Tragiczny wypadek: Coraz więcej śmierci na naszych drogach

Paweł Chojnowski [email protected]
Udostępnij:
Tutaj zdejmij nogę z gazu.

Nieprawidłowo wykonywane manewry to najczęstsza przyczyna wypadków na naszych drogach w 2011 r. - mówi podkom. Anna Mandziuk z łomżyńskiej drogówki.

To szerokie pojęcie obejmuje zarówno nieprawidłowe wyprzedzanie, jak i np. nieuważne cofanie. Przyczyną drogowych tragedii była też nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, a często także alkohol. Niestety, wciąż wielu kierowców siada za kółko z promilami we krwi. W ub. roku policjanci z Łomży zatrzymali 402 osoby kierujące pod wpływem alkoholu.

Tutaj zdejmij nogę z gazu
2011 rok obfitował w dramatyczne zdarzenia drogowe. W wypadkach zginęło 20 osób - o cztery więcej niż w 2010 r. Kolizji i wypadków było mniej niż w ub. latach (łącznie zdarzeń drogowych w 2009 i 2010 r. było po 1548, zaś w 2011 - 1380).

Wciąż najniebezpieczniejszą trasą w regionie pozostaje "61". Na odcinku Łomża - Miastkowo doszło tu w ub. roku do 57 zdarzeń drogowych, a na odcinku Łomża - Kobylin do 44. To i tak o ponad jedną trzecią mniej niż jeszcze rok wcześniej.

Równie niebezpieczna jest trasa nr 64 Łomża - Białystok (54 wypadki i kolizje w 2011 r.). Trzecie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje droga wojewódzka Łomża - Śniadowo (40 zdarzeń).
Do wypadków dochodziło też często na dwóch trasach, które od lat proszą się o solidny remont, czyli pełnej kolein Łomża - Zambrów (32 zdarzenia) oraz dziurawej i wyboistej Łomża - Kuzie (21 zdarzeń).

Jeśli chodzi o samą Łomżę, to od lat w statystykach wypadkowości przoduje tu al. Legionów (151 zdarzeń w 2011 r., 195 w 2010 r.). Niewiele lepiej jest na al. Piłsudskiego - mimo że była ona w ub. roku w remoncie, doszło tu do 92 kolizji i wypadków. Całości dopełniają kolejne dwie długie łomżyńskie ulice - Wojska Polskiego (83 zdarzenia) oraz Sikorskiego (72).

Piątek najbardziej pechowy
Co ciekawe, sprawcami większości kolizji i wypadków nie są - wbrew powszechnej opinii - osoby młode. Najwięcej, aż 377 zdarzeń drogowych, spowodowali zdawałoby się doświadczeni kierowcy w wieku 25 - 39 lat. Młodsi uczestnicy ruchu drogowego - w wieku 18 - 24 lat - byli sprawcami 250 zdarzeń.

Statystycznie do wypadków najczęściej dochodziło w piątki (w samej Łomży aż 162 zdarzenia miały miejsce w tym dniu), najrzadziej w niedzielę (57 zdarzeń). Jeśli chodzi o porę dnia - najniebezpieczniej jest po południu (od godz. 12 do 15 w Łomży miało miejsce 220 zdarzeń), najbezpieczniej - co nie dziwi - w nocy (od północy do godz. 6 było tu 17 zdarzeń).

Piesi pod szczególnym nadzorem
W 2011 r. było wyjątkowo dużo wypadków z udziałem pieszych. Jako sprawcy zdarzeń drogowych występowali oni aż 22 razy. W trzech przypadkach za swą winę zapłacili najwyższą cenę...
- Dlatego w tym roku będziemy się nastawiać na wykroczenia popełniane przez pieszych i kierowców wobec pieszych - zapowiada podkom. Mandziuk.

Planowane są też akcje profilaktyczne: w szkołach policjanci będą prowadzić zajęcia praktyczne dla uczniów, odpowiednie materiały pojawią się w telewizji regionalnej, a także w autobusach komunikacji miejskiej - tu krótkie hasła typu "Uratuj życie, bądź widoczny" będą wyświetlane na monitorach kasowników.

W tym roku nie zabraknie również akcji sprawdzających trzeźwość kierujących. Przygotujmy się na "trzeźwe poranki", "trzeźwe weekendy" oraz kontrole w ramach działania "Alkohol i narkotyki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kierowca
Jak już piszecie coś w tekście to postarajcie się czytać statystyki ze zrozumieniem - przykład:
Co ciekawe, sprawcami większości kolizji i wypadków nie są – wbrew powszechnej opinii – osoby młode. Najwięcej, aż 377 zdarzeń drogowych, spowodowali zdawałoby się doświadczeni kierowcy w wieku 25 - 39 lat. Młodsi uczestnicy ruchu drogowego – w wieku 18 - 24 lat – byli sprawcami 250 zdarzeń.
zdanie to kompletnie zakłamuje obraz rzeczywisty - nie dość że grupa wiekowa 25-39 jest ponad dwukrotnie liczniejsza , to kierowców również statystycznie jest więcej w tej grupie, a dodatkowo ilość przejechanych kilometrów wśród tych dwóch grup jest nieporównywalna - tak wiec ocena , że młodzi kierowcy powodują mniej wypadków ma się mniej więcej tak jak ocena , że w grupie wiekowej 0-18 jest mniej profesorów zwyczajnych niż w grupie 19-100.
Jest to oczywiste.

Przeliczcie to na średnią ilość kilometrów przejechanych bez wypadku przez kierowcę w każdej z z tych grup a podejrzewam , że statystyka wyjdzie 10:1 na korzyść grupy 25-39

A tak niepotrzebnie utwierdzacie nastoletnich rajdowców , że są tacy super - nie są.
K
Kancelaria Prawo i Finanse
pomoc PRAWNA poszkodowanym-nie pośredników -poszkodowanym i ich rodzinom...bezpłatne porady....odszkodowania...i inne....tk. 510337344
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie