Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Techno Park w Ełku. Pierwsze firmy rozpoczynają działalność

Paweł Tomkiewicz [email protected]
– Prace nad przewodem wysokociśnieniowym trwały około pół roku – przyznaje Cezary Bastek. Nowy produkt wygląda niepozornie, ale może okazać się prawdziwym światowym hitem.
– Prace nad przewodem wysokociśnieniowym trwały około pół roku – przyznaje Cezary Bastek. Nowy produkt wygląda niepozornie, ale może okazać się prawdziwym światowym hitem. P. Tomkiewicz
Mają szansę podbić świat.

Dzięki naszym przewodom wysokociśnieniowym znacznie prostszy i szybszy będzie montaż instalacji gazowych w samochodach - mówi Cezary Bastek z ełckiej firmy Artflex. Razem z trzema innymi przedsiębiorcami wspólnie rozpoczyna produkcję w ełckim techno-parku. W tym roku planują zatrudnić 11 osób. Docelowo trzydzieści.

Autobusy na gaz

Jako pierwsze na działalność w techno-parku zdecydowały się firmy Artflex, CLM, Europeplast i Europegas. Razem pracują nad elementami do instalacji gazowych.
Pierwsze maszyny do ich produkcji są już w parku naukowo-technologicznym. Obecnie przywożone i składane są kolejne.

- Liczymy, że rozruch zajmie nam jeszcze około trzech tygodni - wyjaśnia Cezary Bastek.
Wtedy pełną parą rozpocznie się produkcja. Jednym z wytwarzanych elementów będą przewody wysokociśnieniowe, którymi w samochodach z instalacją gazową popłynie paliwo. Dotychczas w tym celu wykorzystywane były np. miedziane rurki. Dzięki zastosowaniu giętkich przewodów, dużo prostszy i szybszy będzie montaż takiej instalacji.

Jak zapewniają producenci, jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne.
Dzięki temu, że Europegas jest jednym z wiodących europejskich producentów samochodowych instalacji zasilania gazem, produkty z ełckiego techno-parku mają szansę trafić do odbiorców na całym świecie. Zainteresowani nimi są już przedsiębiorcy z Azji czy USA.
Jedną z nowości dotyczących instalacji gazowych jest możliwość ich montażu w samochodach z silnikiem diesla. Dzięki temu zmniejsza się zużycie paliwa.

- Prawdopodobnie takie rozwiązanie zostanie zastosowane w jednym z ełckich autobusów miejskich - przyznaje Cezary Bastek.

Skała z Uzbekistanu i Rosji

Firmy zajmujące się produkcją elementów do instalacji gazowych nie są jedynymi lokatorami w ełckim techno-parku. Działalność rozpoczęła również Vermiculite Poland. Firmę założyli przedsiębiorcy zza wschodniej granicy z polskimi korzeniami.

- Wermikulit jest ekologicznie czystym minerałem. Skała, która będzie u nas przetwarzana, pochodzi z Uzbekistanu i rosyjskiego Murmańska. Ma on lepszą wartość energetyczną, niż ten wydobywany w innych częściach świata - wyjaśnia Daniel Kulig, dyrektor techno-parku.
Na czym polega obróbka minerału? Pod wpływem wysokiej temperatury oddaje on zawartą w nim wodę i zwiększa objętość od 15 do nawet 20 razy. Może być wykorzystywany np. w budownictwie - dodaje się go do betonu, żeby zwiększyć odporność budynku na ogień. Wermikulit może być również stosowany w rolnictwie, ogrodnictwie czy zoologii.

- Dwie ciężarówki z przetworzonym minerałem zostały już wysłane do Skandynawii. To wielka szansa nie tylko w skali regionalnej, ale i europejskiej - uważa Daniel Kulig.

Firma na razie zatrudnia dwie osoby. W przyszłości zwiększy liczbę pracowników do 10.
Na razie czeka na sprowadzenie maszyn z Anglii.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna