Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tracą kilogramy, zyskują zdrowie

kcesów. Urszula Ludwiczak [email protected]
sxc.hu
340 pacjentów z całej Polski skorzystało dotąd z odchudzających operacji w Białymstoku i Hajnówce. Nasi lekarze mają na tym polu wiele sukcesów.

Zabiegów chirurgicznych, które mają na celu pomóc w zrzuceniu nadmiaru kilogramów, robi się u nas z roku na rok coraz więcej. Pacjenci po chirurgicznym zmniejszeniu żołądka (różnymi metodami), chudną po kilkadziesiąt kilogramów, odzyskują zdrowie i lepsze samopoczucie. A dla wielu z nich takie zabiegi przedłużają życie.

Pacjenci z problemami
Otyłość to epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce jest ok. 300 tys. osób, które z powodu otyłości olbrzymiej (gdy tzw. wskaźnik BMI przekracza 40) mogą kwalifikować się do operacji, która pozwoli odzyskać im zdrowie. Bo otyłość to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim ogromny problem zdrowotny - tacy chorzy mają kłopoty m.in. z sercem, nadciśnieniem, zbyt wysokim poziomem cholesterolu i cukru, układem kostno-stawowym. Stają się pacjentami wielu specjalistów.

Dlatego tak ważne jest, aby lekarze różnych specjalności zwracali uwagę na problem otyłości swoich pacjentów. M.in. na ten temat rozmawiano podczas Międzynarodowej Konferencji "Chirurgia Metaboliczna", jaka w ubiegłym tygodniu odbywała się w Białymstoku. Była to też okazja do pochwalenia się dotychczasowymi sukcesami naszych lekarzy i poznania najnowszych zaleceń odnośnie chirurgii bariatrycznej.

Operują coraz częściej
W naszym regionie operacyjnym leczeniem otyłości zajmują się dwa ośrodki: Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Białymstoku i oddział chirurgii w szpitalu w Hajnówce. Białostoccy lekarze pierwszą operację - tzw. gastric bypass - zrobili w maju 2005 roku. Do dziś zoperowali ponad 300 pacjentów (187 kobiet i 114 mężczyzn). Najpopularniejsze zabiegi to zakładanie regulowanych opasek żołądkowych (od których jednak ostatnio się odchodzi) i slive gastrectomy.
- Nasi pacjenci byli w wieku 19-65 lat, ich średni wskaźnik BMI wynosił 42,5 - mówi prof. Jacek Dadan, kierownik kliniki. - Po zabiegach BMI u tych osób spada nawet do 26. Największy spadek wagi jest zazwyczaj w pierwszym roku po operacji. Mieliśmy np. pacjentkę, która w 7 miesięcy schudła 55 kg.

W naszym regionie wszystkie zabiegi są wykonywane laparo-skopowo, co czyni je mniej inwazyjnymi i bezpieczniejszymi dla pacjentów. Białostoccy lekarze wykonują też plastyki powłok brzusznych u osób, którym po dużym schudnięciu zostają tzw. fartuchy tłuszczowe.

- Wykonujemy wszelkie zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej, jakie są stosowane na świecie - mówi prof. Dadan. - Cały czas udoskonalamy też nasz sprzęt. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski, bo też i kolejki mamy jedne z najkrótszych.

W szpitalu Hajnówce operacyjne odchudzanie odbywa się od 2009 roku. Tam nowe życie i zdrowie podarowano dotąd 37 pacjentom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna