Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To ostatni moment na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Termin upływa 30 września

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Spisać się można przez internet, przez infolinię spisową 22 279 99 99 lub osobiście w urzędzie statystycznym w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, a także w punktach spisowych w urzędach gmin lub miast.
Spisać się można przez internet, przez infolinię spisową 22 279 99 99 lub osobiście w urzędzie statystycznym w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, a także w punktach spisowych w urzędach gmin lub miast. Dariusz Bloch/ Polska Press
W woj. podlaskim spisano już ponad 90 proc. mieszkań. W ostatnich dniach widać duże przyspieszenie, a infolinia urzędu statystycznego jest rozgrzana do czerwoności. Spóźnialskim grozi wysoka sądowa grzywna - nawet 5 tys. złotych.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a zebrane w nim dane bardzo cenne.

- Informacje te będą wykorzystywane w wielu celach. Sama wiedza o liczbie ludności wpływa na dotacje dla gmin, liczbę przedstawicieli w Parlamencie Europejskim, ilość pieniędzy otrzymamy w ramach polityki spójności, kształt polityki zdrowotnej, edukacyjnej, migracyjnej itd. Spis przeprowadzany jest raz na 10 lat. Przez kolejną dekadę będziemy opierać działania w oparciu o dane uzyskane właśnie teraz - podkreśla Dorota Wyszkowska, wicedyrektor podlaskiego Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

Czytaj też: GUS: Polacy piją coraz więcej alkoholu, ale palą coraz mniej

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się w kwietniu i po raz pierwszy w historii polegał głównie na samospisie internetowym przez aplikację na stronie spis.gov.pl. Po niemal pół roku od tego momentu, spis w części podlaskich gmin osiągnął poziom 100 procent. Nie wszystkie mogą się jednak pochwalić takim wynikiem. To dla ich mieszkańców dosłownie ostatni dzwonek.

Jeśli nie skontaktował się z nami rachmistrz, najwygodniejsza forma to właśnie ta online. Jest szybsza, wygodniejsza i dostępna całą dobę. Nie każdy ma jednak dostęp do internetu lub nie jest biegły w obsłudze takich narzędzi. Takie osoby mogą zwrócić się osobiście o pomoc do urzędników w Urzędzie Statystycznym w Białymstoku, w oddziałach w Łomży i Suwałkach, a także w punktach spisowych w urzędach gmin lub miast. Wciąż czynna jest też infolinia spisowa działająca pod numerem 22 279 99 99. W czwartek 30 września będzie ona do dyspozycji aż do północy. Dokonanie spisu i podanie potrzebnych danych przez telefon nie trwa długo – zajmuje tylko około 10 minut. Jedyna przeszkoda? Trzeba się dodzwonić. A z tym może być teraz problem.

- Ze względu na rosnące zainteresowanie infolinią, trzeba wykazać się cierpliwością. Nie jesteśmy w tej chwili w stanie od razu obsłużyć wszystkich zainteresowanych. Można jednak pozostawić swój numer telefonu, na który będziemy oddzwaniać - niewykluczone, że jeszcze w październiku - wyjaśnia dyrektor Wyszkowska.

Dodaje, że takie osoby nie czekają żadne negatywne konsekwencje, choć będzie już po terminie. W przeciwieństwie do tych mieszkańców, którzy nie wykazali żadnej inicjatywy lub wręcz odmówili rachmistrzowi udzielenia odpowiedzi na pytania. Za odmowę uczestnictwa w NSP sąd może orzec karę grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł. Wiadomo, że na podlaską policję trafiło już kilka doniesień w takich sprawach.

Zobacz także: Narodowy Spis Powszechny 2021. Pytania dotyczą m.in. rodziny i religii. Zobacz, jak wygląda ankieta

Dla wciąż wahających się, GUS przypomina, że zebrane dane podlegają szczególnej ochronie i tajemnicy statystycznej. Prezentowane będą w zagregowanej formie. Jako dane indywidualne nigdy nikomu nie zostają udostępnione. W ankiecie nie ma pytań o dochody, posiadane samochody, czy dzieła sztuki. W części dotyczącej mieszkania, badaczy interesuje jedynie powierzchnia, liczba pokoi, rok budowy, rodzaj własności, czy też sposób ogrzewania. W przypadku pytań o kwestie wrażliwe - wyznanie religijne lub niepełnosprawność - możemy zaznaczyć opcję „nie chce odpowiadać na to pytanie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna