Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już pięć lat, jak w Sokółce zostało ustanowione Sanktuarium Najświętszego Sakramentu

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
polskapress
25 marca mija pięć lat od wydania dekretu podpisanego przez ówczesnego metropolitę białostockiego ks abp. Edwarda Ozorowskiego. Na jego mocy kościół p.w św. Antoniego w Sokółce, do którego doszło do cudu eucharystycznego został podniesiony do rangi Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.

- Kościół parafialny pw. św. Antoniego jest obecnie żywym miejscem kultu eucharystycznego (…) Zatwierdzony przeze mnie kult, jest kultem eucharystycznym. Eucharystia stanowi jego centrum. (…) Mając na uwadze znaczenie tego miejsca dla kultu Najświętszego Sakramentu, zgodnie z wymogami kan. 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego, ustanawiam SANKTUARIM NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU przy kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce (...) Na wieczną rzeczy pamiątkę wydając wszystkich, którzy na wieczną rzeczy pamiątkę wydając niniejszy dekret, wszystkich, którzy będą przybywać do tego Sanktuarium, by adorować Jezusa obecnego w Najświętszej Eucharystii, polecam dobremu Bogu i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.przybywać do tego Sanktuarium, by adorować Jezusa obecnego w Najświętszej Eucharystii, polecam dobremu Bogu i udzielam pasterskiego błogosławieństwa - brzmiał fragment dekretu.

Rocznica tego wydarzenia przypada w najbliższy piątek, 25 marca.

Podniesienie kościoła w Sokółce do rangi sanktuarium ma związek z wydarzeniami, do których doszło jesienią 2008 roku. To wtedy podczas rozdzielania Komunii Świętej jednemu z księży na stopień ołtarza upadł konsekrowany komunikant. Zgodnie z procedurami ksiądz przeniósł hostię do naczynia z wodą, by mogła się rozpuścić.

Po jakimś czasie Hostia częściowo się rozpuściła, ale na jej środku znajdowało się coś, co przypominało żywą krew – jakiś czerwony skrzep. Na początku stycznia 2009 roku zwrócono się z oficjalną prośbą o ekspertyzę. Została pobrana z korporału próbka tajemniczej substancji. W trakcie badań odkryto, że ową substancją nie jest skrzep krwi, a tkanka mięśnia sercowego w fazie agonalnej.

2 października 2011 roku Eucharystię wystawiono w relikwiarzu na widok publiczny do bocznej nawy kościoła.

Do sokólskiego sanktuarium każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów. Są też liczne świadectwa wiernych, którzy w tym wyjątkowym miejscu doznali łask. Dotyczą one m.in. cudownych uzdrowień i ocaleń z wypadków grożących śmiercią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto