Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na przeciwciała Sars-CoV-2. Gdzie i za ile można je zrobić w Podlaskiem?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Gdzie w województwie podlaskim można wykonać badania na przeciwciała Sars-CoV-2? I ile to kosztuje? Aby sprawdzić, kliknij w strzałkę!
Gdzie w województwie podlaskim można wykonać badania na przeciwciała Sars-CoV-2? I ile to kosztuje? Aby sprawdzić, kliknij w strzałkę! Pixabay
Wiele osób nie jest pewnych, czy przechorowało koronawirusa. Niektórzy zastanawiają się też, czy po przechorowaniu COVID-19 mają przeciwciała i jaki jest ich poziom. W ustaleniu tego mogą im pomóc testy na przeciwciała wykonywane odpłatnie przez różne placówki w regionie. Gdzie je wykonać? I ile to kosztuje?

Gdzie badać się i za ile?

W województwie podlaskim coraz więcej placówek publicznych (szpitali czy laboratoriów) oraz firm prywatnych oferuje badania na obecność przeciwciał Sars-CoV-2. Są to zawsze badania odpłatne. Nie dostaniemy na nie skierowania od lekarza. Ceny są różne i ich wysokość zależy od rodzaju testu.

Aby sprawdzić, gdzie i za ile w naszym regionie można wykonać badania na obecność przeciwciał Sras-CoV-2, przejdź do galerii zdjęć!

Najtańsze są z reguły testy jakościowe, które nie oznaczają dokładnej ilości przeciwciał. Te można wykonać już za 30-50 zł (tyle kosztuje badania w publicznych placówkach, np. USK w Białymstoku czy szpitalu w Choroszczy). Najdroższe są testy ilościowe z oznaczeniem dwóch klas IgG+IgM. To wydatek od 185 do 235 złotych i wykonują je z reguły prywatne placówki.

Podlasianie badają się

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zainteresowanie badaniami przeciwciał jest bardzo duże:

- Mamy mnóstwo pacjentów, którzy chcą sprawdzić, czy przechorowali. Niektórzy badają się, aby zadecydować, czy szczepić się czy nie - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowa USK w Białymstoku.

Z kolei w szpitalu miejskim w Białymstoku badania na obecność przeciwciał cieszą się popularnością, ale lawiny klientów nie ma:

- Jesteśmy stosunkowo niewielkim laboratorium - mówi pracownica laboratorium w Szpitalu Miejskim im. PCK w Białymstoku. - Początkowo zainteresowanie badaniami było duże. Mieliśmy dziennie średnio 30 próbek. Teraz jednak, kiedy ludzie zaczęli się szczepić, sporo osób też już przechorowało lub przebadało się, mamy mniej klientów. Dzisiaj zgłosiło się 8 osób.

Podobne spostrzeżenia ma Bartosz Szutkiewicz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku:

- Boom na badania przeciwciał obserwowaliśmy miesiąc temu. Teraz liczba chętnych spadła i średnio przyjmujemy 20-30 próbek dziennie.

Z kolei w szpitalu w Bielsku Podlaskim najwięcej chętnych do badań jest wśród personelu placówki:

- Bardzo dużo naszych pracowników badało poziom przeciwciał - przyznaje Arsalan Azzaddin, p.o. dyrektora szpitala. - Ale i osoby z zewnątrz też się zgłaszają, choć może nie lawinowo.

Rodzaje testów. Który wybrać?

Decydując się na zrobienie testu, warto wiedzieć, że mamy różne ich rodzaje i nie wszystkie cechują się jednakową dokładnością i wiarygodnością. Na rynku diagnostycznym dostępne są 3 rodzaje testów na przeciwciała anty-SARS-CoV-2:

  • IgG (przeciwciała późnej fazy)
  • IgM (przeciwciała ostrej fazy)
  • IgG+IgM (przeciwciała z oznaczeniem obu faz)

Przeciwciała IgM produkowane są jako pierwsze, ich stężenie wzrasta w pierwszych dniach infekcji, a potem stopniowo maleje – jeżeli wynik testu wskazuje na obecność tylko tych przeciwciał, sugeruje to wczesny etap COVID-19.

Z kolei przeciwciała IgG określane są mianem przeciwciał tzw. późnej fazy infekcji – obecność tylko przeciwciał IgG wskazuje, że do zakażenia doszło wcześniej niż kilka tygodni temu. Jeżeli są obecne przeciwciała zarówno IgG, jak i IgM sugeruje to, że zakażenia miało miejsce w ostatnich kilku tygodniach.

Dodatkowo testy dzielimy na wykonywane metodą jakościową oraz ilościową. Metoda jakościowa określa tylko, czy przeciwciała występują czy nie. Najdokładniejsza jest metoda ilościowa, która ocenia miano (ilość) przeciwciał w osoczu.

Na rynku dostępne są jeszcze szybkie testy immunoserologiczne, tzw. kasetkowe. Nie są one jednak zalecane w diagnostyce choroby COVID-19, jak i identyfikacji osób, które przebyły tę chorobę (ozdrowieńców). Cechuje je niska czułość i swoistość (czyli są mało użyteczne w praktyce klinicznej).

Kiedy badać się?

Przy podejrzeniu bezobjawowego zachorowania na COVID-19 nie ma wyraźnych wytycznych, w jakim okresie od podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną ten test należy wykonać.

W przypadku wystąpienia objawów badanie przeciwciał powinno być wykonane w 2.‒3. tyg. (15.‒21. dzień) od wystąpienia objawów, gdyż wtedy stężenie przeciwciał jest najwyższe i wynik jest najbardziej wiarygodny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna