Tragiczny weekend w Podlaskiem. Dwie osoby utonęły, jedną uważa się za zaginioną (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
W poniedziałek po południu wznowione zostały poszukiwania 55-letniego białostoczanina, który w sobotę wypadł z łodzi na Jeziorze Rajgrodzkim. Akcję zakończono około godziny 16. Ciała nadal nie odnaleziono.
W poniedziałek po południu wznowione zostały poszukiwania 55-letniego białostoczanina, który w sobotę wypadł z łodzi na Jeziorze Rajgrodzkim. Akcję zakończono około godziny 16. Ciała nadal nie odnaleziono. KPP Grajewo
W tym roku w regionie utonęło już 8 osób. Aż dwie w ostatni weekend. U progu wakacji policja apeluje o wybór strzeżonych kąpielisk i zero alkoholu przed wejściem do wody.

Już drugą dobę trwają poszukiwania 55-letniego białostoczanina, który w sobotę wypadł z łodzi na Jeziorze Rajgrodzkim i zaginął. We wznowionej w poniedziałek akcji brało udział ponad 20 osób: w tym policjanci, płetwonurkowie, strażacy i ochotnicy z WOPR. W działaniach wykorzystano łodzie i sonar. Akcja trwała do około godz. 16. Ciała nadal nie odnaleziono.

Czytaj też:

Oficjalnie 55-latek jest wciąż poszukiwany, ale szanse na to, że wciąż żyje, są praktycznie zerowe. Bilans minionego weekendu i tak jest wyjątkowo tragiczny. W niedzielę po godzinie 13 w Zalewie Czapielówka w Czarnej Białostockiej utonął 39-letni obywatel Ukrainy.

Około 17 służby interweniowały w Korycinie. W tamtejszym zalewie pod wodą zniknął mężczyzna w średnim wieku. Po godzinie poszukiwań strażacy odnaleźli ciało 45-latka. Zespół karetki pogotowia podjął reanimację, ale nie przyniosła skutku.

W sumie w tym roku (nie licząc mężczyzny, który zaginął w sobotę w Jeziorze Rajgrodzkim) utonęło w woj. podlaskim 8 osób. W całym 2021 r. - 25. Jak pokazują policyjne statystyki, do utonięć dochodziło najczęściej w rzekach (8 osób), w stawach i zalewach (po 6 ofiar). Dwie osoby straciły życie w jeziorach.

Co trzecia ofiara (8 na 25) była nietrzeźwa.

- Alkohol jest złym doradcą kąpieli. Ludzie po jego wypiciu często tracą kontrolę, wydaje im się, że mogą więcej, dopłyną dalej. Niestety weryfikacja przychodzi bardzo szybko, a skutek takich kąpieli jest z reguły tragiczny - podkreśla podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Zobacz także:

Apeluje, by do pływania wybierać strzeżone kąpieliska i bezsprzecznie stosować się do poleceń ratownika, który czuwa nad bezpieczeństwem plażowiczów. W przypadku korzystania ze sprzętu wodnego ważne jest założenie zgodnie z instrukcją kamizelki asekuracyjnej. To prawdopodobnie uratowało życie parze turystów z pow. ostrołęckiego, których skuter 19 czerwca wywrócił się na Jeziorze Necko. 23-latka i 26-latek nie umieli pływać. Na szczęście byli w kapokach.

- Jak pokazują akcje ratownicze prowadzone przez policjantów, wiele osób wpada do wody, bo nie jest w stanie opanować skutera, motorówki, żaglówki. Każde wejście do wody może się wiązać z ryzykiem, kiedy przecenimy swoje umiejętności, a - po drugie -nie weźmiemy pod uwagę wszystkich czynników. Bardzo często spotykamy się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych żeglarzy - zaznacza podinsp. Krupa.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie