Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Temida manifestuje w samo południe

Izabela Krzewska
Przerwa nie spowoduje - wedle sędziów - problemów, jeśli idzie o strony postępowania czy świadków.
Przerwa nie spowoduje - wedle sędziów - problemów, jeśli idzie o strony postępowania czy świadków. Wojciech Wojtkielewicz
O godz. 12 w wielu sądach rozprawy zostaną przerwane.

W ten sposób sędziowie chcą zaprotestować przeciwko rządowym planom zmian w wymiarze sprawiedliwości. Uważają bowiem, że doprowadzą one do naruszenia zasad niezależności sądów i trójpodziału władzy.

- Żadna sprawa nie zostanie zdjęta z wokandy - zapewnia sędzia Marcin Walczuk z Sądu Okręgowego w Suwałkach. - Jeśli jakaś rozprawa będzie w toku, zostanie zarządzona półgodzinna przerwa. Ale to sytuacja normalna. W sądach zdarzają się przerwy.

Ale ta będzie wyjątkowa. W czwartek, o godz. 12, w całym kraju na pół godziny opustoszeją sale rozpraw. W tej nietypowej manifestacji udział wezmą sądy w Suwałkach, Augustowie, Łomży, Sokółce i Bielsku Podlaskim. Zebranie zwołano też w Sądzie Okręgowym i Rejonowym w Białymstoku.

- Nie spowoduje ono żadnego uszczerbku, jeśli chodzi o strony postępowania oraz świadków, którzy zostaną szczegółowo poinformowani o powodach i celu zarządzonej przerwy - mówi Wiesław Żywolewski, rzecznik białostockiej „okręgówki”. - W efekcie można spodziewać się krótkich opóźnień w rozprawie.

Sędziowie od dawna krytykują rozwiązania proponowane w projekcie nowelizacji ustaw: o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (zakłada m.in., że po zdaniu egzaminu absolwenci szkoły staną się asesorami sędziowskimi), czy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Uważają je za niekonstytucyjne. Tak samo jak likwidację obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i zastąpienie ją nową - wybieraną przez polityków.

- Podporządkowanie sądów władzy wykonawczej nie rozwiąże podstawowego problemu sądownictwa, czyli długotrwałości postępowań sądowych - brzmi stanowisko Zebrania Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów i Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Apelacyjnych. To oni podjęli uchwałę m.in. o utworzeniu forum przedstawicieli zebrań samorządu sędziowskiego, na którym będą dyskutować na temat zmian.

- Likwiduje się Zgromadzenie Sędziów, a chcemy mieć swój samorząd - podkreśla Irena Opolska, prezes białostockiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

W czwartek (właśnie o godz. 12) sądy mają wybrać delegatów. Zebranie nie będzie więc jedynie formą manifestu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna