Piotr Rutkowski
Magda Linette to liderka reprezentacji Polski w meczu z Kazachstanem
Magda Linette to liderka reprezentacji Polski w meczu z Kazachstanem Kin Cheung/Associated Press/East News
Magda Linette (19. WTA) przegrała z Kazaszką Juliją Putincewą (45. WTA) 5:7, 3:6 w pierwszym meczu singlowym w ramach Billie Jean King Cup. Stawką meczu Polska-Kazachstan jest awans do listopadowego turnieju finałowego. Spotkanie odbywa się na kortach ziemnych w hali w Astanie.

Jak przebiegało spotkanie Linette z Putincewą?

Mecz rozpoczął się po myśli 19. w rankingu Polki. Już w drugim gemie, przy serwisie Putincewej, miała aż trzy szanse na przełamanie. Wykorzystała ostatnią z nich po pięknym winnerze z bekhendu. W czwartym gemie poznanianka przełamała Kazaszkę po raz drugi. Gdy wydawało się, że Polka kontroluje wydarzenia na boisku, Putincewa wygrała gema przy podaniu poznanianki. Wprawdzie w dziewiątym gemie Linette miała dwie piłki setowe, ale ostatecznie padł on łupem Kazaszki, która tym samym odrobiła straty z początku spotkania. Grająca coraz pewniej Putincewa, w jedenastym gemie, przełamała Polkę po raz trzeci z rzędu. Ostatecznie pierwszy set padł łupem Kazaszki.

Drugi set rozpoczął się najgorzej jak mógł. Już w pierwszym gemie Putincewa przełamała popełniającą coraz więcej błędów Linette. W piątym gemie Polka oddała swój serwis po raz drugi. Jednak w kolejnym odrobiła część strat. Ostatecznie Putincewa wygrała tego seta 6:3.

To był ósmy pojedynek Linette z Putincewą. Bilans to 5:3 na korzyść 31-letniej Polki.

W drugim dzisiejszym starciu singlowym Weronika Falkowska zmierzy się z Jeleną Rybakiną. W sobotę zostaną rozegrane dwa kolejne mecze singlowe i ewentualnie deblowy.

Zwycięzcą spotkania zostanie drużyna, która zgromadzi trzy punkty. Premią będzie awans do listopadowego BJKC Finals, w którym o trofeum będzie walczyć 12 najlepszych drużyn świata.

Przypomnijmy, że z powodów zdrowotnych z udziału w meczu z Kazachstanem zrezygnowała Iga Świątek.