MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Technotalenty 2018 – ci ludzie mają pomysły, jak ułatwić życie sobie i nam. Oto pełna lista laureatów

Ewa Wyrwas
Jan Godlewski (Wstawacz), Ewelina Brzozowska (Crowler) i Krzysztof Dziemiańczuk (Photon Entertainment), czyli Technotalety 5-lecia
Jan Godlewski (Wstawacz), Ewelina Brzozowska (Crowler) i Krzysztof Dziemiańczuk (Photon Entertainment), czyli Technotalety 5-lecia Wojciech Wojtkielewicz
Oto nagrodzeni i wyróżnieni 5. edycji Konkursu Technotalenty 2018. Ideą konkursu jest wsparcie rozwoju zdolnych osób z regionu północno-wschodniej Polski.

Technotalent Uniwersytetu w Białymstoku 2018

Urszula Czyżewska, „Immunochromatograficzna ocena ryzyka infekcji ucha u psów”
Celem projektu jest opracowanie biochemicznego testu płytkowego służącego określeniu czy dany szczep grzyba Malassezia pachydermatis może w najbliższej przyszłości wywołać objawy zapalenia ucha zewnętrznego. Pozwoli to na skuteczną profilaktykę i wcześniejszą terapię.

Technotalent Politechniki Białostockiej 2018

Ewelina Brzozowska „Crowler - pełzak rehabilitacyjny”
Projekt Crowlera narodził się z chęci pomocy dzieciom nierokującym chodzenia, mającym problemy z dysfunkcjami kończyn dolnych (głównie mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowa i oponowo-rdzeniowa, miopatie,dysfunkcje motoryczne, neuromotoryczne i inne). Ma na celu zachęcić dziecko do aktywnej rehabilitacji, zainteresować przez połączenie rehabilitacji z zabawą, a przez to zwiększyć i przyspieszyć efekt terapeutycznych. Został dostosowany do wymiarów antropometrycznych 4-letniego dziecka.

Wyróżnienie: „Cerber Motorsport CMS-05” Jakub Szymski, Konrad Panas, Grzegorz Chilimoniuk, Piotr Sacharczuk, Łukasz Kosakowski, Arkadiusz Grygoruk, Mariusz Frankowski, Radziszewski Michał, Kacper Ziółkowski, Piotr Filipek, Maciej Siergiejew, Jakub Snarski, Jan Sierakowski, Michał Łopato, Mikołaj Grabowski, Rafał Herbut, Damian Chilimoniuk, Damian Kołos, Mateusz Zachariasz, Daniel Jańczuk, Paweł Sobolewski, Tomasz Łodziński, Jakub Moroz, Artur Pietrzeniec, Hubert Dobecki, Ewelina Moczulska, Michał Gleba.
Cerber Motorsport jest zespołem zrzeszającym 27 studentów Politechniki Białostockiej. Corocznym celem zespołu jest budowa nowego bolidu klasy Formuła Student. Podczas pracy przy realnym projekcie inżynierskim wykorzystujemy i poszerzamy wiedzę zdobytą na uczelni. Zespół funkcjonuje od 2011 roku, w tym czasie drużyna zbudowała 5 aut. Zespół startuje w międzynarodowych zawodach inżynierskich związanych z motorsportem – Formuła Student. Ostatnim projektem Cerber Motorsport jest bolid CMS-05.

Wyróżnienie: Jan Godlewski „Wstawacz”
Wstawacz to projekt krzesła, które pomaga wstawać. Dla wielu starszych osób problemem jest wstawanie z pozycji siedzącej (spowodowane zmniejszającą się masą mięśniową). Krzesło zostało wyposażone w prosty mechanizm, który podczas wstawania unosi siedzisko do góry. Nie jest wymagane użycie dodatkowej siły bo użytkownik wykorzystuje tylko swoją masę - grawitację. Krzesło zostało wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak tylne uchwyty i opcjonalne boczne organizery.

Technotalent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku 2018

Ilona Zaręba, Joanna Stelmaszewska „Wyciszenie ekspresji białka PRODH/POX narzędziem w walce z rakiem.”
Przedmiotem projektu jest nowe rozwiązanie techniczne w leczeniu raka z użyciem nowoczesnej technologii. Przy wykorzystaniu metody shRNA wyciszono ekspresję PRODH/POX w komórkach raka piersi MCF-7. Obniżenie ekspresji PRODH/POX spowodowało wzrost stężenia wolnej proliny (czynnik stresowy) w cytoplazmie, zaburzenia podstawowych procesów metabolicznych komórki i w konsekwencji indukcję apoptozy.

Najlepszy projekt uczniowski

„Smart Senior” Jakub Kozłowski, Konrad Horczak
Głównym założeniem projektu jest zbudowanie systemu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie osoby starszej bądź chorej oraz łatwy, a zarazem bezinwazyjnie nadzór nad jej stanem przez opiekuna.

Inspiracje 2018

Rafal Trzeszczkowski, Tomasz Białobrzewski „Krzesło Kutimo”
Inteligentne krzesło uczące dobrych nawyków. Projekt krzesła biurowego o nazwie Kutimo, co w języku esperanto oznacza nawyk, jest odpowiedzią na problemy zdrowotne, które spotykają ludzi prowadzących siedzący tryb życia.

Wyzwanie Społeczne

Jan Godlewski „Wstawacz”

Biznes

Konrad Andrzejuk, Szczepan Milewski „Mikrofalowy wykrywacz nieszczelności”
Nie istnieje podobne urządzenie, które służyłoby do wykrywania nieszczelności w urządzeniach oraz instalacjach chłodniczych. Autorzy rozwiązali ten problem i wprowadzili go w życie. Ich urządzenie to w zasadzie dwa urządzenia. Pierwsze to generator częstotliwości od 1 do 300GHz, które podłącza się do zaworu serwisowego instalacji chłodniczej. Drugie to rodzaj odbiornika, który optycznie oraz akustycznie wskazuje obecność oraz natężenie danej częstotliwości. Wszystkie instalacje chłodnicze wykonane są z metalu, a on odbija fale o wysokich częstotliwościach. Taka fala wędruje po całej instalacji nie mogąc wydostać się na zewnątrz, a po dotarciu do miejsca usterki zaczyna "wyciekać".

Wyróżnienie: Ewelina Brzozowska „Crowler - pełzak rehabilitacyjny”

Technika

Ewelina Brzozowska „Crowler - pełzak rehabilitacyjny”

Wyróżnienie: „Nowoczesny Rower Elektryczny” Damian Orzechowski, Bartłomiej Ostrowski
Prezentowany projekt to innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które zostało opracowane w celu osiągnięcia wygodnego, ekologicznego i niezwykle taniego środka transportu.

Technotalenty 5-lecia Konkursu Technotalent

Za skuteczną komercjalizację projektu studenckiego - Zespół PHOTON ENTERTAINMENT Sp. z o.o.
Za efektywne łączenie design’u i techniki - Jan Godlewski
Za determinację i progres projektu - Ewelina Brzozowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Technotalenty 2018 – ci ludzie mają pomysły, jak ułatwić życie sobie i nam. Oto pełna lista laureatów - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna