To gigantyczne pieniądze! Ale ekolodzy nie pozwalają!

Kazimierz Radzajewski kradzajewski@wspolczesna.pl
To farma wiatrowa pod Gołdapią. Gigantyczne wiatraki stoją tam już kilka lat. Nie produkują jednak energii elektrycznej, choć prywatny inwestor już nie zmaga się z ekologami. Ma za to problem z energetykami. Monopoliści nie chcą kupować odnawialnej energii, nie płynie zatem ona do sieci.
To farma wiatrowa pod Gołdapią. Gigantyczne wiatraki stoją tam już kilka lat. Nie produkują jednak energii elektrycznej, choć prywatny inwestor już nie zmaga się z ekologami. Ma za to problem z energetykami. Monopoliści nie chcą kupować odnawialnej energii, nie płynie zatem ona do sieci.
50 nowych wiatraków pod Gołdapią i 15 pod Ełkiem.

Energia

Energia

Aby uzyskać 1 megawat mocy, wirnik turbiny wiatrowej powinien mieć średnicę około 50 m. Wysokość masztu ma zazwyczaj ponad 100 m. W Polsce tylko w niewielu miejscach sezonowo prędkość wiatru przekracza 4 m/s, co uznawane jest za minimum, które pozwala na opłacalność inwestycji. Takie warunki panują właśnie na północy Polski. W naszym kraju jest już 35 dużych farm wiatrowych. Energia z wiatru to jeszcze niecały jeden procent wytwarzanego prądu.

Wątpliwa to dekoracja dla Mazur. To jednak energia i pieniądze dla gmin.

Ekolodzy już protestują przeciwko budowie dwóch nowych farm wiatrakowych na Mazurach Garbatych. Ale dla biednej gminy Dubeninki 2 mln zł podatku rocznie to potężny zastrzyk pieniędzy.

Samorządowcy z Dubeninek k. Gołdapi mają nie lada orzech do zgryzienia. Prywatni inwestorzy chcą tam postawić kilkadziesiąt gigantycznych elektrowni wiatrowych.

Nie oddamy tych wzgórz
- Jeden obszar to okolice Dubeninek, gdzie inwestorzy chcą wziąć na potrzeby elektrowni wiatrowych 700 hektarów ziemi. Stanie tam 30 wiatraków. Drugi to 300 hektarów koło wsi Redyki. Tam będzie mniej masztów, być może około 20 - mówi o planach Ryszard Zieliński, wójt Dubeninek.

Jest to jeszcze faza przyjmowania planu zagospodarowania przestrzennego gminy, a ten został uchwalony w 2009 roku i zawiera możliwość budowy elektrowni wiatrowych.

Z możliwości protestu skorzystali obrońcy dziewiczego krajobrazu.

- Budowa 200-metrowych wiatraków wpłynie na zniszczenie krajobrazu rolniczego i zmieni go w obcy krajobraz przemysłowy - twierdzi Małgorzata Monkiewicz-Terepko ze Stowarzyszenia Monety w sąsiedniej gminie Kowale Oleckie.

Podobnego zdania są przyrodnicy z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Bronią oni środowiska naturalnego.

- Naszym bogactwem jest przyroda i krajobrazy. Dają one realną szansę rozwoju. Elektrownie wiatrowe to zagrożenie dla ptaków i nietoperzy - piszą w liście otwartym do przyrodnicy.

Biednemu tylko wiatr w oczy
- Elektrownie powstaną tylko w otulinie parku i poza terenem objętym Naturą 2000. Jeszcze kilkanaście lat temu sam liczyłem na rozwój turystyki, ale zainteresowanie naszą gminą maleje z roku na rok.

Współczesny turysta domaga się choćby dobrych dróg, a u nas są tylko żwirówki. Te farmy wiatrowe mogą nam dać 2 mln zł rocznie podatku, co przy budżecie 8 mln zł jest gigantyczną kwotą na inwestycje - tłumaczy wójt Zieliński.

Wiatraki staną w tej gminie najwcześniej za dwa lata. Taka sama perspektywa dotyczy gminy Ełk. Do końca 2012 r. na tym terenie ma być 15 wiatraków.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miejscowy

Dezyderat nr 13
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
w sprawie wdrażania instalacji elektrowni wiatrowych
do Prezesa Rady Ministrów
uchwalony na posiedzeniu w dniu 13 września 2012 r.
Komisja Rolnictwa i Rozwoj u Wsi na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2012 r.
wysłuchała informacji Ministra Gospodarki o stan e prac nad projektem ustawy
o odnawialnych źródłach energii ze szczególnym uwzględnieniem zmian w zakresie
energetyki wiatrowej .
Po przeprowadzeniu dyskusji członkowie Komisji zwrócili uwagę na konieczność
podjęcia przez Rząd działań mających na celu:
– wdrożenie przepisów wprowadzających strefy ochronne bezpieczne dla zdrowia ludzi ,
żywych organizmów i środowiska przyrodniczego,
– wprowadzenie obowiązku wydania pozwolenia na budowę fermy wiatrowej o mocy
powyżej 0,1 MW t ylko w oparciu o studium i plan zagospodarowania przestrzennego
(wykluczyć wydawanie pozwoleń wyącznie w oparciu o warunki zabudowy),
– przeprowadzenie inwentaryzacji instalacji już wybudowanych oraz dokonanie oceny
ich oddziaływania na zdrowie ludzi , organizmy żywe i środowisko przyrodnicze.
Komisja Rolnictwa i Rozwoj u Wsi dostrzega trudną sytuację społeczną w związku
z inwazją elektrowni wiatrowych i brakiem przepisów chroniących wszystkie strony procesu
inwestycyjnego i wnosi o wprowadzenie w życie wniosków zawartych w dezyderacie.
Przewodniczący Komisji
/-/ Krzysztof Jurgiel ( Ach ci ekolodzy, nawet w Sejmie ich pełno )

N
Nowowiejski

PROGRAM KONFERENCJI PUBLICZNEJ pt.
„CAŁA PRAWDA O WIATRAKACH”
10.11.2012. godzina 11:00
sala kinowa Domu Kultury w Gołdapi
Program
10:30-11:00 rejestracja uczestników konferencji
11:00-11:10 Przywitanie gości
11:10 – 11:15 – premiera filmu pt.”Syndrom Turbiny Wiatrowej” reż. Grzegorz Sadowski (Suwałki)
11:15 – 11:30 – wprowadzenie do tematyki wpływu farm wiatrowych na ludzi (Zbigniew Sienkiewicz)
11:30-12:10 – wpływ wiatraków na zdrowie ludzi. Dlaczego elektrownie wiatrowe nie powinny być stawiane w pobliżu siedlisk ludzkich (mgr Wioletta Żukowska, film z prof. Jerzy Jurkiewicz ).
12:10-12:40 – relacje osób mieszkających w pobliżu wiatraków
12:40-13:10 – aspekty prawne związane z lokalizacją farm wiatrowych (radca prawny Agnieszka Baudet, film z Poseł RP Anna Zalewska)
13:10 – 13:30 – przerwa
13:30- 13:45 – farmy wiatrowe na terenie powiatu gołdapskiego (Dariusz Morsztyn)
13:45-14:00 – wpływ wiatraków na wartość nieruchomości i miejsca pracy (Marek Jasudowicz)
14:00-14:15 – aspekty związane z akustyką farm wiatrowych ( Krzysztof Przekop)
14:15 – 14:30 – przyjęcie uchwał konferencji
14:30 – 15:00– dyskusja, m.in. wystąpienia przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problemem wpływu farm wiatrowych na ludzi (Dubeninki, Przerośl, Wieliczki, Elbląg)
Bezpośrednio po konferencji odbędą się konsultacje z radcą prawnym dotyczące m.in. występowania o odszkodowania z tytułu utraty wartości i zdrowia.

m
mikro

Firma Dipol już zachęciła "wybranych" do przyjęcia uchwały o opracowaniu takiego planu, ale jak podali w uzasadnieniu, nie w celu lokalizacji OZE, ale w celu umożliwienia inwestowania w OZE ( a to już co innego). Ciekawe ile nas będzie kosztowało opracownie takiego mpzp, trzeba będzie uwzględnić wszystkie możliwe OZE, a w prognozie oddziaływania na środowiska, także różne konfiguracje , np. 3 wiatraki, biogazownia, 1 ha ogniw fotogalwanicznych, inny wariant to 1 ha ogniw i 5 wiatraków itp. itd. Niemniej nie ma to większego znaczenia, bo i tak Dipol złożył wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na 15 wiatraków, tylko nasi radni chyba o tym nie wiedzą ? Nie wiedzą chyba także o porozumieniu jakie wójt podpisał z Dipolem ?

G
Gość

"W celu realizacji inwestycji deweloperzy często finansują więc - poprzez darowizny dla gmin - prace planistyczne, które mają doprowadzić do przyjęcia planów i umożliwienia budowy wiatraków. Tymczasem, zgodnie z prawem finansowanie planów leży w gestii lokalnych samorządów, a inwestor może finansować przyjęcie MPZP tylko, gdy chodzi o inwestycję celu publicznego, a za taką nie uchodzi budowa farmy wiatrowej.

Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które w swojej interpretacji stwierdziło, że finansowanie aktów planistycznych przez inwestorów jest niezgodne z prawem, gdyż elektrownie wiatrowe nie są inwestycjami celu publicznego."
Firma Dipol "zachęca" radnych gminy Ełk do ponownego uchwalenia planu miejscowego w okolicach Nowej Wsi Ełckiej -UWAGA!-tym razem nie na wiatraki lecz na ODNAWIALNE ŻRÓDŁA ENERGII - bo !!!! niema pewności co będzie firmie się opłacać, czyli teoretycznie mogą to być np. wiatraki, biogazownie, solary, MOŻE ELEKTROWNIA JĄDROWA ( podobno także ekologiczna- nie emituje CO2 ). Pomysłowość niektórych nie ma granic.

M
Miejscowy

Elektrownie atomowe zbudowane w nowoczesnej technologii------ dobre. Przemysłowe farmy wiatrowe -złe. Małe , niewysokie , przydomowe elektrownie wiatrowe -dobre. Jednak nie dla wszystkich. Niedawno ( lipiec) Wójt Gminy Ełk wydał decyzję odmawiającą ustalenia warunków zabudowy dla małej przydomowej elektrowni wiatrowej w m. Pistki ( decyzję podpisał z up.-sekretarz). Czegoś ja nie rozumiem. Dlaczego wójt lobbuje za budową farm wiatrowych ograniczających rozwój gminy, a sprzeciwia się budowie malutkiego wiatraczka nie przeszkadzającego nikomu?.

G
Gość

Nie rozumiem tych ekologów. Elektrownie atomowe złe, elektrownie wiatrowe złe. To odciąć im prąd, niech świeczek używają.

N
Nowowiejski

Ministerstwo Gospodarki twierdzi natomiast, że nie chce dopuścić do sytuacji, w której umożliwione jest osiąganie nadmiernych przychodów przez inwestorów i nieuzasadnione obciążanie odbiorcy energii elektrycznej kosztem wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. "Umożliwienie dowolności zawierania umów na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł energii spowoduje, iż przedsiębiorstwa energetyczne mogą zawyżać koszty związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii, a następnie włączać te koszty w taryfę" - TAK TRZYMAĆ !!!!!!!!!

G
Gość

Akcjonariusze Spółki Green Energy Poland S.A. z siedzibą w Warszawie (02-616 Warszawa, ul. Goszczyńskiego 6, lok. 4), wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 0000376555 ("Spółka"), na podstawie art. 399 § 3 Kodeksu spółek handlowych, zwołują Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki na dzień 31 sierpnia 2011 r., na godzinę 1000. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie odbędzie się w Warszawie, w Kancelarii Notarialnej "Małgorzata Nowosielska - notariusz, Piotr Przybysz - notariusz Spółka cywilna", ul. Poznańska nr 23, lok. 2, 00-685 Warszawa.
Porządek obrad:(między innymi)

9. Podjęcie uchwały w sprawie zakupu przez Spółkę projektu farmy wiatrowej Nowa Wieś Ełcka (Śniepie) i udziałów w Spółce Speed Wind Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
No proszę, ruch w interesie. Czy rolnicy wydzierżawiający swoje działki pod wiatraki będą wiedzieć do kogo iść po kasę za dzierżawę?

