Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był trudny sezon dla producentów owoców. Po ile sprzedawali je podlascy plantatorzy

(koci)
Ceny truskawek w tym roku nie byly najwyższe, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę spadek plonu spowodowany suszą
Ceny truskawek w tym roku nie byly najwyższe, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę spadek plonu spowodowany suszą Polska Press
- Sadownicy są zdesperowani, nie ma praktycznie takiego gatunku owoców, za który otrzymaliby przyzwoite pieniądze – pisał w lipcu Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej w piśmie do ministra rolnictwa.

Zapytaliśmy podlaskich producentów owoców, jaki dla nich był ten sezon i na jakie ceny mogli liczyć. Okazuje się, że bez względu na rodzaj upraw sadowniczych, nikt nie zalicza tego sezonu do udanych.

Plon niski, cena bez rewelacji

Zacznijmy od truskawek. Tegoroczny sezon truskawkowy był bardzo krótki – nawet o połowę krótszy niż normalnie. Wszystko przez to, że gdy owoce zaczęły dojrzewać, mieliśmy upały i suszę. Truskawki przestały narastać, tylko od razu robiły się czerwone.

– Przez upały i suszę ucierpiały plon i jakość owoców – mówi Franciszek Banel, plantator z Kumiały w gm. Korycin.

Niestety, niższego plonu truskawek nie zrekompensowała plantatorom cena tych owoców. W skupach w woj. podlaskim producenci za kilogram truskawek otrzymywali około 4 zł. Nie była to cena wygórowana, zważywszy na sytuację na plantacjach.

Damian Godlewski z Wyszonek Kościelnych (gm. Klukowo) uprawia czarne i czerwone porzeczki, wiśnie oraz agrest.

– Jedynie czerwone porzeczki udało się sprzedać w dobrej cenie. Reszta to dramat – mówi producent owoców.

Tłumaczy, że czerwone porzeczki zdążył sprzedać po 3 zł/kg. Później jednak ich cena spadła, plantatorzy otrzymywali za kilogram tych owoców złotówkę, a nawet mniej.

Nieopłacalne czarne porzeczki

Cena czarnych porzeczek była jeszcze niższa.

– Za te przeznaczone na mrożonki zakłady płaciły 35-40 gr/kg – mówi Damian Godlewski. – Natomiast tłocznie oferowały jeszcze niższą cenę.

Dodaje on, że z wyliczeń Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa wynika, że koszty produkcji tych owoców wynoszą ok. 1,80 zł/kg. Choć plantator z Wyszonek Kościelnych zauważa, że przy wysokim plonie, aby móc prosperować, wystarczy cena na poziomie 1,50 zł/kg.

Wiesław Błocki, największy w woj. podlaskim producent czarnych porzeczek, mówi, że cena skupu tych owoców wahała się w granicach 40-50 gr/kg. Nie wiadomo dlaczego była taka niska, bo zbiory były przeciętne. Podkreśla, że aby plantator czarnych porzeczek mógł liczyć na jakiś minimalny dochód, cena powinna kształtować się w granicach 1,5- 2 zł/kg.

Niskie były też tegoroczne ceny wiśni. Damian Godlewski za kilogram wiśni przeznaczonych na sok otrzymywał 50 gr, a za owoce przeznaczone do mrożenia 1 zł/kg. Plantator w Wyszonek Kościelnych przyznaje, że myślał, iż w tym roku cena wiśni będzie wyższa, pomimo tego, że plony były dobre.

– W ubiegłym roku było mniej wiśni i zakłady, które je kupowały na mrożonki płaciły po 5 zł/kg – opowiada rolnik. – Kupiły więc niewiele tych owoców. Dlatego wszyscy się spodziewali, że w tym roku zechcą uzupełnić zapasy. Tak to zazwyczaj wygląda. Trudno powiedzieć dlaczego w tym roku było inaczej.

"Pośredników jest coraz więcej, a rolnik nic nie zarabia". Rolnicy protestowali w Warszawie przeciw niskim cenom skupu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna