Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleporady nie dla dzieci i seniorów? Co o nowym pomyśle Ministerstwa Zdrowia sądzą lekarze?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć możliwość udzielania teleporad dla dzieci poniżej 7 roku życia oraz seniorów 65+.
Ministerstwo Zdrowia planuje ograniczyć możliwość udzielania teleporad dla dzieci poniżej 7 roku życia oraz seniorów 65+. Pixabay
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić modyfikacje w zasadach udzielania teleporad. Dzieci poniżej 7. roku życia oraz seniorzy 65+ w przypadku choroby musieliby osobiście udać się do lekarza. Medycy mają wątpliwości odnośnie zmian w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach POZ.

9 lutego Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowością jest wyłączenie dzieci poniżej 7. roku życia oraz osób powyżej 65. roku życia z udzielania im świadczeń lekarskich w formie teleporady. Projekt zakłada jednak wyjątki. Teleporady mogłyby być nadal udzielone w przypadku: uzyskania zlecenie na wyroby medyczne, receptę w ramach kontynuowana leczenia lub zaświadczenie, które nie wymaga bezpośredniej wizyty w przychodni.

Jednak w przypadku chorób czy np. konsultacji wyników badań seniorzy 65+ oraz dzieci poniżej 7 r. ż. będą musieli udać się na osobistą wizytę do przychodni.

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że dzieci i seniorzy to „wrażliwe” grupy pacjentów, prezentujące zintensyfikowane oraz zróżnicowane potrzeby zdrowotne. Jak czytamy w uzasadnieniu zmian do projektu ropzorządzenia:

Celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie dostępu do świadczeń realizowanych na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej w bezpośrednim kontakcie z właściwym personelem medycznym. Powyższe skutkować będzie ograniczeniem sytuacji pogorszenia stanu zdrowia ze względu na opóźnienie rozpoznania stanu chorobowego lub brak zastosowania właściwego postępowania diagnostyczno-leczniczego w przypadku dzieci oraz seniorów.

Z pomysłem Ministerstwa Zdrowia nie zgadza się Naczelna Izba Lekarska, która w swoim stanowisku z 12 lutego podkreśla, że

(...) odgórne wyłączenie możliwości uzyskania teleporady dla populacji pacjentów do 6 r.ż. oraz powyżej 65 r.ż. stanowi rozwiązanie medycznie nieuzasadnione, szczególnie w okresie panującej pandemii COVID-19. (...) Pozbawienie części pacjentów możliwości skorzystania z teleporady nie doprowadzi do rozwiązania przedmiotowego problemu – w praktyce dostęp do opieki medycznej ulegnie wręcz pogorszeniu (na przykład dla części seniorów, dla których dotarcie do placówki podstawowej opieki zdrowotnej może stanowić istotne wyzwanie organizacyjne, teleporada będzie jedyną racjonalną w danej sytuacji formą szybkiego kontaktu z lekarzem). Ponadto, nie należy zapominać o fundamentalnej zasadzie udzielania świadczeń telemedycznych - w przypadku uznania przez lekarza, że istnieje konieczność osobistego zbadania pacjenta taka wizyta w trybie stacjonarnym jest realizowana.

NIL zaznacza jednocześnie, że grupą, która powinna być bezwzględnie wyłączona z teleporad są pacjenci onkologiczni.

Również medycy z Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie krytykują zmiany Ministerstwa Zdrowia:

- Uważamy, że to złe rozwiązanie. Brakuje w nim elastyczności związanej z tym, abyśmy mogli pomóc naszym pacjentom bez konieczności przychodzenia do przychodni - mówi dr Włodzimierz Bołtruczuk, prezes podlaskiego oddziału Porozumienia Zielonogórskiego. - Oczywiście, pacjent ma prawo przyjść na osobistą wizytę do przychodni, ale powinien mieć też prawo do teleporady.

Bołtruczuk zwraca uwagę, że część świadczeń może być spokojnie zrealizowana na odległość.

- Czy starszy pacjent musi przyjeżdżać 30 km do przychodni, aby dowiedzieć się, że ma wynik badania krwi pod kątem krzepliwości na poziomie 2,2 i to jest dobry wynik? Podobnie nie jest konieczne osobiste konsultowanie wszystkich dzieci np. w sprawie potówek czy pleśniawek. To jest niepotrzebne turbowanie pacjentów i narażanie ich zdrowia - uważa Bołtruczuk.

Z kolei prof. Sławomir Chlabicz, podlaski konsultant w zakresie medycyny rodzinnej, dostrzega w projekcie zmian plusy i minusy.

- Zgadzam się z Ministerstwem Zdrowia, że dzieci poniżej 7 roku życia oraz seniorzy 65+ to osoby, w przypadku których ryzyko popełnienia błędu np. w diagnozie jest większe w porównaniu z innymi grupami wiekowymi. Osoby starsze są bowiem często obarczone chorobami dodatkowymi, a u dzieci zmiana stanu zdrowia może nastąpić bardzo szybko. Dlatego zawsze podkreślamy, że w ich przypadku należy zachować szczególną ostrożność w przypadku teleporady.

Prof. Chlabicz nie jest jednak zwolennikiem tworzenia obligatoryjnych rozwiązań prawnych w tym zakresie:

- Uważam, że to nie jest właściwa droga, gdyż mamy wiele sytuacji, w przypadku których można poprzestać na teleporadzie dla tych grup osób. Np. interpretacja zleconych badań, które są prawidłowe, czy teleporady odnośnie prostych infekcji, niewymagających osobistej wizyty.

Według podlaskiego konsultanta do spraw medycyny rodzinnej, takie mechaniczne sterowanie może być niewygodne zarówno dla lekarza, jak i pacjenta:

- Wielu pacjentów docenia teleporady. Nie muszą np. przyjeżdżać po zlecenie badań laboratoryjnych. Pandemia pokazała, że teleporady zdały egzamin.

Zdaniem prof. Chlabicza zamiast odgórnie sterować tym, kto może korzystać z teleporad, a kto nie, należałoby wprowadzić i trzymać się rekomendacji, które byłyby wskazówką dla lekarzy.

- Dla tych wrażliwych grup próg rekomendacji, czyli zaleceń powinien być, oczywiście, obniżony, aby zachować bezpieczeństwo i nie doprowadzić do zaniedbań - podkreśla prof. Chlabicz.

Projekt zmian dotyczący teleporad trafił do konsultacji społecznych. Po ewentualnych poprawkach (na które liczy wielu lekarzy), zmiany wejdą w życie 1 marca 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teleporady nie dla dzieci i seniorów? Co o nowym pomyśle Ministerstwa Zdrowia sądzą lekarze? - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna