Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nauczyciel dba o rozwój uczniów. Dlatego powinien podnosić swoje kwalifikacje

KA
Poranny.tv
Rozmowa z doc. dr. Edwardem Hościłowiczem, rektorem Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania jest po raz kolejny partnerem plebiscytu Nauczyciel na Medal. Dlaczego zdecydowaliście się Państwo razem z nami uhonorować najlepszych pedagogów w województwie?
Uczelnia podejmuje szereg działań na rzecz środowiska. Organizujemy m.in. Kongres Liderów Zmian, cykliczne wykłady praktyków w ramach Akademii Dobrych Praktyk, są to wydarzenia skierowane do wszystkich mieszkańców naszego regionu. Uznaliśmy, że plebiscyt Kuriera Porannego, którego celem jest wyłonienie najlepszych nauczycieli w województwie zasługuje na wszechstronne poparcie. Dlatego też przyłączyliśmy się do tej inicjatywy oferując bony dla 3 laureatów na studia podyplomowe.

Laureaci plebiscytu otrzymają vouchery na studia podyplomowe do wykorzystania w roku akademickim 2019/2020. Jaki kierunek mogą wybrać z Państwa oferty?
Uczelnia dysponuje szeroką ofertą studiów podyplomowych aktualizowaną w każdym roku akademickim. Jest ona związana z profilem naszej działalności, tj. finansami i rachunkowością, zarządzaniem, problematyką kadrowo-płacową czy sprzedażową. W ofercie mamy też studia dedykowane nauczycielom i kadrze pracującej w instytucjach oświaty i kultury, są to studia: organizacja i zarządzanie w jednostkach oświaty, menadżer kultury, przedsiębiorczość, kreatywność i innowacje w oświacie. Sporym zainteresowaniem cieszy się jedyne w regionie studium „Arteterapia” czyli rozwój człowieka i terapia z wykorzystaniem sztuki. Bonami można także częściowo sfinansować 2-letnie studia MBA, w roku ubiegłym mieliśmy taki przypadek. Studia dla nauczycieli, poza zagadnieniami prawno-organizacyjnymi, poruszają problematykę podejmowania decyzji, tworzenia zespołów, motywacji, zarządzania czasem, projektami, miękkich kompetencji.

Dlaczego ważny jest rozwój, podnoszenie kwalifikacji nauczycieli?
Rozwój to zadanie na całe życie. Dynamika zmian, nowe technologie wpływają na postawy, zachowania, aspiracje ludzi w tym zwłaszcza młodych. Warunki w jakich funkcjonujemy zmieniają się z dnia na dzień. Nasze wczorajsze przygotowanie i predyspozycje mogą być we współczesnym świecie niewystarczające. Dlatego trzeba korzystać z możliwości, jakie dają nam różne formy kształcenia – kształcenia podyplomowego, szkoleń czy warsztatów. Ułatwiają one i skracają czas zapoznawania się z nowymi trendami i technologiami.

Gala wręczenia nagród obędzie się 17 grudnia w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Zakończy się certyfikowanym szkoleniem. Czy mógłby Pan powiedzieć, jakim zagadnieniom będzie ono poświęcone?
Temat szkolenia „Inteligencja emocjonalna jako kluczowa kompetencja przyszłości” ma bardzo duże znaczenie w pracy nauczycieli. Inteligencja emocjonalna to jedna z najważniejszych tzw. miękkich kompetencji. Współczesny pedagog nie tylko kształtuje wiedzę i rozwija intelekt swoich uczniów, ale musi też dbać o wszechstronny rozwój także ich sfery emocjonalnej. W naszym zespole nauczycieli akademickich mamy wybitnego specjalistę w tej dziedzinie mgr Sylwestra Pilipczuka, który należy do krajowych i międzynarodowych organizacji zajmujących się problematyką inteligencji emocjonalnej - dodam, że jest też świetnym mówcą.

Docent dr Edward Hościłowicz, rektor WSFiZ Białystok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna