MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Technotalent 2018 - nagrody i wyróżnienia przyznane. Poznaliśmy najzdolniejszych ludzi z regionu (zdjęcia)

Ewa Wyrwas
Wojciech Wojtkielewicz
Crowler to pełzak rehabilitacyjny. Wygląda jak pomarańczowa zabawka. Ma ułatwić i uprzyjemnić malutkim dzieciom rehabilitację. Jest pomysłem Eweliny Brzozowskiej, która okazała się bohaterką 5. edycji konkursu Technotalent 2018.

Ideą konkursu Technotalenty jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski. Taką osobą Ewelina Brzozowska jest bez wątpienia.

– Wierzcie w swoje projekty i w to, że jest w was potencjał – powiedziała wczoraj, odbierając kolejną nagrodę podczas gali 5. edycji konkursu Technotalenty.

W sumie na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki wychodziła pięć razy: po dwa wyróżnienia oraz trzy nagrody, w tym tę dla Technotalentu 5-lecia.

Ta ostatnia nagroda została w tym roku przyznana wyjątkowo – jubileuszowo, za wyjątkowe osiągnięcia. Ewelina otrzymała ją za najszybszy progres jednego projektu i za swoją determinację przy jego realizacji. Oprócz niej nagrodę przyznano Janowi Godlewskiemu, autorowi krzesła „Wstawacz”, ułatwiającego wstawanie osobom starszym (nie była to jedyna nagroda, jaką otrzymał). Tutaj uzasadnieniem było m.in. efektywne łączenie designu i techniki. Trzecim nagrodzonym została firma Photon Entertainment, producent znanego już także poza krajem robota edukacyjnego Photon – za skuteczną komercjalizację pomysłu. Photon jest laureatem Technotalentów z 2015 roku w kategorii Biznes.

Rozwój talentów i rozwój regionu

Nagrody w konkursie przyznawane są w 7 kategoriach, m.in. Technika, Biznes czy Wyzwanie Społeczne. W tym roku łączna wartość nagrod pieniężnych wyniosła 51 tys. zł. Oprócz tego każdy uczestnik konkursu ma szansę na udział w specjalnym programie wsparcia.

Organizatorem piątej jubileuszowej edycji przedsięwzięcia jest Fundacja Technotalenty. Współorganizatorami są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
– W północno-wschodniej Polsce potrzebny jest efektywny system wsparcia osób utalentowanych w sektorze wysokich technologii i branży kreatywnej – mówi Adam Walicki, prezes Fundacji Technotalenty. – Talenty te są niezbędne do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw w naszym regionie.

Te pomysły mogą ułatwić życie

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, doktoranci i absolwenci w wieku od 18 do 35 lat, zarówno osoby indywidualne jak i zespoły.

Na przykład Konrad Andrzejczuk i Szczepan Milewski z Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku. Ich projekt „Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności” zdobył uznanie za potencjał biznesowy oraz działanie w duchu ekologicznym i w efekcie nagrodę w kategorii Biznes. Albo Jakub Kozłowski i Konrad Horczak z LO w Sokółce, twórcy „Smart senior”, czyli urządzenia, które może przypominać np. o porze zażywania leków. Ich pomysł został Najlepszym pomysłem uczniowskim. Czy też Ilona Zaręba i Joanna Stelmaszewska, laureatki tytułu Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018, które opracowały metodę przydatną w walce z rakiem.

– Chcemy rozwijać konkurs, dla dobra regionu, ale przede wszystkich dla tych, którzy w nim startują. Dla odważnych – powiedział Adam Walicki.

Laureaci konkursu Technotalent 2018 w poszczególnych kategoriach:

Technotalent 5-lecia
„Crowler - pełzak rehabilitacyjny”. Ewelina Brzozowska
„Wstawacz”. Jan Godlewski
Photon Entertainment

Biznes
„Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności”. Konrad Andrzejuk, Szczepan Milewski
Wyróżnienie:
„Crowler - pełzak rehabilitacyjny”. Ewelina Brzozowska

Technika
„Crowler - pełzak rehabilitacyjny”. Ewelina Brzozowska
Wyróżnienie:
„Nowoczesny Rower Elektryczny”. Damian Orzechowski, Bartłomiej Ostrowski

Wyzwanie Społeczne
„Wstawacz”. Jan Godlewski

Najlepszy projekt uczniowski
„Smart Senior”. Jakub Kozłowski, Konrad Horczak

Inspiracje 2018
„Krzesło Kutimo”. Rafał Trzeszczkowski, Tomasz Białobrzewski

Technotalent UMB 2018:
„Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem.” Ilona Zaręba, Joanna Stelmaszewska

Technotalent UwB 2018:
„Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów”. Urszula Czyżewska

Technotalent PB 2018:
„Crowler - pełzak rehabilitacyjny”. Ewelina Brzozowska
Wyróżnienia:
„Wstawacz”. Jan Godlewski
„Cerber Motorsport CMS-05”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Technotalent 2018 - nagrody i wyróżnienia przyznane. Poznaliśmy najzdolniejszych ludzi z regionu (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna