Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten dwór był ozdobą okolicy

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Fundamenty budynków odkryte podczas poprzednich badań zostały dokładnie udokumentowane. Teraz archeolodzy szukają śladów  kolejnych zabudowań.
Fundamenty budynków odkryte podczas poprzednich badań zostały dokładnie udokumentowane. Teraz archeolodzy szukają śladów kolejnych zabudowań.
Archeolodzy będą poszukiwać śladów XVII-wiecznego dworu Sapiehów w Dubnie pod Boćkami.

Pierwsze drewniane obiekty zabudowy mogły powstać tu już w końcu XV w. lub początkach XVI w. - opowiada Halina Karwowska, kierowniczka Wydziału Archeologii Muzeum Podlaskiego, która będzie prowadzić badania w Dubnie.

To był najpiękniejszy dwór w okolicy

Jak opowiada archeolog, swoją świetność Dubno przeżywało właśnie w pierwszej połowie XVII w. i niewątpliwie było najbardziej reprezentacyjnym miejscem w całych rozległych boćkowskich dobrach Sapiehów. Wydzierżawienie Dubna w połowie XVII w. a także wojny drugiej połowy tego stulecia doprowadziły do częściowej ruiny dworu.

- Poważniejsze remonty i przebudowy przeprowadzono tu zapewne w XVIII w. Od 1900 r. ziemia folwarczna była stopniowo wyprzedawana - dodaje Karwowska. - Część zabudowy zachowała się jeszcze do okresu międzywojennego. W końcu została rozebrana przez okolicznych mieszkańców i niemal całkowicie rozorana

Dubno w ręce Sapiehów trafiło w 5012 r. Wówczas marszałek hospodarski i wojewoda witebski Iwan Sapieha oddał za nie swoje dobra na terenie ziemi drohiczyńskiej.

Wykopaliska rozpoczną się w sierpniu i potrwają około miesiąca. Będą one kontynuacją badań przeprowadzonych w latach 2007-2009. Badacze mają nadzieję odnaleźć kolejne pozostałości budynków dworskich.

- Celem prac zaplanowanych do realizacji w sierpniu jest weryfikacja lokalizacji kolejnych obiektów zespołu rezydencjonalnego wymienionych w inwentarzach XVII-wiecznych - mówi Halina Karwowska. - Zostały one odkryte w trakcie badań nieinwazyjnych prowadzonych na stanowisku wiosną bieżącego roku.

Kamienica wielkamiała niebieskie ściany

- Podczas poprzednich badań udało się zlokalizować jeden z dwóch murowanych elementów zabudowy zespołu (wzmiankowanych w inwentarzach XVII-wiecznych), tzw. "kamienicę wielką" oraz relikty kilku innych zabudowań folwarcznych - mówi Karwowska. - Zlokalizowane są one w obrębie pól uprawnych i nieużytków.

Żaden z budynków nie zachował się w formie kubaturowej. Odsłonięto jedynie pozostałości fundamentów budynków i fragmenty zabudowy zespołu rezydencjonalnego. Często były ono mocno zniszczone.

Kamienica była prostokątnym, murowanym budynkiem o wymiarach około 17 m na 24,5 m. Jej elewacja była otynkowana i pomalowana, o czym świadczą odnalezione liczne fragmenty tynków w kolorze błękitnym. Moment jej powstania należy określić na pierwszą połowę wieku XVII. Natomiast odsłonięte fragmenty zabudowy folwarcznej to pozostałości budynków funkcjonujących w XVII-XVIII w.

Archeolodzy znaleźli też mnóstwo fragmentów naczyń i zastawy stołowej wykonanej z ceramiki, fajansu, porcelany i szkła. Ciekawymi znaleziskami były fragmenty kafli płytowych utrzymanych w stylistyce renesansowej, wczesnobarokowej i późnobarokowej. Pochodzą one ze zniszczonych pieców jakie znajdowały się w kamienicy.

Realizacja prac badawczych w Dubnie jest możliwa dzięki ich dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina (w latach 2006-2007) oraz wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w roku 2008 i 2012).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna