Ten pałac idzie na sprzedaż

Helena Wysocka [email protected]
Ruiny pałacu Paca tętnią życiem przynajmniej raz w roku. Odbywają się tam bowiem powiatowe dożynki.
Ruiny pałacu Paca tętnią życiem przynajmniej raz w roku. Odbywają się tam bowiem powiatowe dożynki.
Udostępnij:
Przetarg na sprzedaż ruin pałacu Paca i 21-hektarowej działki ogłosiło Starostwo Powiatowe w Suwałkach.

Majątek oszacowano na ponad trzy mln złotych, ale nabywca będzie mógł skorzystać z tzw. zniżki konserwatorskiej. A to oznacza, że będzie musiał zapłacić niespełna 2,2 mln zł. Licytacja ma się odbyć 12 kwietnia.

Z pałacu w Dowspudzie zachował się jedynie portyk oraz jedna wieża, zwana bocianią. Są też piętrowe piwnice. Część z nich została odrestaurowana dla celów wystawienniczych. To, a także 21-hektarową działkę, a właściwie przepiękny, porośnięty wieloma cennymi gatunkami drzew park, starostwo chce sprzedać. Ale jest jeden warunek. Potencjalny nabywca musi prowadzić działalność związaną z turystyką, albo wypoczynkiem.

Starostwo powiatowe przez kilka lat zabiegało o środki zewnętrzne na zabezpieczenie ruin. Nie udało się ich pozyskać. Przygotowało więc tylko dokumentację techniczną, która określa zakres niezbędnych do wykonania prac. Trzeba na nie przeznaczyć około 4 mln złotych. Później dopiero można zacząć odbudowywać pałac.

Majątek został wyceniony na 3142454 złotych. Nabywca będzie mógł jednak skorzystać z tzw. zniżki konserwatorskiej, która wynosi 50 procent wartości. Pałac Paca jest wpisany bowiem do rejestru zabytków.
Zainteresowani kupnem muszą do 5 kwietnia wpłacić wadium, które wynosi 160 tys. zł.

Ogłoszenie o sprzedaży nie jest jednoznaczne z tym, że starostwo nie prowadzi tam żadnych prac. Wręcz przeciwnie, w tym roku planowana jest kolejna inwestycja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 172

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaćwing
Jak większość pałacy wybudowanych kosztem zniewolonego Ludu robotniczego i rolniczego tak i ten powinien zostać poddany rozbiórce a materiały z niego przeznaczone na domki i domy jednorodzinne szczególnie dla chorych i biednych Rodzin i Osób samotnych.
G
Gość
Aleksander Radzaj podejrzany jest o to, że w dniu 17 sierpnia 2005r. w Warszawie, w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy dzielnicy Bemowo, w toku postępowania o wydanie wtórnika prawa jazdy, pouczony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczył, iż utracił w październiku 2004r. prawo jazdy kategorii AB nr 6363/70 wydane 13.08.1970r. w Koszalinie, podczas gdy prawo jazdy zostało mu zatrzymane Postanowieniem Prokuratora Rejonowego w Suwałkach z dnia 19.08.2003r. w toku postępowania o prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości tj. czyn z art. 233 § 1 i 6 kk.
Postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy - Woli III Wydział Karny z dnia 29 listopada 2012r. w sprawie sygn. III Kp 2204/12 zastosowano wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowanie na okres 2 (dwóch) miesięcy tj. do dnia 15 stycznia 2013r.
W ramach prowadzonego śledztwa zasięgnięto opinii dwóch biegłych lekarzy psychiatrów, z której wynika, że z uwagi na stwierdzoną u podejrzanego chorobę psychiczną w postaci zaburzeń urojeniowych jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu oraz zdolność pokierowania swoim postępowaniem była zniesiona. W ocenie biegłych zachodzą warunki z art. 31 § 1 kk. Brak jest jednocześnie podstaw do stosowania wobec podejrzanego środków zabezpieczających.
Mając na uwadze, że w przedmiotowej sprawie ujawniła się przesłanka obligująca do umorzenia prowadzonego postępowania i jednocześnie nie ma podstaw do stosowania wobec Aleksandra Radzaja środków zabezpieczających, należało uchylić stosowany wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
A
Aleksander
Ktokolwiek to zrobil, dziekuje bardzo. Chodzi mi o link na moja strone, - trzy posty wyzej - gdzie pisze o Dowspudzie i Aspudden. To nie ja to zrobilem. Dla mnie to fajny upominek. Od fajnego Forumowicza. Jeszcze raz dziekuje. Dzisiaj pokazly sie pierwsze bazie... W bibliotece W Hallundzie spotkalem Angelike i Malwine z Polski, tutaj mieszkajace i studiujace. Biora sie za moja ksiazke o Wolnej Szkole pt. Dogmat Louizy. Ukaze sie tez w internecie najpozniej za tydzien. Sverige, Wtorek, 16 kwietnia 2013, Aleksander Radzaj
G
Gość
Ty Aleksander to jestes mitomam i fantasta.Miejsce twoje to psychiatryk.I nie szpanuj na forum tym ze nauczyles sie dni tygodnia po szwedzku ,a wiekszosc twoich wpisow po prostu nudzi.
A
Aleksander
Post scriptum. Zaniepokojonym tutaj losami pałacu Paca w Dowspudzie za okazane troski serdecznie dziękuję. Opatrzony tym tytułem temat uważam za zamknięty. I tutaj już raczej nie powrócę. Publikowane teksty zamknę w obwolucie książki z nr ISBN 978-91-978897-9-7. Z przybliżeniem kulisów moich komentarzy. I spraw innych, bliskich tego miejsca i tej historii. Rzecz chyba warta tego. Jej redakcję powierzam entuzjastom Jaćwieży. Nikt piękniej rzeczy nie ozdobi, jak to Ona potrafi. W takim składzie, w jakim broń złożyła wizjami dotknięta pamiętnego roku 2007. Redaktora Zbigniewa Faltynowicza proszę, aby mnie e-mailem dał znać gdzie naradę zwoła. A raczej kiedy, aby o szczegółach podjąć dysputy ([email protected]).
Do dyskusji o Pacu i Dowspudzie zapraszam w innym miejscu. I raczej w optymistycznym tonie. Czas ruiny tynem obielić a nawet dziury załatać. Aby zagubione bociany je dostrzegły. Dla zbudowania tam swojego gniazda. Redaktor Helenie tytuł kradnę, co publicznie oświadczam. W przetargi się nie wdając. Dzisiaj zakwitły pierwsze przebiśniegi. We wszystkich kolorach tęczy. Sverige - Segersböle, Torsdag - 4 April 2013, Aleksander Radzaj
A
Aleksander
Pokolenie, które ignoruje historię nie ma przeszłości – ani przyszłości (Robert A. Heinlein).
Ten pałac idzie na sprzedaż. Tym lamentującym o ratunek tytułem Redaktor Helena opatrzyła niecodzieną wiadomość, że wiekowy pomnik lokalnej historii, tradycji i kultury – bodajże niejszy w regionie - zostanie poddany licytacji. Doniesienie o tyle szokujące, że czynią to lokalne władze. Niby demokratyczne. Paradoksalna to i jednocześnie tragikomiczna sytuacja. Ale autentyczna, prawdziwa. Oóż zaborcy konfiskując to dobro narodowe nie mieli odwagi tego uczynić a rodzimi notable sprawę pod gilotynę oddali nawet nie badając. Ale już nie w kategoriach paradoksu należy przyjąć, że nikt na Świecie nie odważył się po ten cud nad Rospudą rękę wyciągnąć. Przypadek, zbieg okoliczności czy też co innego sprawiło taki bieg spraw, że te ruiny cudem ocalały. Może te bociany, niegdyś na wieży rezydujące. Może pora nie odpowiednia. A może co innego. Co nazwać można instyktem samozachowawczym, naturą dziejów historii i kultury. Które czoło stawiają nawet najokrutniejszym ze zdarzeń. Gdyby taka oferta zaistniała dwie dekady temu, nikt by się nawet nie zorjętował, że jakieś ruiny jakiegoś tam dziwaka wreszcie ktoś wziął w swoje ręce. O Pacu i Dowspudzie tyle było wiadomo ile napisano wiek wcześniej. Kilka zdań w książkach i w paru gazetach, do których dzisiaj już prawie nikt nie zagląda. Ot, zwyczajne dziwadło. A jednak lament Heleny ktoś usłyszał. I chyba mocno tupnął stopą, że kupcy pierzchli w popłochu. Ale czego się bali? Oto jest pytanie. O tyle ważne, że ciągle aktualne. Czas więc pisać przeciwnie: ten Pałac nigdy nie będzie sprzedany!. Twierdzy niepokonanych zdobyć nie można! Segersböle, Torsdag - 4 April 2013, Aleksander Radzaj
A
Aleksander
DOWSPUDA – ASPUDDEN znaczy tyle co przylądek polskiej demokracji. Aleksander Radzaj – Wójt Hrabstwa i Gminy Dowspuda

Opublikowano 22 marca 2013, autor: Aleksander Radzaj

DOWSPUDA H&G to jedyny w Polsce samorząd lokalny utworzony i działający według zasad Europejskiej Konwencji Samorządu Lokalnego, sporządzonej w Strasburgu 15 pazdziernika 1985 r.(dalej: EKSL). Konwencji, umowy międzynarodowej, będącej w istocie europejską konstytucją określającą pozycję prawną i podstawowe zasady działania struktur demokratycznych na poziomie lokalnym, wyłonionych jako odrębne organizmy. Społecznosci złączonych kulturowo lub w inny sposób określony w ich statucie, akceptowanym przez władze kraju, na terenie którego prowadza swją dzialalność jako samorząd lokalny.
Jeśli legenda Solidarności, noblista Lech Wałęsa zrozumie istotę samrządu lokalnego, jakim jest H&G Dowspuda i zajrzy do jego wrót niby znużony podróżami wędrowiec, to znajdzie je otwarte na oścież. I miejsce także dla siebie....
cztyt. dalej www.dowspuda.org
Fredag, 22 Mars 2013 Aleksander Radzaj
A
Aleksander
O fałszerstwie KRS w Białymstoku i przekrętach polskich elit na Konstyucji RP i Europejskiej Konwencji Samorządu Lokalnego, wraz z dokumentami to potwierdzającymi –piszę z pozycji www.dowspuda.org
Rzecz dotyczy Dowspudy i Hrabstwa.
Sverige, Torsdag, 21 Mars 2013, Aleksander Radzaj
.
G
Gość
ale ty i dureń
A
Aleksander
(Kopia pisma wyslanego przed chwila)
Kierownik/Dyrektor Generalnej Dyrekcji Drog Krajowych i Autostrad w Warszawie, do wiadomosci: GDDKiA Oddzial w Bialymstoku
1. Nie otrzymalem odpowiedzi w sprawie pilnej z dnia 15 marca br, tj. protestu dot. projektu tzw. Obwodnicy Augustowa.
2. W terminie do 29 marca br. prosze o usuniecie z terenu projektowanej drogi na odcinku biegncym przez obszar Hrabstwa i Gminy Dowspuda wszelkich urzadzen i innych materialow. Po tym terminie zostana one usuniete na koszt GDDKiA poza obszar H&G Dowspuda.
3. Od dnia 21 marca br. jakiekolwiek prace tam prowadzone lub wejscie w celu ich dokonania bez konsultacji z samorzadem lokalnym H&G Dowspuda beda traktowane jako naruszajace prawo wewnetrzne tego samorzadu. Zastrzezenie to nie dotyczy drog o charakterze publicznym.
4. Ewidentne naruszenie konstytucyjnych praw samorzadu lokalnego H&G Dowspuda rodzi i ten skutek prawny, ze jakiekolwiek umowy cywilne zawarte z wlascicielami gruntow z tego terenu traca moc prawna. Umowy te sa sprzeczne z planem zagospodarowania przestrzennego tego terenu przyjetym przez samorzad i Projektem Dowspuda.
5. Decyzja z dnia 27 stycznuia 2012 r. Starostwo Powiatowe w Suwalkach przekazalo dla samorzadu H&G Dowspuda teren i urzadzenia wchodzace w sklad Dobr Dowspuda, co dotyczy tez gruntu, na ktorym bez wiedzy i zgody samorzadu H&G Dowspuda projektowana byla ta droga. (zastrzezenie to dotyczy takze obrebu wsi Szkocja).
Pragne tez poinformowac, ze bezczynnosc organow publicznych lub dzialania nie zgodne z prawem tych organow nie moga wywolywac skutkow ujemnych dla podmiotow tym dotknietych. Jesli sie temu sprzeciwiaja. Co niniejszym czynie. (-) Aleksander Radzaj, Przewodniczacy Zarzadu – Wojt H&G Dowspuda, Sverige Segersbole, 20 Mars 2013
A
Aleksander
Moje uwagi w sprawie EURO w Polsce znajdziesz jako news z dnia dzisiejszego, na stronie
www.dowspuda.org

Serdecznie gratuluję Szwecji, że swoją tożsamość kulturową i tradycję zachowali, wybitą na banknotach i w monetach.

Serdecznie gratuluję Powiatowi Ełk, że swoją tożsamość kulturową i tradycję zachował, wybitą
w herbie Powiatu!
Powiat EłK herbu SKOMAND

Brawo!

Sverige, Mondag, 18 Mars 2013, Aleksander Radzaj
A
Aleksander
O demokracji w Polsce pisze na mojej stronie www.dowspuda.org
To wazny tekst dla zrozumienia tego, co Was otacza.
Sprawy tam poruszane dotycza tez Dowspudy.
Jest tam slowko o kaplicy sw. Jozefa w markoniowym ratuszu w Suwallkach
Lordag, 16 Mars 2013, Aleksander Radzaj
A
Aleksander
Floren L. M. hr Paca wart jest tyle co 3,5 grama złota. Jak sprawdziłem w internecie wartość 3,5 grama złota w zależności od próby wynosi odpowiednio: 181,30 zł./próba 333, 204,50/375, 318,5/585, 407,75/750, 490/900 i 544,25/999. Skoro sześć różnych prób złota w obiegu to można przyjąć, że także floreny różnego rodzaju. Dla odróżnienia oznaczone gwiazdkami, w zależności od próby złota. Dla florena z próbą najniższą (333) - jedna gwiazdka, dla florena próby wyższej, tj.375 - dwie gwiazdki, itd. Floren najwyższej jakości (próba 999) nosił będzie zatem sześć gwiazd. Przyjmując taki system oznaczenia wartości florena dostosować należy odpowiadającą mu także gradację zasług położonych przy sposobie ich rozdziału. Zatem floreny najwyzszej próby (6-gwiazdkowe, próba złota 999) - dla założycieli stowarzyszenia Hrabstwo i Gmina Dowspuda, odnotowanych w akcie założycielskim oraz dla członków honorowych Stowarzyszenia. Ich wkład największy w to dzieło. Floreny z pięciomia gwiazdkami (próba 900) – dla pozostałych rzeczywistych członków H&G Dowspuda oraz osób i instytucji sponsorujących jego działalność. Czterogwiazdkowe (pr. 750) – dla sympatków H&G Dowspuda, którzy w jakikolwiek sposób nabyli floreny i zostali też odnotowani w rejestrze. Pozostałe - dla osób i instytucji, które dołączą do grona posiadaczy florenów w drodze ich zwyczajnego nabycia, jako udziałów odpowiedniej wartości. Wreszcie siódmy rodzaj florena – Florenus H&G Dowspuda jako pieniądz obiegowy o różnych nominałach, bity w monecie i drukowany w formie banknotów. Przy czym floreny bite w złocie róznej próby będą miały charakter wyłącznie numizmatyczny. Czy też pamiątkowy, z realnym zabezpieczeniem na majątku Dowspuda. Jako dobra wspólnego wielu ludzi (udziałowców). W ten sposób symboliczne floreny stają się spoiwem programu na biznes wielu. I z ich realnym udziałem. Rodzaj spółki prawa handlowego, zbudowanej lokalnie i działającej na rzecz lokalnych społecznosci i ich kultury. A więc rodzaj wspólnoty złaczonej więzią nie natury socjalnej, jako klasycznej komuny pod rządami zmienjących się koteri. A samąrzd lokalny zbudowany na trwałych fundamentach demokracji. Z użyciem praw biznesu i reguł prawa. Gdzie miejsce dla wszystkich. Sverige, Fredag, 15 Mars 2013 Aleksander Radzaj
A
Aleksander
O testamencie i złotych florenach Paca, słusznej wojnie lokalnej i obwodnicy Augustowa wiodącej przez Hrabstwo Dowspuda napiasalem przed chwila na www.dowspuda.org
Wyciag w sprawie florenow zamieszcze tutaj z kilka minut.
Fredag, 15 Mars 2013, Aleksander Radzaj
A
Aleksander
Indeks osobowy udziałowców Dowspudy
opublikowalem przed chwila na
www.dowspuda.org
Sprawdz, czy nie pominalem Ciebie, jesli masz florena L. M. hr. Paca. Indeks wskazuje tylko imiona (nazwiska). Pelne dane w Rejestrze Florenow. Osoby wykazane w Rejestrze zostana ujete w ksiedze wieczystej Dowspudy, jako udzialowcy. Gratuluje!
Inni tez moga dolaczyc.
Sverige, Tursdag, 14 Mars 2013, Aleksander Radzaj
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie