Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trasa rowerowa jest już gotowa

Paweł Chojnowski [email protected]
W połowie trasy można odpocząć w tym miejscu. Na zdj. od lewej inicjatorki utworzenia ścieżki rowerowej w Puszczy Piskiej: Teresa Zajk, Ewelina Gardocka i Magdalena Banach.
W połowie trasy można odpocząć w tym miejscu. Na zdj. od lewej inicjatorki utworzenia ścieżki rowerowej w Puszczy Piskiej: Teresa Zajk, Ewelina Gardocka i Magdalena Banach.
Ścieżka edukacyjno-rowerowa po Puszczy Piskiej ze startem i metą w Koźle jest już gotowa. Wkrótce odbędzie się rajd na otwarcie.

Zapraszamy

Zapraszamy

Oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjno - rowerowej nastąpi 26 sierpnia o godz. 10 w Domu Kultury w Koźle. Goście będą mogli obejrzeć prezentację multimedialną działalności uczestników projektu "Wyrusz z nami w Puszczę", a później... w drogę!
Każdy chętny (z własnym rowerem) może wziąć udział w wyprawie. Przejazd leśnymi traktami z podziwianiem atrakcji po drodze potrwa ok. 1,5 - 2 godz. Na koniec organizatorzy zapraszają uczestników na grilla na plaży w Koźle.

Przy liczącej około 13 kilometrów trasie rowerowej stanęły tablice informacyjne z opisem ważnych historycznie i przyrodniczo miejsc, drogowskazy, powstały też miejsca do odpoczynku i zabawy. Wszystko dzięki zaangażowaniu nieformalnej grupy Młodych Przyjaciół Ziemi Koźleńskiej, a także ich rodziców, partnerów projektu i sponsorów.

Aż 22 tys. zł dotacji na powstanie ścieżki udało się pozyskać z unijnego programu "Młodzież w działaniu". To zasługa doświadczonych w pisaniu projektów pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwonem.

Niemieckie schrony to tylko część atrakcji
- Inicjatywa wyszła od samych mieszkańców Kozła - opowiada Teresa Zajk, dyrektorka biblioteki - Jest u nas wielu entuzjastów jazdy rowerowej, stąd potrzeba stworzenia ciekawej trasy. Nieodzowna była pomoc Nadleśnictwa Nowogród. Jego pracownicy wykonali dwa komplety ławek i stołów na postojach, wykarczowali krzaki przy punktach historycznych. Współpracowaliśmy także z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Narew", której członkowie na nowo odkryli przed mieszkańcami cenne bunkry.

Niemieckie schrony z czasów II wojny światowej będą tylko jedną z atrakcji która czeka na rowerzystów. Pozostałe to: także ruiny punktu granicznego "Kordun" (dawna granica polsko-pruska), kościół w Koźle, wiąz (pomnik przyrody), Góra św. Brunona, cmentarz wojenny w Wincencie , stanica wędkarska, baza harcerska, czy kapliczka Jana Nepomucena. Każda z tych atrakcji została dokładnie opisana na tablicach ustawionych wzdłuż trasy, zaś w samym Koźle stanęła mapa z przebiegiem ścieżki.

Spróbuj sam
- Pokonanie trasy zajmuje około dwóch godzin. Nie jest trudna, chociaż są piaszczyste odcinki, gdzie rower trzeba poprowadzić - opisuje Magdalena Banach, koordynator projektu.
Zaplanowany na otwarcie rajd odbędzie się 26 sierpnia. Plakaty i zaproszenia już gotowe. Wydano także w 500 egzemplarzach dwujęzyczny folder - przewodnik po trasie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna