Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ich pierwszy krok w dorosłość

Katarzyna Chojnowska [email protected]
Żeby zostać fryzjerem, przyszli absolwenci gimnazjów powinni zgłosić się do Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Tam mogą wybrać liceum albo technikum.
Żeby zostać fryzjerem, przyszli absolwenci gimnazjów powinni zgłosić się do Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Tam mogą wybrać liceum albo technikum.
Przed 15-latkami trudna decyzja, która może zaważyć na ich całym życiu.

Liceum, techników, a może zawodówka? Która szkoła? Jaki profil? Trzecioklasiści muszą zdecydować, do której szkoły średniej chcą uczęszczać. W ostatni weekend mieli najlepszą okazję, by zorientować się w ich ofercie. W piątek w Ełckim Centrum Kultury odbyły się Targi Edukacyjne, a w sobotę - Dni Otwarte.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

- Targi były bardzo pomocne - przyznaje Wiktoria Krymska z Gimnazjum nr 3. - Prawdopodobnie wybiorę II LO. Uczniowie na swoim stanowisku zachęcali, żeby wybrać tę szkołę. Mówili, że są fajni nauczyciele, atmosfera, mają ciekawy profil prawniczy, więc pewnie się zdecyduję na "biały" ogólniak.

W weekend szkoły dwoiły się i troiły, by przyciągnąć przyszłych absolwentów gimnazjów. Bo obecnie, wyniki matur i poziom nauczania, już nie wystarczy, by zachęcić do wyboru danej placówki. ZS nr 6 kusiło smakołykami i bezalkoholowymi drinkami, Zespół Szkół Samorządowych - ofertą sportową.

Na stanowisku ZS nr 5 chętni mogli pograć w gry komputerowe, bo właśnie nowoczesny sprzęt i turniej Counter Strike, w którym w ubiegłym roku brało udział kilkudziesięciu miłośników strzelania do terrorystów, to atrakcje, którymi chwaliła się placówka. Natomiast Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych zachęcał przyszłych uczniów skonstruowanymi przez uczniów robotami.

I to nie tylko tych płci męskiej… - W technikum samochodowym mamy jedną dziewczynę i nieźle sobie radzi, jest świadoma swojego wyboru i w tym tłumie chłopaków jest bardzo dziewczęca - mówi Wioletta Stępień, nauczycielka ZSM-E. - Świadomość uczniów jest już inna. Mamy dwa nowe kierunki, przyszłościowe, które pozwalają później zarabiać naprawdę niezłe pieniądze.

Więcej na temat wybranych szkół uczniowie mogli dowiedzieć się w sobotę podczas Dni Otwartych. ZS nr 1 zachęcało dziewczęta zabiegami stylizacji paznokci, Zakład Doskonalenia Zawodowego - awangardowymi fryzurami. Tu też znalazło się miejsce, by przełamywać stereotypy.

- Raz w miesiącu biegamy z gumowym "kałachem" po lesie i udajemy, że strzelamy. Jednych to może śmieszyć, ale dla nas to jest niezła zabawa. Wcześniej uczyłam się w technikum, ale po 3 tygodniach zrezygnowałam i jestem z tego zadowolona - mówi Aleksandra Kądziołka, uczennica klasy mundurowej. - Dziewczyny też nadają się do takiej pracy, a to dobry zawód i nieźle płatny. A w mundurówce jest też sporo pracy za biurkiem. Nie każdy musi być w terenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna