Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technotalent 2018 – organizatorzy konkursu zapraszają do udziału w tegorocznej edycji

Maryla Pawlak-Żalikowska
Wojciech Wojtkielewicz
To przedsięwzięcie, na którym korzystają wszyscy: uczelnie, przedsiębiorstwa, a przede wszystkim młodzi, zdolni ludzie z nietuzinkowymi pomysłami, które bez Technotalentu więzłyby w szufladach, latami czekając na wsparcie.

Ewelina Brzozowska przedstawiła w zeszłym roku projekt pełzaka rehabilitacyjnego dla dzieci i znalazła się w finale konkursu Technotalent 2017 w kategorii Technika.

Z kolei Mateusz Bajko, razem z kolegami z Wydz. Informatyki PB Mateuszem Markiewiczem i Michałem Jaszczukiem, stworzył Animę, elektroniczną przypominajkę w kształcie liska, i trafił do grona laureatów konkursu w kategoriach Biznes i Technotalent Politechniki Białostockiej.

Czytaj też: Konkurs Technotalent 2017 - gala finałowa w OiFP. Laureaci odebrali nagrody

Na dzisiejszej konferencji prasowej otwierającej tegoroczną edycję konkursu Technotalent, Ewelina Brzozowska przyznała, że choć była „tylko” finalistką, a nie laureatką konkursu, to uzyskała pomoc, która pozwoliła jej rozwinąć projekt, doprowadzić do zgłoszenia w urzędzie patentowym i będzie mogła sprawdzić jego działanie w praktyce.

Natomiast Mateusz Bajko wypowiadał się już jako przedsiębiorca. – Przez miniony rok ewoluowało i urządzenie, jakie opracowaliśmy, i my sami. Dziś jesteśmy już przedsiębiorcami, a komercjalizacja Animy jest bardzo bliska – mówił.

Technotalent to unikatowy projekt, bo łączy kilka środowisk. Od strony organizacyjnej i merytorycznej uczestniczą w nim przedsiębiorcy, bankowcy i trzy największe białostockie uczelnie: Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka.

Uczelnie dzięki konkursowi m.in. poznają potencjał swoich studentów, zbliżają się do praktycznych potrzeb rynku. Przedsiębiorcy mogą pozyskać nowych, zdolnych pracowników lub autorów technologii, które będą mogli wykorzystać w swojej działalności. Bankowcy widzą w laureatach swoich przyszłych klientów, szansę na ciekawe rozwiązania z zakresu fin-tech czy po prostu możliwość wsparcia rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

A uczestnicy konkursu?
- Można powiedzieć, że mogą tu dostać koło ratunkowe dla pomysłów, które dojeżdżają do ściany i z różnych względów nie mogą się dalej rozwijać. Często dlatego, bo brak im wsparcia finansowego. Bo jest to, nie da się ukryć, kapitał wysokiego ryzyka... Te pomysły mogą przecież nie wypalić - obrazowo mówił Tomasz Stypułkowski z Instytutu Innowacji i Technologii PB.

– Początkowo, zakładając fundację, chcieliśmy tworzyć tu takie warunki, żeby ten region nie był dawcą kreatywnych ludzi dla innych części Polski, a już zwłaszcza dla zagranicy. Projekt się rozwijał, bo dołączały kolejne firmy, banki, uczelnie, sponsorzy. I wreszcie nastąpiła najistotniejsza chyba zmiana: przedsiębiorcy już nie tylko zyskują uczestnikach konkursu zyskiwać pracowników. Z roku na rok wśród laureatów Technotalentu jest coraz więcej osób, które chcą w oparciu o swoje pomysły prowadzić własną firmę, a nie pracować na rzecz kogoś innego – zauważył z kolei Bogusław Łącki, prezes firmy APS, jeden z założycieli Fundacji Technotalenty.

Łącznie do wygrania jest 51 000 złotych
Od dzisiaj (10 września) do 16 października organizatorzy konkursu Technotalent 2018 czekają na zgłoszenia projektów wykorzystujących nowe technologie, od osób w wieku 18-35 lat z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Uczestnik (indywidualny lub w zespole) zobowiązany jest załączyć prezentację bądź film przedstawiające jego rozwiązanie konkursowe. Do finału zostanie zakwalifikowanych 35 najbardziej innowacyjnych prac w kategoriach: Technika, Biznes, Wyzwanie Społeczne, Technotalent Politechniki Białostockiej 2018, Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018, Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018 i Inspiracje 2018. Każdy uczestnik konkursu ma szansę na udział w specjalnym programie wsparcia uzdolnionych osób z regionu północno-wschodniej Polski realizowanym przez Fundację TECHNOTALENTY i firmy partnerskie fundacji.
Nowością tegorocznej edycji jest specjalna nagroda 5-lecia Konkursu Technotalent. Na gali rozdania nagród 11 grudnia zostaną wręczone tytuły Technotalent 5-lecia Konkursu Technotalent trzem najbardziej wyróżniającym się talentom z grona laureatów ze wszystkich dotychczasowych edycji Konkursu Technotalent. Fundatorem jest Województwo Podlaskie.
Szczegóły i formularz zgłoszeniowy do konkursu Technotalent 2018 są TUTAJ

W dzisiejszej konferencji uczestniczyli:
Adam Walicki - Wiceprezes Fundacji Technotalenty, Ida Stefanowicz – Główny specjalista Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku, Monika Brzostek - Dyrektor ds. Sprzedaży w Regionie Białystok PKO Banku Polskiego,
Witold Karczewski - Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, Tomasz Stypułkowski – Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB - Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu w Białymstoku,
dr Andrzej Małkowski - specjalista Uczelnianego Biura ds. Ochrony Własności Intelektualnej i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Piotr Horba - Dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej w Białymstoku
Santander Bank Polski, Bogusław Łącki - Prezes Automatyka Pomiary Sterowanie S.A., Maciej Aronowicz - Specjalista ds. PR Unicell Poland, Mateusz Bajko - laureat Konkursu Technotalent 2017 w kategoriach Biznes i Technotalent PB 2017 oraz Ewelina Brzozowska - finalistka Konkursu Technotalent 2017 w kategorii Technika.

Organizatorem piątej jubileuszowej edycji przedsięwzięcia jest Fundacja Technotalenty. Współorganizatorami są Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku oraz PKO Bank Polski. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Fundatorami nagród w konkursie są: Izba Przemysłowo Handlowa w Białymstoku, PKO Bank Polski, Województwo Podlaskie, Bank Zachodni WBK, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Unicell Poland.

Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, prezydenta Miasta Łomża, Prezydenta Miasta Ełku oraz Prezydenta Miasta Suwałk.

Partnerzy Konkursu: Województwo Podlaskie, Santander Bank Polska, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Unicell Poland, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Firmy partnerskie Fundacji wspierające konkurs: Automatyka Pomiary Sterowanie SA, CFT Polska, Grupa Biznes Polska, Promotech, Up Logic, VIVADE, Infinity Group, Intratel, UNIBEP, SaMASZ, SALAG, BLC, ChM, Merinosoft, Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, AC SA, BIT SA, Park Naukowo Technologiczny w Ełku, EURO Partner AKIE, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Centrum Edukacji Nauczycieli, Brintons Agnella Sp. z o.o., Witraż Sp. z o.o. Sp. k., Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód Sp. z o.o..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Technotalent 2018 – organizatorzy konkursu zapraszają do udziału w tegorocznej edycji - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna