Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To już nie pobór

Krzysztof Jankowski, (kryko)
Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów zmian, jakie zachodzą w polskiej armii – powiedział mjr Mieczysław Ciszak
Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów zmian, jakie zachodzą w polskiej armii – powiedział mjr Mieczysław Ciszak K. Jankowski
Dawny pobór wojskowy zastąpiła kwalifikacja. Dla niektórych to przykry obowiązek, ale też wielu młodych ludzi widzi w armii swego przyszłego pracodawcę.

Prawie pół tysiąca młodych bielszczan i 350 hajnowian wzięło udział w tegorocznej kwalifikacji wojskowej.

- Obowiązkowi stawienia się przed komisją podlegali mężczyźni urodzeni w 1992 r. i w latach 1987-91, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej - poinformował mjr Mieczysław Ciszak z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim.

Warto sprawdzić zdrowie
Przed bielską komisją kwalifikacyjną stanęło w tym roku w sumie około 470 osób; w Hajnówce - około 350 mężczyzn. Część z nich jest zainteresowana pracą w mundurze.

- Chciałbym pójść do wojska i zostać zawodowym żołnierzem. Jestem już po komisji. Myślę, że poszło mi bardzo dobrze - cieszył się Patryk Gawron. - Na razie muszę skończyć technikum, a potem będę się starać o pracę w armii.

Inni traktowali kwalifikację wojskową bardziej jako okazję do sprawdzenia stanu zdrowia.

- Takie badanie nie jest stresujące - zapewniał Wojciech Niedźwiecki. - Na razie nie wybieram się do wojska, ale kto wie? Na razie jest to okazja, żeby się zbadać, sprawdzić ogólny stan zdrowia przed dorosłym życiem.

Kobiety i ochotnicy
Obowiązek ten nie omija też pań. Do kwalifikacji stanęły m.in. kobiety urodzone w latach 1987-92, które posiadają umiejętności przydatne do czynnej służby wojskowej. Są to m.in. panie, które w roku szkolnym i akademickim 2010/11 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.

Ochotnicy też mogą
Kwalifikację mogą przejść również ochotnicy i ochotniczki w wieku od 18 do 24 lat. Procedura łączy się też z badaniami lekarskimi. Po ich przeprowadzeniu powiatowa komisja lekarska orzeka, czy kandydat jest zdolny do służby wojskowej.

Każdy stający przed komisją otrzymuje odpowiednią kategorię zdrowia. A oznacza osobę zdolną do służby wojskowej, B - czasową niezdolność, D - niezdolność podczas pokoju, E - trwałą niezdolność do służby wojskowej, nawet podczas wojny.

- Zastąpienie poboru kwalifikacją to jeden z elementów zmian, jakie zachodzą w polskiej armii - podkreślił major Mieczysław Ciszak. - Jednak niestawienie się do tej procedury, podobnie jak wcześniej niestawienie się przed komisją poborową, karane jest grzywną lub ograniczeniem wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna