Remont warto przeprowadzić tak, aby w mroźne, zimowe dni można było cieszyć się ciepłem i oszczędnościami. Szczelne, energooszczędne okna są bowiem gwarancją komfortu cieplnego w pomieszczeniach oraz niskich rachunków za ogrzewanie.
Większość osób wymienia okna jesienią, aby zdążyć przed nadchodzącą zimą. To dobry moment na tego typu remont. Temperatury są jeszcze dodatnie, a warunki atmosferyczne nie utrudniają montażu. Trzeba jednak pamiętać, aby okna zamówić odpowiednio wcześniej. Sama realizacja zamówienia może bowiem potrwać nawet klika tygodni - mówi Dariusz Saferna, Szef Jakości
i Technologii OKNOPLAST.
Jakie okna?
Dobór odpowiednich okien do naszego domu to indywidualna kwestia. W tym przypadku warto jednak szukać sprawdzonych produktów. Jak bowiem alarmuje Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa - nawet 30% materiałów budowlanych może nie spełniać deklarowanych parametrów.
Aktualna lista budzących wątpliwości materiałów budowlanych znajduje się m.in. na stronach internetowych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wybierając okna do domu, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry techniczne. Jedną z najważniejszych cech jest izolacyjność termiczna. Energooszczędne okna zapewnią nam komfort cieplny oraz obniżą rachunki za ogrzewanie, co jest szczególnie istotne
w czasach, gdy ceny energii wciąż rosną. Właściwości izolacyjne określa współczynnik przenikania ciepła Uw, który informuje, jakie wystąpią straty ciepła przez okno po zamontowaniu go w budynku - im jest on niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz. Większość producentów podaje współczynnik przenikania ciepła tylko dla szyby. Tymczasem powinien być on wyznaczany dla całego okna. Tylko w takim przypadku zapewnimy sobie skuteczną ochronę przed utratą ciepła - mówi Dariusz Saferna. Firma OKNOPLAST posiada w swej ofercie np. okno THERMIC 90, którego współczynnik Uw wynosi tylko 0,8 W/m2K.
W domu, oprócz komfortu cieplnego, liczy się także cisza, szczególnie, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwych ulic, czy torów. Dlatego ważnym czynnikiem przy zakupie okien jest izolacyjność akustyczna szyb - oznaczana symbolem Rw. Współczynnik Rw wyrażany jest w decybelach i określa poziom tłumienia dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku - im będzie on wyższy, tym ciszej będzie w pomieszczeniu. Dopuszczalny poziom hałasu w mieszkaniach w Polsce wynosi 30 dB w nocy i 40 dB podczas dnia. Osobom mieszkającym w hałaśliwym otoczeniu, polecałbym jednak wybór szyb bardziej dźwiękochłonnych, np. o współczynniku Rw na poziomie 45 dB, dzięki którym hałas pochodzący z zewnątrz będzie aż dwukrotnie mniej słyszalny niż przy zastosowaniu standardowych szyb - komentuje Dariusz Saferna z OKNOPLAST.
Kiedy mamy już okna...
...szukamy dobrego wykonawcy. To właśnie od ekipy montażowej zależy w dużej mierze, czy będziemy zadowoleni z przeprowadzonego remontu. Przed podpisaniem umowy z firmą powinniśmy ją sprawdzić. Dobrze jest porozmawiać z osobami, u których wykonała już ona remont. Coraz częściej, na nowych budynkach można zobaczyć reklamy firm wykończeniowych - to dobre źródło informacji. Podpis firmy oznacza bowiem, że jest ona dumna ze swojej pracy. Bardzo ostrożnie podchodziłbym natomiast do wpisów zamieszczanych na forach, gdyż nigdy nie wiemy, czy są one wiarygodne. Gdy już decydujemy się na wybór wykonawcy tą drogą, warto spotkać się z nim, aby obejrzeć poprzednie realizacje - dodaje Dariusz Saferna.
Montujemy okna
Chociaż montaż okien nie należy do trudnych zadań, to można przy nim popełnić kilka istotnych błędów. Do najczęstszych należą nieodpowiednie zamocowanie i podparcie ramy, umieszczenie okna w złym miejscu grubości ściany, czy niedopasowanie go do otworu okiennego. Źle zamontowane okna będą ciężko się otwierały i zamykały, mogą być nieszczelne, co skutkuje znaczącym obniżeniem izolacyjności cieplnej domu oraz może spowodować zawilgocenie ścian. Właściwe funkcjonowanie okien przez długie lata zapewni jedynie ich prawidłowe zamontowanie, zgodnie z wytycznymi producenta. Najlepiej wynająć w tym celu sprawdzoną i przeszkoloną ekipę remontową, która dostosuje metodę montażu do wybranego typu okien. Dla przykładu okna energooszczędne powinny być montowane z zastosowaniem tzw. ciepłego montażu, natomiast okna antywłamaniowe wymagają innego sposobu - tłumaczy Saferna.
Ciepły montaż polega na ułożeniu trzech warstw uszczelnienia, z których każda charakteryzuje się określonymi właściwościami. Warstwa zewnętrzna, ułożona z folii paroprzepuszczalnej, chroni przed czynnikami atmosferycznymi, głownie przed wiatrem i wilgocią. Warstwę środkową tworzy się między ścianą a ościeżnicą przy użyciu materiału termoizolacyjnego np. pianki poliuretanowej.
Ostatnią, wewnętrzną warstwę stanowi folia paroszczelna, zabezpieczająca warstwę pianki przed wilgocią z wnętrza pomieszczenia. Taka metoda montażu, w odróżnieniu od tradycyjnej, opartej na użyciu wyłącznie silikonu i pianki poliuretanowej zapobiega powstawaniu mostków termicznych (miejsc przepuszczających ciepło) w miejscach zawilgocenia warstwy ocieplenia.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup okien antywłamaniowych - ze względu na konieczność zapewnienia mocnego połączenia ramy okiennej z murem, montaż należy przeprowadzić według ściśle rygorystycznych procedur, zgodnie z europejską normą EN-V 1627-30. Ściśle określa ona m.in. głębokość zakotwienia, średnice i rodzaj dybli oraz rozstaw między nimi. Ważne jest też prawidłowe osadzenie okna - powinno zostać ono umieszczone w solidnej ścianie murowanej lub żelbetowej. Jedynie odpowiednio przeszkoleni fachowcy są upoważnieni do montażu okien antywłamaniowych i mogą wydać stosowany certyfikat.
Gwarancja spokojnego snu
Aby móc w pełni cieszyć się nowymi oknami i spać spokojnie, powinniśmy zadbać o uzyskanie gwarancji po zakończeniu prac remontowych. Należy już wcześniej, przy składaniu zamówienia u producenta, upewnić się, czy gwarancja dotyczy całego produktu, a nie tylko poszczególnych składowych okna, takich jak profil, szyba, okucie czy klamka. Zwróćmy też uwagę, ile lat obejmuje gwarancja. Data przyznanej gwarancji określana jest indywidualnie, a jej okres może zależeć od wielu czynników, np. rodzaju okien.
Na karcie gwarancyjnej powinny znaleźć się wszelkie warunki wykonania gwarancji: od okresu jej obowiązywania, poprzez obowiązki producenta i konsumenta, gdyż tylko wtedy mamy możliwość dochodzenia swoich praw z tego tytułu - dodaje Dariusz Saferna, Szef Jakości i Technologii OKNOPLAST.
Źródło: Wymiana okien - www.gs24.pl
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?