L
Lisu
"Zniszczenie krajobrazu rolniczego" czego to ta lewizna nie wymyśli.
Czuję, że usiłujesz nam coś powiedzieć... Może Ci jakoś pomóc?
K
Kazik

"Zniszczenie krajobrazu rolniczego" czego to ta lewizna nie wymyśli.

G
Gość
Fajny bełkot...
A mógłbyś Pan to po polsku napisać?
Po polsku nie da się. Urzędnicy naszych ministerstw używają "specyficznego" języka. Oni rozumieją o co chodzi....i to wystarczy.
g
gość
Analiza przesłanych stanowisk ww. resortów umożliwi resortowi gospodarki zajęcie w najbliższym czasie ostatecznego stanowiska. Podjęta decyzja kierunkowa będzie odnosić się do kwestii podjęcia ewentualnych działań koordynacyjnych w zakresie wprowadzenia zmian w przepisach obowiązujących.
Fajny bełkot...
A mógłbyś Pan to po polsku napisać?
l
lisu
Zgłoszenia docierające do Ministra Gospodarki...
Rychło w czas się obudzili...
Teraz będą "zajmować stanowisko" przez rok, a potem "analizować przesłane stanowiska" przez dwa. A potem jeszcze rok na "zajęcie ostatecznego stanowiska".
Bo panu Pawlakowi zapewne nikt turbiny 300m od chałupy nie szykuje...
G
Gość

Szanowni Państwo,
Zgłoszenia docierające do Ministra Gospodarki w sprawie oddziaływania turbin wiatrowych na zdrowie ludzi i środowisko przyrodnicze spowodowały, iż Minister Gospodarki w najbliższych dniach zwróci się według właściwości do: Ministra Środowiska, Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a także Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska.
Analiza przesłanych stanowisk ww. resortów umożliwi resortowi gospodarki zajęcie w najbliższym czasie ostatecznego stanowiska. Podjęta decyzja kierunkowa będzie odnosić się do kwestii podjęcia ewentualnych działań koordynacyjnych w zakresie wprowadzenia zmian w przepisach obowiązujących.
Mariusz Radziszewski

Ministerstwo Gospodarki
Departament Energii Odnawialnej
ul. Plac Trzech Krzyży 3/5 pok. 261, 00-507 Warszawa
tel. +48 22 693 52 10, fax: +48 693 40 37
mobile: +48 692 427 059

N
Nowowiejski

Gmina straciła pieniądze, bo szła na "skróty" aby tylko umożliwić interesy pewnym biznesmenom. A "w grze" są duże pieniądze- nie dla gminy i jej mieszkańców ( oni zapłacą drożej za "ekologiczny prąd) - lecz dla różnych firm "krzaków". Tzw "firmy" ( np. Kant i Oszust-sp. z o.o. ) znalazły sobie niezłe żródło dochodów. Za załatwienie "wszystkich papierów" potrzebnych do budowy wiatraków INWESTORZY ( ci prawdziwi ) płacą około 300.000 zł od 1 MW zainstalowanej mocy. Załóżmy, że będzie 10 wiatraków x 2 MW= 20 MWx 300.000 zł= 6.000.000 zł "do podziału" między np. przychylnych radnych, wójta, urzędników jakiegoś starostwa wydających ekspresowo pozwolenie na budowę np. w ciągu tygodnia na podstawie niekompletnych dokumentów. Jest interes do zrobienia? JEST. / Oczywiście powyższe rozważania są czysto teoretyczne, a jakiekolwiek podobieństwo do osób, zdarzeń o charakterze lokalnym jest zupełnie przypadkowe /

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3