Tomasz Siwak wiceprezes zarządu ds. handlowych w Enea pytany był m.in. o kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski i innych państw europejskich. – Globalny kryzys spowodowany wojną na Ukrainie wywrócił wszystkie dotychczasowe ideologie i wartości, promowane, chociażby przez Unię Europejską. Co prawda przyspieszył pewne procesy, ale pokazał też, jakie były popełnione poważne błędy, jak np. zaufanie do biznesu prowadzonego z Rosjanami i postawienia na ich paliwa – stwierdził.
Dodał, że dziś Niemcy „wrócili do węgla brunatnego i kamiennego”. – Uruchamiają elektrownie, kopalnie, kupują węgiel na całym świecie, gdzie tylko mogą go kupić, bo swoje złoża dawno temu wyczerpali. Gdyby nie to, mieliby bardzo poważny problem dotyczący bezpieczeństwa energetycznego – mówił Siwak.
W trakcie rozmowy poruszono również temat możliwości ograniczenia konsumpcji energii przez obywateli poszczególnych krajów. Tomasz Siwak wskazał, że „wszystko, co jest nam podawane z informacją, że bez tego nie możemy żyć (urządzenia elektroniczne – red.), powinniśmy przesiewać”. - W większości te rzeczy nie są nam potrzebne, a ich produkcja też wymaga zużycia energii – mówił.
Zdaniem Siwaka Polska pod względem bezpieczeństwa energetycznego prezentuje się na tle innych krajów całkiem dobrze. – W naszym kraju 70 proc. energii jest produkowane z naszych zasobów lokalnych, czyli z węgla. W związku z tym nas ta sytuacja związana z wojną na Ukrainie tak mocno nie dotknęła. A nie dotknęłaby nas jeszcze bardziej gdybyśmy nie zamrozili nowych ścian, chodników i szybów w kopalniach i ta produkcja byłaby płynnie prowadzona. Wówczas nie musielibyśmy szukać węgla za granicą – mówił.
Gość studia i.pl wskazał, że w kontekście miksu energetycznego dziś myśli się przede wszystkim o energii atomowej. – Jest to energetyka zeroemisyjna i bardzo wydajna. Myślę, że w przyszłości zapewni nam to podstawy miksu energetycznego. Polska potrzebuje w podstawie funkcjonowania od 15 do 20 GW w źródłach energii. Oznacza to, że te źródła muszą cały czas pracować, abyśmy mieli w każdym gniazdku w Polsce wystarczające napięcie, abyśmy mogli w każdym momencie się do niego podpiąć – wyjaśniał Siwak.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?