Policji. Przeprowadzone mają być także szkolenia dla policjantów oraz kampania społeczna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna