MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Terlikowski: Polska może się zlaicyzować, tak jak Irlandia

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
12.01.2017 warszawa tomasz terlikowski - publicysta dziennikarzfot bartek syta/ polska press
12.01.2017 warszawa tomasz terlikowski - publicysta dziennikarzfot bartek syta/ polska press Bartek Syta
- W Polsce proces laicyzacji już zachodzi, w związku z tym nie widzę powodu, dlaczego nie chcemy tego zauważyć i dlaczego zakładamy, że jeden z istotnych faktorów, przyspieszający ten proces w innych krajach, w Polsce miałby nie zadziałać - mówi Tomasz Terlikowski, publicysta i dyrektor programowy Telewizji Republika.

Napisał Pan na Facebooku, że film Sekielskiego to dopiero początek, a jeśli Kościół nie zareaguje w odpowiedni sposób, to możliwa jest w Polsce realizacja "scenariusza irlandzkiego". Jest aż tak źle?
Jak do tej pory w każdym kraju, w którym na jaw zaczynały wychodzić skandale seksualne w Kościele i w którym Kościół nie raził sobie z ich załatwianiem, kończyło się to szybszym lub wolniejszym procesem laicyzacji społeczeństwa. To nie jest tylko model irlandzki - to są także Stany Zjednoczone. Tam liczba katolików nie spada, ale tylko i wyłącznie z powodu imigracji. Natomiast jeśli chodzi o amerykańskich katolików urodzonych w USA, to ich liczba spada. Spada własnie m.in. z powodu niezałatwionych, czy słabo załatwionych skandali seksualnych. Tak samo było w Chile, w którym takie skandale też miały miejsce i ten proces zaszedł. Nie ma żadnego powodu, żeby to, co wydarzyło się w innych krajach, nie wydarzyło się w Polsce. Akurat te tematy budzą bardzo silne społeczne emocje.

Ale jednak społeczeństwo polskie jest pod tym względem bardzo specyficzne, przywiązane do Kościoła jak chyba nigdzie indziej na świecie.
Społeczeństwo irlandzkie było przeniknięte katolicyzmem jeszcze głębiej, niż społeczeństwo polskie. I nie przeszkodziło to w tym, że skandale seksualne, w połączeniu z poprawą ekonomiczną życia i z otwarciem na świat doprowadziły do błyskawicznej laicyzacji Irlandii. Oczywiście tam katolicyzm był inny, ale pewne rzeczy działają na wszystkich bardzo podobnie. W Polsce proces laicyzacji już zachodzi, w związku z tym nie widzę powodu, dlaczego nie chcemy tego zauważyć i dlaczego zakładamy, że jeden z istotnych faktorów, przyspieszający ten proces w innych krajach, w Polsce miałby nie zadziałać.

Zasad obowiązujących księży jest znacznie więcej. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Tego ksiądz nie może robić z twoim dzieckiem! Jasne zasady d...

Kościół stać na podjęcie wysiłku, by zmienić sytuację?
Kilkanaście lat temu napisałem w tekście, że tak jak kościół w Polsce załatwi sprawę lustracji, tak załatwi sprawę skandali seksualnych. No przypomnę, że sprawa skandali seksualnych nie została załatwiona. I obawiam się, że podobnie będzie z tą sprawą. Chociaż trzeba powiedzieć, że dokonała się pewna zmiana pokoleniowa i w związku z tym może być lepiej, ale czy będzie lepiej? Uwierzę, jak zobaczę.

Papież Franciszek wysyła do Polski arcybiskupa Charlesa Sciclunę z Malty, który - wysłany do Chile - doprowadził tam do tego, że 32 hierarchów złożyło rezygnację. Abp Scicluna może zrobić rewolucję w polskim episkopacie?
Nie sądzę, ponieważ w przypadku Chile sprawa dotyczyła bardzo konkretnego księdza przestępcy, który miał ogromne wpływy w episkopacie i którego mniej więcej 1/3 episkopatu chroniła. W związku z tym tamta sprawa była po prostu całościowa. W Polsce arcybiskup będzie się raczej przyglądał, na ile w poszczególnych diecezjach wprowadzane są pewne rozstrzygnięcia. Polska jest pod tym względem bardzo podzielona - są miejsca, gdzie struktury kościelne działają bardzo dobrze, a są też takie, w których nie działają w ogóle. I myślę, że raczej temu będzie się przyglądał arcybiskup. Nie sądzę, żeby był powód do rezygnacji całego episkopatu, bo nie ma takiej sprawy, jak w Chile, która tam do takiej rezygnacji doprowadziła.

W internecie można zaznajomić się z projektem Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz posłanki Joanny Scheuring-Wielgus. Chodzi o mapę pedofilii w polskim Kościele. Na mapie na dzień dzisiejszy zaznaczono 259 ofiar oraz 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń. Jak podkreślają autorzy mapy, problem jest znacznie większy, a to co widzimy w tym materiale jest jedynie wierzchołkiem góry. Czy czeka nas przełom w sprawie pedofilii w polskim Kościele?Źródło:Dzień Dobry TVNDo aktów pedofiliskich ze strony księży, zakonnic, dochodziło na terenie całej Polski. Statystyki szokują, a poszczególne historie przerażają, wywołują gniew, niesmak. Temat pedofilii w polskim Kościele jest szeroko komentowany w mediach. Do aktów przemocy ze strony duchownych dochodziło na tle dzieci w różnym wieku. "Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół".Mapa oraz historie w niej zamieszczone mają dodać siły osobom pokrzywdzonym i nakłonić dziennikarzy do śledzenia spraw związanych z przestępstwami duchownych na tle seksualnym. Czy sprawcy dalej pracują jako księża? Czy mają kontakt z dziećmi?POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Lubuskie: mapa pedofilii w Kościele. Tu dochodziło do przestępstw

Mapa pedofilii w polskim Kościele. Historie tych dzieci są s...

Jak zatem należy odbierać decyzję papieża Franciszka o wysłaniu arcybiskupa do Polski?
Ojciec Święty wie, że w zasadzie we wszystkich krajach europejskich ten problem istniał. Polski kościół rozpracowywanie i rozwiązywanie tego problemu rozpoczął dość późno, w związku z czym wydaje się, że Ojciec Święty chce trochę pomóc polskiemu kościołowi przyspieszyć pewne procesy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tomasz Terlikowski: Polska może się zlaicyzować, tak jak Irlandia - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna