Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedia na polu! Pług uderzył w dziewczynkę. Miała tylko 4 lata!

Paweł Chojnowski [email protected]
W ubiegły czwartek w Kupiskach Nowych (gm. Łomża) 48-latek spadł z dyszla i wpadł pod przyczepę. Zginął na miejscu.
W ubiegły czwartek w Kupiskach Nowych (gm. Łomża) 48-latek spadł z dyszla i wpadł pod przyczepę. Zginął na miejscu.
Dwie ofiary śmiertelne, w tym niespełna 4-letnie dziecko - to opłakane skutki lekkomyślności przy pracach w gospodarstwach.

Sezon prac polowych trwa i chociaż do żniw jeszcze daleko, to już głośno o wypadkach w rolnictwie. Jedne z najtragiczniejszych wydarzyły się ostatnio na terenie byłego województwa łomżyńskiego.

W ubiegły czwartek w podłomżyńskich Kupiskach Nowych zginął 48-latek. Spadł z dyszla i wpadł prosto pod ciągniętą przez ciągnik przyczepę z drewnem. Kierowca ciągnika zbiegł z miejsca wypadku. Policjanci dotarli do niego po śladach. Okazało się, że był pijany. W organizmie 43-latka wykryto ponad 2 promile alkoholu! Dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym.

Z kolei 12 maja w jednej z miejscowości w gminie Kobylin Borzymy niespełna 4-letnia dziewczynka uderzona została przez podłączony do traktora pług. Zginęła na miejscu. Policja wyjaśnia, jak doszło do tego, że dziecko znalazło się w pobliżu pracującego ciągnika.

Statystyki są przerażające. Chociaż liczba wypadków w rolnictwie systematycznie spada, to wciąż jest to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów (zaraz po górnictwie) w kraju. W ubiegłym roku na terenie pięciu powiatów byłego woj. łomżyńskiego wydarzyło się 916 wypadków, w tym trzy śmiertelne, rok wcześniej - 1006 i również trzy śmiertelne. Często ofiarami braku wyobraźni i nieodpowiedzialności rolników są dzieci.

- Dzieci do 15 roku życia nie mogą pracować w gospodarstwie - tłumaczy Krzysztof Kozioł, główny specjalista w Oddziale Regionalnym KRUS w Białymstoku. - Mogą pomagać, ale tylko w lekkich pracach bez użycia maszyn.

Niestety, ani pracownicy KRUS, ani inspekcji pracy nie mają uprawnień, by karać za ewentualne naruszenia zasad bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Mandaty może wystawiać policja. Najczęściej dostają je kierowcy nieoświetlonych ciągników lub przewożący osoby niezgodnie z przepisami.

- My możemy jedynie pouczać i często to robimy podczas wyjazdów w teren - dodaje Krzysztof Kozioł. - KRUS podejmuje również szereg działań prewencyjnych. Prowadzimy szkolenia dla rolników, organizujemy konkursy, wydajemy broszury. Z dziećmi prowadzone są pogadanki w szkołach. Organizujemy tez konkursy plastyczne m.in. pod hasłem "Bezpiecznie na wsi".

Nieocenioną rolę w propagowaniu zasad bezpieczeństwa odgrywają też środki masowego przekazu. Miejmy nadzieję, że również ten rok zapisze się w statystykach malejącą liczbą tragicznych wypadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna