Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już czas na siew koperku. Czy różni się od kopru? Można go hodować w ogrodzie i na balkonie. Tego sąsiedztwa nie lubi

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Proces wysiewu nasion do gruntu najlepiej rozpocząć wiosną, w połowie kwietnia. Co istotne, jeżeli zależy nam na samym koperku, czyli młodych pędach, można go siać przez cały sezon, a więc do końca lata. Jeśli chcemy, by zakwitły kwiaty, trzeba to zrobić w okresie wiosennym.
Proces wysiewu nasion do gruntu najlepiej rozpocząć wiosną, w połowie kwietnia. Co istotne, jeżeli zależy nam na samym koperku, czyli młodych pędach, można go siać przez cały sezon, a więc do końca lata. Jeśli chcemy, by zakwitły kwiaty, trzeba to zrobić w okresie wiosennym. pixabay.com/StockSnap
Sięgamy do zamrażarki po lody, a tam… koperek. Choć mrożony warto mieć pod ręką, lepiej wyhodować świeży, zwłaszcza że druga połowa kwietnia to idealny czas na wysiew nasion. Koper ogrodowy, bo tak właściwie nazywa się roślina, początkowo wypuszcza młode pędy, które idealnie nadają się do wzbogacenia wielu wiosennych potraw. Wykształcone łodygi na dalszym etapie można wykorzystać np. do kiszonek. Jak więc uprawiać koper? O czym należy pamiętać?

Spis treści

Koper a koperek

Koperek w polskiej kuchni ma istotne znaczenie. Choć nie każdy jest fanem specyficznego smaku, większość dodaje go do ugotowanych ziemniaków, zup i sosów. Wyhodowanie zioła nie jest trudne. Warto również wiedzieć, że koperkiem nazywamy młode części kopru ogrodowego. Wyrośnięte łodygi, już jako właściwy koper, posłużą z kolei do kiszonych ogórków. W dawnych czasach miał on jednak zastosowanie nie tylko kulinarne.

Rzymianie nacierali nim ciała i polecali go jako środek uśmierzający ból głowy, ale też pobudzający. Egipcjanie cenili go za przynoszenie ulgi po ciężkim dniu pracy – przekazuje ŚODR Modliszewice.

Kopru w ogrodzie nie da się nie zauważyć

Koper w ogródku bardzo łatwo rozpoznać. Pierzaste gałązki charakteryzują się intensywną zielenią, aromatem, z którym nie da się pomylić innego zioła. To właśnie młode części często siekamy i dodajemy do dań. Proces kwitnienia rośliny zaczyna się w lipcu. Na łodygach zaczynają pojawiać się drobne, żółte kwiaty.

Najlepiej wysiewać koper na słonecznym i bezwietrznym stanowisku. Choć nie ma dużych wymagań co do ziemi, dobrze, aby gleba była żyzna i nieprzelana. Na dalszym etapie początkujący ogrodnik musi jedynie dbać o roślinę – usuwać chwasty i regularnie podlewać.

Kiedy siać koper?

Proces wysiewu nasion do gruntu najlepiej rozpocząć wiosną, w połowie kwietnia. Co istotne, jeżeli zależy nam na samym koperku, czyli młodych pędach, można go siać przez cały sezon, a więc do końca lata. Jeśli chcemy, by zakwitły kwiaty, trzeba to zrobić w okresie wiosennym. Najlepiej umieszczać nasiona na głębokość ok. 2 cm, w rzędach lub między innymi warzywami.

- Siew kopru powtarzamy dwu lub trzykrotnie, od wczesnej wiosny do sierpnia, dzięki czemu przez cały okres wegetacyjny będziemy mieli świeży koper – przypomina na swojej stronie PZD w Szczawnie-Zdroju.

Niektórzy amatorzy roślin sieją koper do doniczek, dzięki czemu można mieć go pod ręką nawet w warunkach domowych. Doniczka powinna być dość szeroka i głęboka, aby nie doszło do utraty wilgoci. Terminy są takie jak w przypadku siewu ogrodowego.

Sąsiedztwo koperku. Z czym się lubi, a z czym nie?

Jak wiemy, sąsiedztwo warzyw i ziół jest istotne dla ich wzrostu. Warto jednak wiedzieć, że przypadkowe połączenia mogą nie wyjść nam na dobre. Kopru nie siejemy w towarzystwie warzyw selerowatych, np. pietruszki i selera. Warto jednak umieścić go obok ogórków, cebuli i warzyw kapustnych.

Aby zapewnić sobie trochę dodatkowej zieleniny, można między rzędami buraków, rzodkiewki, marchwi czy sałaty wysiać koper – dodają związkowcy z PZD w Szczawnie-Zdroju.

Co zrobić z koperkiem?

Przeznaczenie zioła zależy od momentu, w których postanowimy je zebrać. W formie młodej, czyli jako koperek, uzyskujemy plon po kilku tygodniach od siewu. Posiekaną zieleninę można na świeżo dodać do potraw, zasuszyć lub zamrozić. Liście zbieramy więc przed kwitnieniem, nasiona w pełni lata. Łodygi i baldachy kopru najlepiej jest ususzyć, a potem umieścić w szczelnie zamkniętym pojemniku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna