Tłumy na polskim koncercie. Budynek pękał w szwach

Materiał informacyjny Inny Wymiar Agencja Interaktywna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Kościół parafii św. Józefa w Wilnie został wypełniony po brzegi podczas „Koncertu Muzyki Polskiej”. 25 sierpnia bieżącego roku do stolicy Litwy zawitała Płocka Orkiestra Symfoniczna i zaprezentowała tamtejszej Polonii utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Koncert Symfoniczny w Wilnie, to kolejna wizyta Płockiej Orkiestry Symfonicznej w tym pięknym mieście. I po raz kolejny organizatorem wydarzenia była Fundacja Lex Nostra, a producentem od strony litewskiej była Fundacja Kultura Wilna.

- W Wilnie mamy zaszczyt już po raz drugi organizować niezwykły spektakl muzyczny – tłumaczy Maciej Lisowski, dyrektor Fundacji Lex Nostra. - Koncert zorganizowany w 2019 roku GLORIA POLONICA realizowany pod honorowym patronatem Marszałka Seniora Sejmu RP Kornela Morawieckiego był wydarzeniem niezwykle emocjonującym. Mamy nadzieję, że i w tym roku, pomimo znacznych ograniczeń wynikających m.in. z powodu pandemii koronawirusa, wydarzenie odniesie sukces i odbije się szerokim echem. Do uczestnictwa serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają muzykę symfoniczną.

Tym razem zaprezentowano muzykę największych polskich kompozytorów Kilara, Paderewskiego, Karłowicza, Twardowskiego i Pendereckiego. Podczas koncertu płockich symfoników poprowadził maestro Michał Dworzyński, który w opinii wielu krytyków należy do najciekawszych talentów dyrygenckich Europy swojego pokolenia.

Zadebiutował w wieku 15 lat, sześć lat później został dyrygentem - asystentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie u Antoniego Wita i studia podyplomowe u Christiana Ehwalda w berlińskiej Hochschule für Musik „Hanns Eisler”.

Jest laureatem konkursów dyrygenckich w Zagrzebiu (2003), Suwon (2005) i „Donatella Flick Conducting Competition” w Londynie (2006), co zaowocowało dwuletnim angażem na stanowisko dyrygenta - asystenta London Symphony Orchestra i możliwością bezpośredniej współpracy m.in. z takimi mistrzami jak Sir Colin Davis, Valery Gergiev, Michael Tilson Thomas.

Całość prowadził polski dziennikarz – Karol Wasilewski.

- To niesamowite wydarzenie, głód wysokiej kultury polskiej jest tutaj odczuwalny na każdym kroku – mówił po koncercie Wasilewski. - Kościół wręcz pękał w szwach.

I rzeczywiście, na imprezie pojawiło się ponad 350 osób. Niektórzy przyszli dwie godziny przed koncertem, by móc zobaczyć próbę generalną Orkiestry.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Promocji Mediacji i Edukacji Prawnej Lex Nostra.

Partnerem i producentem od strony litewskiej była Fundacja „Kultura Wilna”.

Koncert dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022,

w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty. Mecenasem wydarzenia była również „Fundacja PZU”.

Uczestnictwo w wydarzeniu było bezpłatne.

Zaprezentowany repertuar:

I.J. Paderewski – Suita G -dur
M. Karłowicz – Serenada op.2
W. Lutosławski – Uwertura smyczkowa
W. Kilar - Orawa
R. Twardowski – Koncert staropolski

Dodaj ogłoszenie