Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie wielka atrakcja dla dzieci

Helena Wysocka [email protected]
To założenia koncepcji zagospodarowania Wioski Wesołych Wędrowców w Maniówce (gm. Suwałki). Jej tematem przewodnim będzie różnorodność językowa na Suwalszczyźnie oraz muzyka ludowa. Turyści, którzy odwiedzą wioskę poznają też legendę o siei.
To założenia koncepcji zagospodarowania Wioski Wesołych Wędrowców w Maniówce (gm. Suwałki). Jej tematem przewodnim będzie różnorodność językowa na Suwalszczyźnie oraz muzyka ludowa. Turyści, którzy odwiedzą wioskę poznają też legendę o siei.
Legendę o Świętym Miejscu można będzie usłyszeć w wiosce baśni, która zostanie zbudowana w Dowspudzie. W Maniówce - mit o siei, a w wiosce suwalskiej - o powstaniu miasta.

- Chcemy, by zaczęły funkcjonować w czerwcu przyszłego roku - zapowiada Elżbieta Niedziejko, prezes Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej.

Wyruszą bajkowe wozy

To będzie kolejna atrakcja turystyczna w naszym regionie, która przyciągnie rodziny z małymi dziećmi. Teraz turyści narzekają, że ich pociechy, gdy jest brzydka pogoda, nie mają co robić. Zmieni się to już przed przyszłym sezonem. SIRT pozyskała bowiem ponad milion złotych z funduszy unijnych na budowę i wyposażenie siedmiu wiosek baśni. Koncepcje ich zagospodarowania zostały ustalone w drodze konkursu.

- Za najciekawszą uznaliśmy tę, którą przygotowała pracownia "Tutaj" i z nią właśnie podpisaliśmy umowę - dodaje prezes.

Lokalizacje wiosek są już ustalone. Powstaną one w Suwałkach (obok muzeum im. Marii Konopnickiej przy ulicy Kościuszki), w Rutce Tartak, Dowspudzie, Kopcu, Puńsku, Maniówce oraz w Płocicznie Tartak. W każdym obiekcie można będzie usłyszeć najciekawszą, dotyczącą tego miejsca legendę.

Np. w Puńsku o szurpilskiej dziewicy Jegli i bogu litewskich jezior Żalitisie, w Kopcu - mit o Nettcie - dziewczynie, która podczas polowania uratowała życie Zygmunta Augusta. Ci, którzy trafią do wioski w Płocicznie poznają legendę o Windygrynie, a w Rutce-Tartak - o Kamiennej Górze.

W wioskach będą bajkowe domy będą żyły. Zostaną wyposażone w meble, rekwizyty oraz pakiety edukacyjne. Znajdą się tam także elementy mobilne, np. wóz z darami pani Marcinowej.

- Taki pojazd z produktami regionalnymi będzie mógł jeździć po okolicy - dodaje prezes Niedziejko. - Wiele osób pyta, gdzie można kupić np. wiżajeńskie sery.

Z Suwałk wyruszy wóz teatralny, a z Płociczna - wagon podróżnika. To pozwoli na promocję poszczególnych wiosek, a także produktów regionalnych.

Każda wioska będzie miała własny program animacji. Ma on zachęcać do odwiedzenia kolejnych bajkowych miejsc. Turyści będą też mogli pozostawić w wiosce, na kilka godzin swoje pociechy. Zajmie się nimi wykwalifikowana kadra.

- Obiekty będą czynne przez cały rok - przypomina rozmówczyni. - Mało tego, pracujemy już nad kolejnym projektem, który pozwoli wzbogacić ofertę zimową w poszczególnych wioskach.
Nie ma na co czekać Do końca tego roku pracownia projektowa, która wygrała przetarg ma przygotować koncepcje zagospodarowania wszystkich wiosek. SIRT natomiast będzie sukcesywnie ogłaszała konkurs na ich wykonanie.

- Na realizację projektu mamy czas do marca 2014 - precyzuje E. Niedziejko. - Nie chcemy tak długo czekać. Mamy nadzieję, że przynajmniej część wiosek uda się otworzyć przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna