Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To prawdziwe Święto Chleba

Urszula Gronostajska [email protected]
Pokaz "oborania przepiórki” to niezwykle widowiskowa część ciechanowieckiego Święta Chleba. Zgodnie z tradycją oboranie miało wyjałowić ziemię, aby za rok wydała obfite plony.
Pokaz "oborania przepiórki” to niezwykle widowiskowa część ciechanowieckiego Święta Chleba. Zgodnie z tradycją oboranie miało wyjałowić ziemię, aby za rok wydała obfite plony.
Parada zabytkowych ciągników oraz ceremonie dożynkowe to tylko niektóre atrakcje Święta Chleba w Ciechanowcu.

Program

Program

Tegoroczne Święto Chleba w Ciechanowcu rozpocznie się od uroczystej mszy św. o godz. 10. Po południu odbędzie się parada zabytkowych ciągników. O godz. 13 nastąpi poświęcenie zwierząt. Od 13.45 do godz. 16 będzie można podziwiać ceremonie dożynkowe. Nie zabraknie także koncertów. Oprócz lokalnych zespołów wystąpi także gwiazda - zespół "Wanda i Banda".

Każdego roku na tę jedną z największych plenerowych imprez w regionie przyjeżdżakilka tysięcy osób. Już w najbliższą niedzielę, 14 sierpnia, w skansenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbędzie się XI Podlaskie Święto Chleba.

Tradycyjne obrzędy
Podczas festynu zaprezentowane zostaną zapomniane już obrzędy związane z zakończeniem żniw. Poznamy także tradycje związane z wypiekaniem chleba.
Organizatorzy święta jak co roku przygotowali wiele atrakcji. Odbędzie się m.in. prezentacja dawnych urządzeń używanych podczas żniw czy młócki, a także konkurs na równiankę - czyli bukiet wykonany z kłosów zbóż, kwiatów oraz drobnych owoców i warzyw.

- Równiankę święci się w kościele 15 sierpnia w podziękowaniu za plony - tłumaczy Antoni Mosiewicz z ciechanowieckiego muzeum - Obecnie oprócz 4 podstawowych zbóż dodawane są także współczesne rośliny, takie jak kukurydza czy papryka a wianki są olbrzymie i mierzą po 80 centymetrów długości.

Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się poświęcenie zwierząt gospodarskich oraz tradycyjny pokaz "oborania przepiórki".

Zgodnie z tradycją na zakończenie żniw rolnicy ciągnąc za nogi młodą dziewczynę, jej pupą oborują rżysko dookoła przepiórki, czyli pozostawione na polu ostatnich snopów zboża.

Regionalne przysmaki
Na uczestników festynu czeka również kilkanaście stoisk z jadłem regionalnym. Na terenie przed pałacem zaprezentuje się ponad 20 firm piekarniczych, które zachęcać będą do skosztowania różnorodnych wypieków. W skansenie przez cały czas w specjalnie wybudowanym piecu chlebowym wypiekany będzie tradycyjny chleb wiejski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna