Temida będzie pomagać

Izabela Krzewska [email protected]
Udostępnij:
Informacji udzielą m.in. prawnicy, policjanci, kuratorzy.

Pokrzywdzeni, których nie stać na uzyskanie fachowej pomocy prawnej, od poniedziałku będą mogli skorzystać z niej bezpłatnie.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw potrwa do 25 lutego. Przez ten czas sądy, prokuratury i policja będą udzielać bezpłatnych porad w ramach dyżurów specjalistów.

Po raz pierwszy forum
- W tym roku, w ramach Tygodnia po raz pierwszy uruchomione zostanie internetowe forum dyskusyjne, dotyczące praw ofiar przestępstw - mówi Aneta Łukowska z biura prasowego podlaskiej policji.

Funkcjonariusze będą dyżurować od godz. 12 do 14. Każdy dzień będzie poświęcony innej tematyce.

- W piątek na forum zapraszamy przede wszystkim dzieci i młodzież. To one stanowią dużą grupę pokrzywdzonych przemocą domową - podkreśla asp. Łukowska i dodaje, że ta forma komunikacji pozwoli dzieciom na całkowicie anonimowe podzielenie się swoimi doświadczeniami i opiniami.

Doradzą nie tylko prawnicy
- W ubiegłym roku najwięcej osób zgłaszało się po informacje z zakresu prawa karnego i prawa pracy - mówi Adam Kozub, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Dyżury we wszystkich prokuraturach rejonowych okręgu białostockiego odbywać się będą od 20 do 24 lutego w godzinach pracy. Dane teleadresowe są na www.bialystok.po.gov.pl.

Dyżury specjalistów (psychologów, pracowników socjalnych, prawników, policjantów, komorników, kuratorów) będą odbywać się w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Jedyną taką placówką w naszym województwie jest Centrum Aktywności Społecznej "Pryzmat" w Suwałkach (ul. Kościuszki 96; tel. 87 565 02 58). W ub.r. z jego pomocy skorzystało ponad 170 osób.

- Pokrzywdzeni to osoby często zagubione, niemające świadomości prawnej i narażone na wykluczenie społeczne. Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw przybliża im procedury wymiaru sprawiedliwości i sprawia, że jego instytucje są lepiej rozumiane i wykorzystywane - mówi mecenas Katarzyna Ząbkiewicz z Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.

W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw odbywać się będą również dyżury kuratorów zawodowych w I, II i III komisariacie w Białymstoku (w godz. 12-15).

Uruchomione zostaną też mobilne punkty informacyjne. O działaniach w ramach Tygodnia będziemy informować w kolejnych wydaniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
papug
Kolejna akcja w komunistycznym stylu ,przez tydzień" WADZA" zauważy że są pokrzywdzeni i należy im pomagać ,oraz ich wspierać.Szkoda że po tylu latach budowania struktur demokratycznego państwa nie rozwiązano w sposób kompleksowy wspierania przez państwo ofiar przestępstw na wzór państw starej Unii.Nie przesadzę jak stwierdzę ,że 95% spraw karnych jest prowadzonych bez pełnomocnika ofiary.Prowadzący postępowanie wręczają ofierze stosownie do procedury pouczenie o prawach i obowiązkach ale robią wszystko ,aby od odwieść ofiarę od wystąpienia z wnioskiem o przyznanie jej pełnomocnika z urzędu, a już tym bardziej z wyboru.Ofiara zdana jest tylko na siebie i organy ścigania które są skoncentrowane na czym innym i zabezpieczenie jej interesów są najczęściej pomijane.Często ofiara o skończonym postępowaniu dowiaduje się po wyroku wydanym przez Sąd na posiedzeniu po przyjęciu wniosku sprawcy w trybie art.335kpk.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie