Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tragedii można uniknąć. Na drodze trzeba być widocznym

KWP Białystok
KWP Białystok
87-letnia kobieta przechodząc w miejscu niedozwolonym została potrącona przez samochód, zginęła na miejscu. 33-latek zmarł przed przybyciem karetki po tym jak potrąciła go osobówka. Mężczyzna szedł środkiem jezdni.

56-letni mężczyzna zginął potrącony przez samochód. Niewidoczny na drodze, zbyt późno został zauważony przez kierowcę.

To tylko kilka opisów tragicznych wydarzeń jakie miały miejsce w ostatnim czasie na drogach województwa podlaskiego. Analizując przyczyny tych wypadków zadajemy sobie pytanie - czy musiało do tego dojść…

Statystyki podlaskiej Policji wskazują, że okres jesienno-zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach i że to właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka.

Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy. Dlatego zwracamy się do pieszych z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

By widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi.
Przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię.

Warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zaważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję.

Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy w tym trudnym okresie winni zachować maksimum ostrożności:

zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia,
nie wyprzedzać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia,
nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej,
jeździć bez brawury z dozwoloną prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

Podlaska Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też i bezcenne życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna