Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"To było straszne. Przeryczałam całą noc"

Urszula Krutul [email protected]
W szpitalu dzieci mogły sobie zrobić portrety zabytkowym polaroidem
W szpitalu dzieci mogły sobie zrobić portrety zabytkowym polaroidem
Mali artyści uczestniczą w ciekawym projekcie.

Ciekawe warsztaty integrujące najmłodszych i tych nieco starszych. A na koniec wspólna, artystyczna instalacja w mieście.

Projekt edukacyjny "Koń na ganku" to najnowsza inicjatywa, realizowana przez białostocki Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w ramach programu Akademia Orange.

Biorą w nim udział dzieci z utrudnionym dostępem do kultury (przebywające w szpitalu) oraz dzieci uzdolnione z trzech białostockich szkół podstawowych. Współpracują z nimi studenci Politechniki Białostockiej i nauczyciele. Na koniec, wszyscy razem stworzą wymarzony plac zabaw, na którym spędzą Dzień Dziecka.

- To projekt dedykowany mojej córce Oli, która w przyszłości chce być projektantką mody - mówi Monika Bania z Teatru Dramatycznego, koordynatorka projektu, odpowiedzialna w teatrze za działania edukacyjne. - Mniej więcej rok temu wydała mi najgorszą możliwą recenzję moich działań. Powiedziała: "Mamo, zajmujesz się wszystkimi innymi dziećmi, tylko nie mną". To było straszne. Przeryczałam całą noc i obiecałam sobie, że następny projekt będzie dedykowany Oli i z jej udziałem.

Inspiracją do powstania projektu jest świat Pippi Pończoszanki. Nie zapominajmy, że to właśnie ona trzymała na ganku konia. Bo tam czuł się najlepiej.

- Koń to symbol wielowymiarowy - mówi Bania. - Dla mnie to wspomnienie dzieciństwa, podróży, a zarazem symbol wolności.

Dzieci uczestniczą w projekcie od początku lutego. Do końca kwietnia spotykają się w ramach warsztatów designu. W pięciu białostockich placówkach dzieci poznają tradycyjne i współczesnej formy planowania przestrzeni oraz zaprojektują wymarzone miejsce do spędzania wolnego czasu, czyli plac zabaw z tytułowym Koniem na Ganku. Pod okiem instruktorów - studentów Politechniki Białostockiej - wykonają makiety i ich wizualizacje. Na koniec wcielą się w rolę nauczycieli i podzielą swoją wiedzą z rówieśnikami ze szkoły i szpitala.
Kolejny etap to majowe warsztaty multimedialne pod hasłem "Łączy nas kultura". Poprowadzą je podróżnicy ze Stowarzyszenia "Czysty Świat", którzy opowiedzą o dalekich kulturach napotkanych podczas wypraw na grzbiecie konia.

A już 1 czerwca czeka nas wielki finał, czyli plenerowa feta z okazji Dnia Dziecka. Dzieci obejrzą w Teatrze Dramatycznym spektakl "Pippi Pończoszanka" w reżyserii Andrzeja Beya Zaborskiego, a następnie na placu przed teatrem wspólnie z nauczycielami i studentami stworzą wymarzone miejsce zabaw. Skorzystają też z oferty stoisk tematycznych. s

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna