Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jedyny taki zegar w Europie i prawdopodobnie na świecie

Dorota Biziuk [email protected]
Techniczno-słoneczny zegar dendrologiczny "W drewnie zapisane” znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie "Galerii na Skraju Puszcz” w Poczopku
Techniczno-słoneczny zegar dendrologiczny "W drewnie zapisane” znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie "Galerii na Skraju Puszcz” w Poczopku D. Biziuk
Oryginalny zegar nie tylko wskazuje godzinę, ale też opowiada swoją historię.

Pracownicy Nadleśnictwa Krynki z siedzibą w Poczopku koło Szudziałowa ustawili w tym miejscu nie lada atrakcję.

- To techniczno-słoneczny zegar dendrologiczny "W drewnie zapisane". Z tego, co nam wiadomo, drugiego takiego egzemplarza próżno szukać na całym świecie - powiedział Robert Konował z Nadleśnictwa Krynki w Poczopku.

Jak kronika
Do wykonania tarczy zegara posłużył pień potężnego dębu, który rósł na terenie Puszczy Knyszyńskiej. "Jednym z najdoskonalszych wytworów natury w świecie roślin są drzewa - milczący świadkowie przemian w środowisku przyrodniczym. Każde z nich to niepowtarzalny egzemplarz" - czytamy na tablicy informacyjnej zamontowanej obok zegara.

- Drzewo tworzy swoistą kronikę zdarzeń. To swego rodzaju czarna skrzynka. Trzeba tylko potrafić odczytać zawarte w niej zapisy - wyjaśnił Robert Konował.

Ten dąb to świadek historii
Do tarczy przymocowano wskazówki. Już jeden rzut oka pozwala stwierdzić, że dokładność zegara jest idealna. Obok wskazówek znajdują się małe blaszki z numerami. O tym, co one oznaczają, opowiada ustawiona w pobliżu tablica.

Otóż dąb, który posłużył do wykonania tarczy zegara, zakiełkował w 1821 roku. Był to czas, kiedy gwałtowne perturbacje w przyrodzie - niezwykle mroźne zimy i suche, gorące lata, zwiastowały coś groźnego i niebezpiecznego.

Kiedy dąb miał dziewięć lat, w 1830 roku wybuchło powstanie listopadowe. Udręczeni carskimi represjami Polacy wystąpili zbrojnie przeciw zaborcy. Krwawy epizod wyzwoleńczej wojny miał miejsce nad Sokołdą nieopodal Kopnej Góry koło Supraśla.

W momencie, kiedy dąb skończył 42 lata, wybuchło powstanie styczniowe. 93. urodziny drzewa zbiegły się z początkiem największego konfliktu zbrojnego od czasów wojen napoleońskich - I wojną światową. Jako 97-latek dąb był świadkiem odzyskania niepodległości przez Polskę, natomiast jako 124-latek widział zakończenie II wojny światowej. Drzewo rosło 186 lat - do roku 2008, kiedy to zostało wycięte, aby na zajmowanym przez nie miejscu poprowadzić drogę.

Kolekcja się powiększa
W Poczopku znajdują się inne oryginalne zegary - fenologiczny, analematyczny i równikowy. Wszystkie można zobaczyć na terenie miejscowego silvarium.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna